Jump to content

Modificari modul confort


Stefaann
 Share

Postare recomandată

Daca ai incercat cu alte butoane pt. geamuri, fara sa obtii vreun rezultat,ori sunt probleme cu cablajul electric intre butoane si calc.de usa,ori chiar ai pini oxidati in mufa calc de usa stanga fata,din motive de umezeala. Desfa si curata,verifica pinii calc si ai mufei,spray contact,etc. Daca nu dispar problemele,as suspecta Calc. de usa.

Calculatorul il gasesti atasat de motorul macaralei. S-ar putea sa fie necesar sa desfaci partea electronica.Din cate stiu,e ca la Golf,adica dupa ce demonezi motorul,poti cu un pic de efort sa declipsezi electronica si sa o desparti de motor. Apoi e mai usor sa scoti placa electronica si daca e plina de oxid ( pana prin 2001 sau 2002,se putea scoate placa electronica din carcasa ei din plastic,pentru ca din fabrica nu se punea pasta aia galbena la baza pinilor,cu rol de etansare) sa o speli in alcool izopropilic. In cazul in care e prea degradata, e nevoie de alta,sau de un alt ansamblu motor-electronica,cu acelasi cod.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. O sa desfac sa vad ce gasesc.Cu oglinda de la sofer am rezolvat - inlocuita cu una de la un prieten care nu avea incalzire pe masina si acum a disparut eroarea de la ea.Cu ocazia asta am mai vazut o buba : cand incerc sa reglez oglinda sofer se misca in acelasi timp ambele olginzi. Posibil si acolo sa fie oxidate contactele la buton ? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU. asta e un comportament normal al oglinzilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy,un fost coleg imi spunea ca la masina lui,Octavia Tour din 2008,putea regla individual oglinzile retrovizoare.Dupa ce in concediul de anul trecut a avut ceva probleme si a scos aiurea multe din sigurantele din panou,oglinzile se comporta ca la colegul de apasaciu. Exista vreo codare sau vreo adaptare in sistemul de comfort,care sa aduca un reglaj individual al oglinzilor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva sfaturi/indrumari? La Ross-Tech nu am gasit nimic.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda .. multumesc de lamuriri :) ciudata ideea de a le pune pe amandoua ..sincer nu o inteleg  ... dar macar o problema in minus de rezolvat pe lista :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stii ca si la mine e la fel,pe staga se regleaza ambele,ce-i drept,daca exista o codare si o aflam de la colegii nostrii experimentati,o sa putem separa reglajul. Sincer nici asa cum sunt acum nu ma deranjaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiam ca se poate,dar nu imi aduc aminte exact

Uite,o sa ma uit la primul G4,octavia tour sa vad exact si va scriu aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU se poate seta din soft pe platforma O1 sau G4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy,un fost coleg imi spunea ca la masina lui,Octavia Tour din 2008,putea regla individual oglinzile retrovizoare.Dupa ce in concediul de anul trecut a avut ceva probleme si a scos aiurea multe din sigurantele din panou,oglinzile se comporta ca la colegul de apasaciu. Exista vreo codare sau vreo adaptare in sistemul de comfort,care sa aduca un reglaj individual al oglinzilor?

 

doar cu modificarea unor adrese din eepromul modulului confort - cu VdsPro si seriala

 

generatiile mai noi - O2, G5, etc.... se poate cu VCDS-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA? si care sunt adresele? Ca asa , sa ne laudam, poate oricine....

LA fel si cu activarea telecomenzii, sustii ca se poate, dar nu vrei sa spui si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Telecomenzile au fost deja activate.

 

Am zis ca se poate - si se poate - asta-i important.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumin tuturor ca tii doar pentru tine, ca asta e scopul unui forum, nu?

 

 

PEntru cine mai citeste:

adresele ce trebuie modificate pentru  sync mirror disable in hexa:

$201F, $204C si $2079 din 0x9f in 0x97

 

si corespund la

8223, 8268 si 8313 din 159 in 151

 

Bafta la modificari.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut, de cand am pus becuri led in interiorul masinii am observat ca becurile se sting singure dupa o perioada si trebuie sa pun contact ca sa-si revina. Se aude un sunet de releu cred, cam la cateva zeci de secunde dupa ce ii iau contactul si se sting toate becurile din interior si portbagaj. Aveti idee daca se poate dezactiva aceasta functie ? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea ai cum.... cand inchizi si redeschizi o usa, luminile se aprind.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi functioneaza switch-ul de la usa sofer si nu am martor de usi deschise in bord, cu becuri normale nu se intampla acest fenomen, doar o scadere in intensitate pt 1 secunda iar apoi funtioneaza normal. Poate a mai intampinat cineva problema asta si a gasit o rezolvare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci, primul lucru - repara yala - schimba switch, refa lipiturile - daca tot desfaci yala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns, switch-ul il am stricat de mult timp dar nu ma deranjeaza cu nimic, nu mi s-a intamplat sa uit farurile pana acum... Ca o curiozitate, din ce cauza se sting doar becurile LED ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

banuiesc rezistenta foarte mica a acestora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate "dezactiva" oprirea plafonierelor dupa un timp chiar cu o usa deschisa

De treaba asta se ocupa un releu de pe placa ccm-ului - daca se face strap intre pinii lui lumina se va stinge aprinde doar la comanda switchurilor si daca lasi oricat usa deschisa atat va sta aprinsaa lumina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai simpla varianta in cazul meu este sa inlocuiesc becul LED din portbagaj cu cel standard de l-am avut inainte. Cand folosesc luminile interioare pot sa tin o usa deschisa sau sa pun contact. Cu becuri normale nu se intampla acest fenomen, explicatia fiind cea data mai sus de Florin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy, multumesc pentru solutia oferita dar pana ma apuc sa invat si programare mai e mult. Am vag k+can,am citit ecu motor dar doar de amuzament. Interesant este ca oglinzile se reglau independent pana sa scoata sigurantele, ca berbecul,sau cel putin asa sustine colegul.Daca are dreptate atunci solutia ar trebui sa fie mult mai sima decat rescrierea eepromului. Pe mine ma intereseaza treba asta pentru a o aplica la mine dupa ce voi rezolva problema comunicarii pe linia k de comfort.

Are cineva idee ce integrat e driverul de linie k in CCM 1j0 959 799(Q) din anul 2000? N-am apucat sa scot/desfac inca modulul.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L9637 pentru 1J0, direct procesor la 1C0. Eu ti-asi sugera sa-ti canalizezi eforturile spre instalatia electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!