Jump to content

Instalatie Gpl


marianu
 Share

Postare recomandată

stai linistit ca eu am stat 4 ani in cluj si de un an am luat calea banatului  :icon_bounce:

 

Legat de GPL, masina mea a inceput sa faca figuri la mersul pe GPL, si am ajuns la doctor pentru o reparare a acesteia si un reglaj, dar mai bine cred ca il faceam singur ca ala nu incerca decat sa ma convinga ca e mai bine pentru masina si pt mine sa treaca masina inapoi pe benzina la 3000 de ture.... ori daca face asta, sa fim seriosi la un motor de turatie ca AZD-ul la ce naiba sa iti mai pui ca depaseste 3000 rpm peste 100 km/h  :bom:  :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare colegi. Am o intrebare pentru cei care au rezervor de 50+ litri si anume : Cati litri de GPL au intrat/intra la un plin si daca se poate sa spuneti si de unde. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezervor Stako 55 l intra 44 - 46 l gpl alimentat de la Constanta, Bucuresti , Craiova ... Eu cred ca e in functie si de presiunea cu care se baga gpl :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in al meu de 55 de litri au intrat intre 44 si 47 de litr, cel mai mult (50 de litri) au intrat de la petrom sos oltenitei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt raspunsuri. Eu am un rezervor de 52 litri si au intrat cel mai mult aproape 40 litri si eram curios cam cat intra si la restu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am de 58 litri. Cand merg pana la gol, intra intotdeauna 51-52 litri, indiferent de pompa, furnizor sau tara in care ma aflu. Dupa parerea mea, cei la care variaza prea tare numarul de litri bagati nu vor/nu merg/nu stiu sa mearga pana la gol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

De curand mi-am pus pe Golf5 1.6 Tomasetto stag4 Qbox cu toroidal 53l, pana acum foarte multumit fara probleme.Ca si organizare a spatiul din porbagaj am folosit polistiren extrudat 2placi de 5cm, cost total 55ron, atasez cateva poze:

 

11bqau1.jpg

 

b5fqd3.jpg

 

qxw6r8.jpg

 

 

2r3e5g9.jpg

 

33p839e.jpg

 

2jaxm6h.jpg

Modificat de adiz100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rez. 52 litrii.

Doar dupa aprox10.000km au intrat 42-44litrii. Cand a fost NOU intrau 39-41l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare... ca vad destul de multa lume care face asta si incep sa imi pun intrebarea daca sunt singurul care nu poarta roata de rezerva dupa el? Eu mi-am luat un kit de pana, atat spuma cat si snur ca la vulcanizare+ compresor si atat....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de cand am montat instalatia,august 2011 si apox 55kkm,nu am rezerva,am un compresor mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand am lasat roata de rezerva acasa mi.am taiat cauciucul, a intrat un cui prin calea de rulare si a iesit prin balon lasand o taietura de vreo 3 cm. De atunci nu am mai dat.o jos din portbagaj dar nici nu am mai avut nevoie de ea. Ps. Cauciucul avea ~3k km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu merg in portbagaj cu o roata slim de rezerva. Nu se stie niciodata :d

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adiz100 ce consum ai la Golf? 11-12 urban, 7,5-9 extraurban?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers 400km cu 42l consum mixt, e pe rosu acum si mai merge cateva zeci de km, cred ca ar iesi undeva pe la 9-10 consumul mixt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ahaaa, inseamna ca motoarele astea de 1.6 au consumuri aproximativ asemanatoare de gaz, indiferent ca-s din 95 sau 2005.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut baieti,

 

Am o nelamurire si anume ....... in functie de statia de gpl , automat si calitatea lui ....parametrii LTFT cat si STFT ....inclusiv corectiile sondei lamba variaza destul de mult sa zic asa .... este normal asa ceva ... ?

 

 

De exemplu pt cei din Cj ... dpdv al meu gaz foarte bun este la iesire din Floresti pe stanga ,( o statie mica ,dar cu gpl foarte bun )   ..iar in functie de acest gaz mi-am facut si setarile la instalatie 

In schimb am alimentat de la SOCAR , au parca gaz de la FLAGA ... iar aici , parametrii imi erau pe -  ( practic amestec bogat ) cat mai ales si corectiile sondei .

 

 

Passat 1,6 alz cu instalatie secventiala Milano .

 

 

Am observat , in special cand ii foarte cald afara .... cu MAF-ul  deconectat , valorile de corectie ale sondei sunt mai mici si fluctueaza intre -4 + 9 maxim ...iar cu MAF-ul conectat , cresc valorile la  +1 pana la +18 ..... practic , parca se duce spre amestec sarac .....asta pe gpl cat si pe benzina , doar ca , pe benzina , valorile sunt un pic mai mici dar si ele variaza intre MAF conectat si deconectat la fel ca si pe gpl ....

Modificat de Minel82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai baga flaga ca e de ...... si atunci o sa vezi ca se pastreaza setarile 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pret gpl in Brasov la  Lukoil strada Poienelor  2,17 lei cu card de reducere de 15 bani.

Duminica am dat o tura pe la Lacul Rosu si langa Gheorghieni era gpl cu 3,25 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nr. ieşire RG 7677/17.07.2015

Nr. SRIC 575/17.07.2015

Domnului xxx xxxx

Email: ddddd

 

 

Subiect: sesizare privind preţul GPL comercializat în judeţul Constanţa

 

 

            Stimate domnule x,

 

Vă mulţumim pentru scrisoarea dvs. transmisă prin email şi înregistrată la Consiliul Concurenţei cu nr. RG 7677 din data de 03.07.2015.

Autoritatea română de concurenţă încurajează cetăţenii, întreprinderile şi asociaţiile de protecţie a consumatorilor să i se adreseze, ca autoritate publică abilitată, pentru a semnala posibilele încălcări ale regulilor de concurenţă.

Referitor la aspectele semnalate de dvs. cu privire la piaţa distribuţiei şi comercializării gazului petrolier lichefiat, vă informăm că aceasta este în atenţia Consiliului Concurenţei. În prezent autoritatea română de concurenţă are în lucru câteva investigaţii privind posibila încălcare a Legii concurenţei[1] pe unele pieţe locale de către întreprinderi care comercializează GPL (producători şi distribuitori). Firmele vizate sunt SC Antares Gas SRL Râmnicu Vâlcea, SC Eurogenetic SRL Olt, S.C. Rompetrol Gas S.R.L., SC Bulrom Gas Impex SRL, SC Auto Gas SRL, SC Flaga GPL Romania SRL şi SC Sistemgas SRL.

            În ceea ce priveşte preţul de vânzare, din datele culese de Consiliul Concurenţei în luna iulie în mai multe zone, a rezultat faptul că acesta este cuprins între 2,69 şi 3,42 lei/litru, după cum urmează:

Localitate

Preţ de vânzare lei/litru

Alba Iulia

2,96 ÷ 2,99

Baia Mare

2,95

Cluj

3,03 ÷ 3,42

Constanţa

2,89 ÷ 2,99

Galaţi

2,69 ÷ 2,74

Iaşi

2,77 ÷ 2,89

Târgovişte

2,69 ÷ 2,78

Timişoara

2,95 ÷ 3,00

 

Consiliul Concurenţei va face publice rezultatele investigaţiilor amintite, la finalizarea acestora, inclusiv prin publicarea, în variantă neconfidenţială, pe pagina de internet a instituţiei.

Autoritatea română de concurenţă va continua să monitorizeze această piaţă, în vederea depistării şi altor comportamente de natură a avea efecte anticoncurenţiale.

Cu consideraţie ,

Simona Barbu

Purtător de Cuvânt


[1] Legea concurenţei nr. 21/1996, republicată, cu modificările şi completările ulterioare


Concluzie: daca faceti si voi reclamatii, ei se sesizeaza si verifica. Dac nu....nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aku o luna cand am plecat la mare in tecuci am gasit gaz cu 2.15...la navodari era 3.01..la intoarcere am pus cat sa ajung in tecuci si apoi plinul....toata constanta gaz sub 3 nu am vazut..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca o parte din statiuni nu au gaz si asta ar fi cauza.Anul trecut Eforie Nord nu avea gaz, probabil si anul asta situatia e la fel.E ciudat ca in 2015 o asemenea statiune sa nu aiba gaz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Am un drum spre Buzau maine dimineata, imi poate recomanda cineva o statie bun de GPL prin zona ? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In vara aceasta dinspre Bacau spre litoral la Lukoil Ramnicu Sarat era cel mai ieftin gaz 2,4 lei litrul si la Lukoil Urziceni 2,6 lei litrul...

Modificat de valyp67
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Daca am facut o reparație totală a motorului, cat timp trebuie să merg pe benzina, iar apoi sa merg liniștit pe GPL? Mulțumesc!

Am deja 1000 km pe benzină.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!