Jump to content

Instalatie Gpl


marianu
 Share

Postare recomandată

Daca nu ai eticheta pe parbriz nu se ia politia de tine...dar ala e obligatoriu daca te duci la omologare...

RAR-ul mobil se leaga si de altii...nu numai de TIR-uri...m-a oprit pe mine...si nu eram cu tancul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce valoare trebuie sa aibe sonda lambada pe gpl ? la fel ca pe benzina sau mai mare? pe tester imi arata ca trebuie sa aibe valoarea in jur de 0 pe benzina

Modificat de alinbmw1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa aiba valori la fal ca pe benzina sau macar apropiate.intre -10 si +10 % sau intre 0 si 1v.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe benzina sta in juru valorii de 0% , iar pe gpl depaseste 10 % , ce inseamna ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi sonda lambada ar fi trebuit sa dea eroare , cum am mai citit pe aici pe forum, ca iti ramane eroare pe tester daca e amestecu prea sarac sau prea bogat. La mine nu e nici o eroare, doar cand e pe benzina sonda lambda are 0% iar cand trec pe gpl are 12-15 %

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sonda lambda da eroare de amestec sarac/bogat de abia de la -/+ 25% ,abia atunci aprinde MIL. Asa cum ti-au zis toti de aici,ai amestec sarac si de aceea ai consumul ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg deunde ai tras tu concluzia ca am eu amestec sarac? am zis clar ca nu imi da nici o eroare iar in legatura cu consumul nu inteleg la ce te referi? esti invidios de consumul meu?probabil ca da, faza e ca am consum de 1.5  litri % mai mare ca pe benzina ceea ce pentru mine e sufficient. In rest...din partea mea tu poti sa mergi cu amestec de 3 ori mai mare ca pe benzina,doar sa nu te stresezi ca mergi cu amestec sarac.. Am intrebat doar ce valori aveti voi la sonda lambada pe gpl , la mine variaza pe la 12-15% si am inteles ca de la 25% + trebuie sa te ingrijorezi , iar valoarea 0 exact ca pe benzina nu cred ca o are nimeni pe gpl. Deci....intreb din nou, voi ce valori aveti pe sonda lambada gpl ?

Modificat de alinbmw1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg deunde ai tras tu concluzia ca am eu amestec sarac?

 

sonda lambda are 0% iar cand trec pe gpl are 12-15 %

 

Am eu 0 pe GPL(la 90 grade), pentru curiozitatea ta.

Modificat de neohq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot 0% pe gpl. Si ,da sunt invidios pe motorul tau proaspat segmentat,in niciun caz pe consumul tau facut cu anvelope cu mult mai Mari ca specificatiile masinii tale.

P.S. Asta e ultimul mesaj in care-ti mai raspund indiferent ca e aici sau pe pm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deunde sti tu ce anvelope am eu :))

Modificat de alinbmw1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu cat mergeti mai mult pe gpl, cu atat o sa consumati mai mult

 

trebuie sa mergeti 50% benzina 50% gpl ca sa aiba ecu gpl ce sa adapteze sau a 2 a varianta sa resetati parametrii la ecu benzina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e din categoria : "Din putul gandirii"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prostie mai mare nu am auzit dar ma asteptam din partea ta dupa cate am citit.

O sa ajungi sa vorbesti singur aici la cate debitezi, te mai iei in gura si cu altii care au ani de experienta in spate si cu ajutorul carora multi si-au rezolvat problemele.

Spor la avioane.

 

Asta e din categoria : "Din putul gandirii"...

Asta ii din categoria "Noaptea mintii". Care nu stie ce ii "google it".

Modificat de neohq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unii in goana dupa postari (120 /Luna) isi ridica singuri mingii la fileu ....problema e ca ele se intorc cu mai multa forta inapoi....

Eu zic sa-l lasam sa ridice singur probleme ca tot el le va gasi solutii..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vesnica pomenire acestor momente de genialitate pura...inca un pic si vars o lacrima de atata stiinta si reusita in domeniul auto se desfasoara la 60 km de orasul meu natal...in curand acolo se va inventa un perpetuum mobile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Topicul a ajuns o ghena in care parazitii posteaza numai prostii.........deja mi-e scarba.

Cica valoare de 15% lambda......bai frate de unde le scoateti ?

lambda ofera intre 0 si 1000 mv in mod continuu.

 

Cititi inainte de a scrie tampenii. Aveti un topic intreg cu informatii pe care niciun montator nu vi le da.

Lascarica, nu te mai obosi sa scrii, nu ai cu cine............

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la montator si I-am zis ca imi merge cu amestec sarac si facea la mine : denude sti ? esti mecanic? etc

 

Pe urma s-a apucat sa modifice timpii de injectie , si facea la mine ,stai ca iti dublez consumu daca tu asa vrei.

 

Si zicea pe acolo cand modifica timpii, ca asta e prea mare ,asta e prea mic , omu creca nu avea nici o treaba cu reglatu, sau le stia toate pe dinafara, habar nu am.

 

Chestia e ca acum lambada imi da pe tester -3 si 0 ,cam asa variaza ,deci se pare ca omu a facut treaba buna fata de +15 cum aveam inainte. Ramane de vazut cum se comporta pe viitor, mi se pare mai vioaie masina acum si voi face si consumul ,sper sa nu fie exagerat de mare acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15% se poate , chiar si mai mult...VAG-urile se duc pina la 25% max cand le da cu virgula...

Sant ECU-uri care dau eroare la peste 10% altele care se duc spre 20-25% fara probleme...la Logan 1.4l nici daca mergi cu urme de benzina nu da eroare :)

Consum exagerat nu cred ca o sa ai ...ECU benzina o sa corecteze amestecul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si deci....acum e bine setat amestecul la valorile care le da lambada ? sa dorm linistit noaptea ca nu ard ceva prin motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o data dupa cum te-a corectat si 120l te referi la parametrul STFT(short term fuel trim) care sunt corectii procentuale si nu valori ale sondei lambda care variaza intre 0 si 1V...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine pe tester apare   Lambda Control  si imi variaza intre - 3.0% si 0.0% .

 

Wild Car , nustiu despre ce vorbesti......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wild Car, pe VAG COM gr1 c3 ai semnal sonda instataneu procentual...banui ca la asta se uita omul...

Esti pe drumul cel bun...sper :)

Tre' s-o mai regleze eventual in mers si gata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poi in mers se schimba valorile ? eu m-am uitat decat pe loc pe toata plaja de turatii si valorile nu se schimbau.

 

Nu prea am cu cine sa o reglez in mers , ca montatoru meu are calculator deala de masa pe care face reglajele, n-are leptop . Si daca ar avea leptop ,cred ca greu l-as lamuri sa faca reglaje in mers, facea la mine: lasa ba ca toti merg pe gpl cu amestec sarac si n-are nimica ...Oricum ma bucur ca a reglato binisor si se invartea pe langa 0 .

 

Poate pe viitor o sa-mi fac rost de un cablu si o interfata ptr gpl sa-mi pot face eu reglajele, momentan o las asa ,sa vad ce'i poate capu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tipic romanesc "las-o ba ca merge asa", mecanicii lu' peste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!