Jump to content

[golf3gti]cum Schimb Un Butuc Rupt Laportiera?


Flex
 Share

Postare recomandată

Azi de dimineata am avut placerea sa descopar ca s-a rupt butucul de la usa , mai exact am ramas cu cheia imfipta cu butucul in mana.

Deocamdata masina e inchisa/blocata.

Unde as putea gasi un set de chei de schimb pentru asta si cum as putea rezolva toata treaba asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa-ti faci o dublura la chei. Totul e sa reusesti sa deschizi masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa descui cealalta usa si poi sa deblochezi usa blocata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult pt info!

In principiu nu imi fac probleme sa o deschid, daca a iesit butucul se poate deschide usor masina

Sper! :P

Dar si daca as reusi sa o deschid, unde as putea gasi un butuc de schimb?

As cumpara ceva nou si probabil mai sigur decat unu la fel de forjat de la dezmembrari.

Stie cineva daca acestea echivaleaza la alte modele vento, golf 4 sau ceva in genu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ai dreptate daca scoti butucul masina se deschide usor.Introduci o surubelnita lata in locasul broastei si rotesti.Nu cred ca butucul este de vina (am patit si eu) ci piesa de legatura dintre butuc si broasca,este confectionat din material casant cred ca ceva zamac si se rupe f fff repede,este una din problemele golfurilor 3.Incearca la dezmembrari, piesa asta nu se gaseste singura in nmagazine,s-a discutat pe forum mult timp,succes. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi de dimineata am avut placerea sa descopar ca s-a rupt butucul de la usa , mai exact am ramas cu cheia imfipta cu butucul in mana.

Deocamdata masina e inchisa/blocata.

Unde as putea gasi un set de chei de schimb pentru asta si cum as putea rezolva toata treaba asta?

la fel am patit si eu...

Cum am rezolvat-o? Am pus inchidere centralizata. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai modelul din 93, insemna ca e o problema clasica.

E buna ideea, nu m-am gandit! :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masia are inchidere centralizata vacumatica nu se poate face nimic.Am vrut s-o schimb cu una normala si nu se poate,ramane vacumatica pana la moarte si dincolo. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi s-a dus inchiderea si nu am putut sa-mi mai deschid masina, pana la urma am reusit.Cred ca cu niste costuri mari se poate pune una normala, dar cred ca mai bine ramane cea din fabrica.Eu am preferat sa o las din fabrica desi nu stiu cat m-ar fi costat una noua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piesa aia ce intra in broasca si face legatura cu butucul SE GASESTE SIGUR. Ia un cod din AKTE si mergi la un magazin de piese. Am schimbat eu asa ceva la un G3 ( nu era GTI:D) . Piesa costa cam 150 mii lei vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema am avut si io,insa am comandat la magazinu de piese,la volksparts,acea piesa,in 5 zila mi-a venit din germaia,insa.... surpriza...nu se potrivea,din anul 1996 sau 97 construsctorul a schimbat piesa,carligul acela al tijei nu intra pe butucul care tia iesit tie cu totul,pana la urma am incercat sa o adaptez,nu am reusit,si am cumparat una de la dezmembrari cu 50 mi :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate sau nu se poate monta inchidere normala pe masina cu argumente? Imi cer scuze ca sunt in afara topicului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta ca nuuuu, ai incredere in ceea ce spun,am fost cu bani multi sa fac schimbarea si nu s-a putut,crede-ma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie imi merge doar butucul de pe dreapta, in rest se deschide din centralizata.

am auzit ca astia cumpara din turcia seturi de incuietori pentru golfuri si passaturi.. cam suta de euroi costa.. asa am auzit si ca sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri dimineata am apucat in sfarsit sa ma uit la ea.

Se demonteaza/monteaza destul de usor.

Am ales varianta de un butuc/maner nou nout, insa am inlocut doar butucul nu si partea de plastic.

Problema ar fi ca piesa de schimb nu are cursa asa de lunga, ca sa si poata sa inchida masina.

E drept, tot sistemul ar trebui uns un pic ca merge foarte greu, asta a fost si motivul din cauza ce s-a rupt.

Zilele care urmeaza trebuie sa adaptez (pilesc) :D carligul nou, pentru butucul vechi care inca mai e bun.

Nu o sa il las sa joace prea mult, ceea ce o sa ii dea cursa mai mare.

O sa incerc sa fac si niste poze.

pana atunci o intrebare, cum as putea sa ung tot sistemul fara sa il desfac, exista spay de contact etc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista si unsoare in spray si W40 care este f bun , nu sunt scumpe si se gasesc si in supermarketuri .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salutare lume,sunt nou pe aici deci ma luati cu calm :D sunt posesorul unui vw vento motor de oras ;) 1.6 si care va deveni un golf 3 cu portbagaj,sa revin la topic,pt ce-i care sunt din tm,in limita timpului va pot ajuta cu butucul masini,in sensul ca daca aveti butucul vechi,rupt...nu conteaza cum,si altu nou (de la dezmembrari) fac eu sa se potriveasca cheia voastra in cel nou,in sensul ca il desfac si mut toate lamelele de recunoastere a tipul de cheie din butucul vostru in cel nou,sau va explic cumva pe aici,eu am avut un butuc cu tot setul de chei,si la masina aveam numai o cheie,am preferat sa fac schimbare la butucul masini,la protbagaj.....si la butuc,dar sa am chei multiple originale decat sa fac copie la cheie,deci in caz de ceva,va ajunt cum pot,ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
DumitruConstantin

va salut pe toti si vin si eu cu o intredare la voi.stie cineva cum se schimba un butuc de usa cu tot cu maner . sper ca cineva imi poate da un raspuns concret

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot sa te ajut cu niste desene. daca ai nevoie da-mi adresa ta de email. sper sa fie de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DumitruConstantin

mersi pt ajutor sa sti ca am reusit sa demontez vechiul butuc cu tot cu manre butucul avea tija aceia care intra in iala rupta l-am schimbat cu unul nou dar surpriza nu se inchidea chiar daca fortam cheia la maxim . L-am demontat si am incercat cu o surubelnita bagando in iala si cu care a mers .usile toate se inchideau dar trebuia sa fortez cam tare si cam avea joc acolo unde am introdus surubelnita in iala ce crezi sau ce credeti ca ar fi.as vrea sa demontez iala sa o ung si sa vad de ce ara asa joc mare. poate stie cineva care a mai patit asa ceva si ma poate ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!