Jump to content

Lumina Alba vs Lumina Galbena


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

Exista si pe H4.

Mi-au adus eu din Germania cu 9 Euro/becul cu transport cu tot (Philips Vision + 50%).

Am comandat de pe site-ul asta: http://www.x-tuning.de/shop/pd-1298322079.htm?categoryId=24

Vei gasi in gama Philips H4 foarte multe tipuri (vezi http://www.x-tuning.de/shop/pd-335896561.htm?categoryId=28)

Astea sunt ilegale (au putere aproape dubla :).

Alte produse philips:

http://www.lighting.philips.com/in_en/cons...ighting?=en

http://www.lighting.philips.com/in_en/cons...ighting?=en

Modificat de Cod3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 324
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • X-Ecutor

    33

  • Cornel.B

    20

  • toni

    15

  • Cristian

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

Va recomand Vision Plus sau Silver Vision. Celelalte au sticla vopsita si fura din luminozitate (chiar daca lumina este "mai alba")

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Vreau sa investesc si eu in niste becuri, insa nu stiu care isi merita cel mai mult banii, adica la care se vede intr-adevar diferenta, pt. ca nu vreau sa dau degeaba banii.

Variantele mele sunt:

-Philips VisionPlus

-Philips NightGuide (care cica e 3in1: VisionPlus + BlueVision + AllWeather)

-Osram Silverstar

Ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-o seara eram cu un prieten bun care tocmai isi pusese pe masina lui (opel astra) philips nightvision gt 150, H7. Eu am Osram silverstar 50w , H4. Si am vrut si noi sa facem o comparatie intre cele 2 tipuri de becuri. Amandoi am ajuns la concluzia ca nu este aproape nici o diferenta de putere!!!!!!!!!!!!

Eu sigur am 50w h4 si el sigur are philips nightvision gt 150. Eu sunt putin confuz acum. Becurile lui nu trebuiau sa fie mai puternice decat ale mele? :D

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@X-Ecutor: nu. GT150 sunt bazate pe tehnologia Vision+ dar un strat care le face sa se vada albastre cand sunt stinse (deci ar trebui sa-i mai ia din luminozitate).

@Malecs: de curiozitate: unde gasesti acele Narva mai speciale? Eu nu am vazut decat normale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@toni: La Autototal le gasesti, dar nu numai acolo, cred ca sunt multe magazine de piese de schimb care ar trebui sa le aiba. Intreaba de Narva Range Power. Si la Augsburg trebuie sa le gasesti.

Succes,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mi-am cumparat de la PitStop Philips Vision Plus H7.Sunt ffff tari.Am inceput sa vad si yo soseaua.Partea proasta este ca totzi din sensul opus imi dau blitzuri(ei cred ca sunt cu faza lunga).Lumina este alba ..dar pe sosea tot galbena se vede.

Ca putere pot sa spun ca, in momentul in care depasesc un tir(cand sunt in drept cu el) farurile mele bat la fel de tare ca si ale lui. :P

REspect!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vad galben pe sosea ?!

Daca primesti flash-uri multe poate farurile chiar sunt reglate prea sus. Am avut si eu unul care batea in copaci si l-am rezolvat pana la urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut tuturor ,sunt nou pe acest forum si deja mi-am facut o impresie buna.

Mesaj pt X-ECUTOR mi-ai promis un set de becuri?? abia astept sa imi pun aceste becuri minunate decare voi vad ca sunteti foarte multumiti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor ,sunt nou pe acest forum si deja mi-am facut o impresie buna.

Mesaj pt X-ECUTOR mi-ai promis un set de becuri?? abia astept sa imi pun aceste becuri minunate decare voi vad ca sunteti foarte multumiti

<{POST_SNAPBACK}>

No problem vb la telefon.

Si bine ai venit pe forum! In sfarsit!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Instalat pe Bora 2xH4 Philips Vision Plus.

Lumina sensibil mai alba decat inainte.

Deplin multumit. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Instalat pe Bora 2xH4 Philips Vision Plus.

Lumina sensibil mai alba decat inainte.

Deplin multumit.  :)

<{POST_SNAPBACK}>

Vreau sa ne spui daca vei fi la fel de multumit cu ele pe ploaie . Sau daca lumina ta de pe asfalt " acopera " luminile cu halogene obisnuite de la cei care iti vin din fata .

Nu stiu daca am mai spus asta pe aici , insa o lumina mai alba nu inseamna neaparat o lumina mai puternica , in cazul haloegenelor . Este doar o lumina recunoscuta mai usor de ochiul omenesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Instalat pe Bora 2xH4 Philips Vision Plus.

Lumina sensibil mai alba decat inainte.

Deplin multumit.  :)

<{POST_SNAPBACK}>

Si poate ne spui si de unde le-ai luat + preturile, aici s-a tot discutat insa din vara nu se prea mai gasesc.

Multam,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si poate ne spui si de unde le-ai luat + preturile, aici s-a tot discutat insa din vara nu se prea mai gasesc.

Multam,

<{POST_SNAPBACK}>

780000 lei din targul vitan. Philips blue vision. Azi am luat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am pus Osram Silverstar pe Golf si pot sa spun ca sunt foarte multumit de ele. Pretul a fost 800.000 lei vechi pentru 2 buc H1 + 2 buc H7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut mare prostie de mi-am luat de la OMV o pereche de H7 XENON BLUE SILVER(super nume pentru niste becuri de KK) pentru faza scurta de la GOLF 4,Pret= 450 mii, =>> rezultat,culmea prostiei,sa nu va luati asa ceva!!!!Acum mi s-a ars un H3 de la proiector si vreau sa le schimb cu unele de la PHILIPS (BLUE VISION),e o firma pe care le distribuie pe B-dul LACUL TEI, costa 8,67 euro fara TVA!!! ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Eu am facut mare prostie de mi-am luat de la OMV o pereche de H7 XENON BLUE SILVER(super nume pentru niste becuri de KK) pentru faza scurta de la GOLF 4,Pret= 450 mii, =>> rezultat,culmea prostiei,sa nu va luati asa ceva!!!!Acum mi s-a ars un H3 de la proiector si vreau sa le schimb cu unele de la PHILIPS (BLUE VISION),e o firma pe care le distribuie pe B-dul LACUL TEI, costa 8,67 euro fara TVA!!! ???

Si eu am facut aceiasi prostie ca si tine si am luat H7 XENON WHITE (sau super white), inca nu s-au ars de 2 luni dar lumineaza "asa de alb" ca orice bec normal =>bani aruncati. Acum as vrea sa iau Blue Vision de la aspad, prin posta, dar daca nici astea nu lumineaza alb eu si mor - atatia bani da-ti fara rost ca sa-mi pot face magazin de becuri H7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt mai bune ca si Philips Blue Vision ? Dau tot aceiasi lumina alba sau si mai alba ?

Eu poate as lua Osram, singura problema ar ca la noi nu mai exista Shell si alt undeva nu am gasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incercati Philips Night Guide...sunt cele mai scumpe ,dar am inteles ca sunt si cele mai bune.

Un prieten de al meu si-a pus pe un Megane II nou (adik masina are vreo 4 luni) si sunt sensibil mai bune fata de cele de fabrica..

Strang si eu bani pt ele,dar deocamdata am alte prioritati...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incercati Philips Night Guide...sunt cele mai scumpe ,dar am inteles ca sunt si cele mai bune.

Un prieten de al meu si-a pus pe un Megane II nou (adik masina are vreo 4 luni) si sunt sensibil mai bune fata de cele de fabrica..

Strang si eu bani pt ele,dar deocamdata am alte prioritati...

Ce inseamna cele mai bune ?! Am vazut eu night guide pe masina lui nelro si am facut o comparatie punand masinile una langa alta - nu parea nici o diferenta intre ele ca si intensitate si culoare. Cei drept nelro mi-a zis ca pe asfalt umed il ajuta mai mult. Vezi un pic inainte sa cumperi si topic-ul "Becuri Golf 4 ce tipuri preferati" unde cineva aminteste de Narva - o marca ieftina (am luat un H7 cu 16Ron) dar destul de buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!