Jump to content

Instalatie Gpl


marianu
 Share

Postare recomandată

@Aslan : poti pune STAG 100 dar nu merita ca investitie...cred ca s-ar duce spre 800-1000 varianta optimista...

@Michi : STAG nu retine erorile daca cauzele au fost inlaturate...cel putin din ce stiu eu...pe ac.com.pl gasesti programul iar o interfata la "Jagoman"...

@CrackerX : nu discutam de drujbe, barci cu motor, mopede aici :) exista si pt astea solutii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mickey20,cu alte cuvinte,daca eroarea persista in unitatea gpl inseamna ca se intampla ceva cu injectorul 1 de gpl.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MOOG , @ RZF mersi pt raspunsurile rapide

 

Am fost la baietii care au montat instalatia si acele bip-uri erau din cauza ca am facut primii 800 km cu instalatia si trebuia sa ma duc sa fac prima revizie gratuita.

 

Totul e in regula acum . am facut primii 800 km pe gaz cu ~280 RON . sunt foarte multumit de instalatie . isi scoate investitia imediat .

 

Recomand tuturor trecerea pe gaz ! MERITA !

 

Stima si numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum de ~ 11,2%... Daca sunt doar urban e aproape bine...

Sent from my P5_Quad using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da , doar urban , am uitat sa specific . 

 

pe benzina aveam 10L/100km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Sorin

  Moog,te rog, mai ajuta-ma si pe mine!Parca de ce ma interesez mai mult, ma afund mai tare.

  Am mai primit o oferta de instalatie Landi Renzo 2400 lei.Montatorul a zis ca toate componentele sunt Landi si ca el lucreaza numai cu instalatii care are componente originale italiene si ca tomasseto are componente poloneze (calculatorul,injectoarele,etc) si ca el nu monteaza asa ceva.

Tu ce zici,Landi sau Tomasseto,care e mai buna?Tomasseto e 2500 sau 2600 lei.Ma intereseaza atat functionare,consum,putere cat si costuri intretinere ulterioara!

  Multumesc mult !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conteaza f mult si montatorul...

Daca crezi ca montatorul are IQ ul mai mare decat nr de la pantofi poti sa mergi pe Landi...

Altfel as merge pe Tomasetto...calculatorul e polonez... in rest italian facut prin China ca aproape toate...

Vaporizator, multivalva Tomasetto, injectoare Valtek ...italiene...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

au lucrat bine baietii . pret instalatie tomasetto stag 4 + calculator Qbox + butelie de 47 litri ( am bagat in ea 37l)=2500ron .pe ruta valeni - ploiesti consum de 7,5 . iar intru-un weekend mers la poiana brasov pe ploiesti>>campina>>predeal>>rucar>>poiana si retur consum de 8. am ramas shoc .ma asteptam la mai mult pt k am prins zilele cu -10,-15 grade dimineatza. gpl cel mai bun am bagat de la petrom ploiesti la iesire spre bucov.dc. pot sa te mai ajut cu ceva ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Sorin

  Spume-mi ,te rog,cum au lucrat baietii de la service?Au lucrat curat,fara sa strice si altceva,cum arata service-ul inspira incredere?

  Cam cat a durat montajul si cat reglajele?Intr-un cuvant sunt profesionisti?

 

  Ptr.Moog:In primul rand merci mult de tot!Adica vrei sa spui ca aproape toate sunt made in china,chiar daca pe ele scrie altceva?

                 Ce nu mi-a placut la Landi Renzo au fost injectoarele,erau patru cuburi de plastic cu o tevuta pe o parte si legate intre ele (doua pe o parte si doua pe alta parte de un furtun de cauciuc.Nu stiu foarte bine cum ar trebui sa arate dar... ce am vazut eu pe aici pe net erau ca o rampa unu langa altul!!!


   Despre instalatia lui yrynel1 ce zici?Qbox-ul este cel mai bun calculator de la tomasetto,nu?

   Nu prea am inteles din ce ai zis,pana la urma care e mai sus,Landi sa Tomasetto?

   Sa zicem ca montatorii sunt la fel de buni!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu conteaza cum arata sau cum sint ele,cate unul,cate doua,cate trei sau cate patru.important este ce pot face acele injectoare,ce timp de raspuns au.

 

filtru stare gazoasa poliester,aprox 10 mii km.

post-8085-0-57397500-1392655685_thumb.jp

post-8085-0-75236500-1392655695_thumb.jp

Modificat de R Z F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wow eu am avut unul de hartie, acela care vine montat la tomasetto dar dupa 10000 km in care pt aproximativ 9000 din ei alimentarea a fost facuta la Luk(lant pe care multi il considera cu probleme, dar cel la care am acces si care m-a facut cel mai multumit de performantele masinii, dupa gazul de OMV )dar era foarte putin inegrita hartia din interiorul acestuia, iar la cel de stare lichida era la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alimentez in general de la brand-uri,MOL,AGIP,LUK,ROMPETROL si ocazional de la particulari.imi pare rau ca nu am fotografiat si paharul in care sta filtrul,peretii erau plini de acele reziduuri uleuioase iar in partea de decantare era efectiv o pacla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa va sperie Made in China/Turkey ...depinde foarte mult de calitatea ceruta de client...

Cea mai buna varianta ca pret calitate ar fi ISA2 Tomasetto... Qbox e imediat sub in clasament...

Cubuletele alea de plastic sant destul de performante...sant injectoare Lovato...intradevar suportul lor e relativ fragil...trebuie montate relaxat, fara tensionari de la furtune etc...mai au prostul obicei si crapa daca montatorul a fost gasca...

"Sa zicem ca montatorii sunt la fel de buni!" Aici e relativ...pot fi la fel de buni de nota 10, dar pe scara de la 1-100 :)

Depinde ce compari...Landi One ~= STAG 4 Plus~Qbox ...ISA2 e mai sus de Landi ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare e bun ebay-ul in caz ca se strica ceva la o anumita instalatie gpl?

Vad ca este asta si multe altele :


http://www.ebay.com/itm/AC-STAG-4-PLUS-LPG-Autogasanlage-Motorkit-4-Zyl-bis-90-kW-Tomasetto-Alaska-/250900734318?pt=DE_Autoteile&hash=item3a6ad9616e

Am vazut ca se vand si seturi de injectoare , sau fiecare in parte,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai intai intreaba pe aici, cel putin Tomasetto gasesti la pret convenabil , ca si multe altele...

Telefonul e in profil...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pun si eu o intrebare cunoscatorilor..

passatul meu din semnatura consuma in Bucuresti cam 16l gaz si in afara orasului cam 10l gaz

 

singurele erori pe care le am foarte rar este System too Lean-intermittent si System too Rich-intermittent oricat m`am chinuit sa fac harta GPL nu am reusit sa scap de erorile astea doua dar check-engine nu se aprinde

 

ce sa ii fac sa consume mai putin?un prieten are 318 cu motor de 1.9benzina si ii consuma in oras 14

diferenta majora intre noi este ca eu am calculator AGCompact si el STAG ....in rest amandoi avem vaporizator TOMASSETO

sa fie pb din calculator?din diuzele alea bagate pe admisie?din injectoare?

Modificat de CrackerX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cauza valorilor inconstante,cand amestec sarac cand amestec bogat s-a intrat intr-un cerc vicios,avand in vedere ca se lucreaza in bucla deschisa.e diferenta mare intre valorile pe benzina si cele pe gaz?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cum sa fac sa`mi dau seama exact care sunt valorile "reale" pe benzina

 

ultima data am mers doar pe benzina cam 150km, nu aveam nicio eroare pe "engine" iar valorile de ltft/stft erau urmatoarele

 

k7e6.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok,trebuie ca valorile pe gaz sa le apropii de cele de mai sus.apropo, care sunt acum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe grupul 33 la ralanti dupa 15 minute de functionare (apa la 90grade), valoarea lambda fluctueaza intre -11 si -16 , amestecul cred ca este cam bogat...este corect sa`l cobor din harta GPL?

 

valorile actuale pe grupul 32 sunt cam -5 si 5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,de 2 1/2 ani si vreo 30 mii km.am consum mediu de 10 iar in bucuresti intre 12 si 14.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!