Jump to content

Modificari modul confort


Stefaann
 Share

Postare recomandată

F l o r i n

Da, verifica intai cablajul - mai ales la usi....intre usa si caroserie, etc.

 

daca totul e ok, calculatoarele de usi ok - verifica si in blocurile de masura - atunci alt confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marian_20099

Ok mulţumesc Florin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mi se pare corect sa scriu si aici rezolvarea problemei mele, de la modulul confort.

Simptomul era ca nu aprindea mereu luminile in habitaclu, si de multe ori, dupa ce se aprindeau, se stingeau imediat.

 

Cauza - lipitura rece la unul din releele de pe placa CCM-ului. NU se vedea cu ochiul liber. Rezolvat rapid prin cositorire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai avut noroc ... se mai intampla sa scapi si asa... am gasit destule cu lipituri reci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Am si eu o intrebare:vreau sa pun geamuri electrice la o masina cu modul 1CO962258D cu doua mufe si nu stiu daca e bun modulul sau trebuie schimbat?

Modificat de vento 2.0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce ai tu, este inchidere centralizata.

 

ca sa treci la geamuri electrice, recomand sa iti cumperi un modul confort din seria 1C0 959 799 x - plus instalatia aferenta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok,multumesc pentru raspuns.Modulul asta 1C0 959 799 x  merge cu cheie briceag?Macar sa cumpar cu tot cu cheie daca tot il schimb.Mai am o intrebare: merge modulul asta cu o instalatie de geamuri electrice si calculatoare de usi de pe  o masina din 1999?

Modificat de vento 2.0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. Am si eu o intrebare: modulul confort  : 1J0959799AH, poate sa imi zica cineva ce optiuni am pe el? deocamdata am numai inchidere....., Va multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa faci rollup/down din cheia briceag

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Search dupa roll/up down.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am si eu o intrebare: modulul confort  : 1J0959799AH, poate sa imi zica cineva ce optiuni am pe el? deocamdata am numai inchidere....., Va multumesc anticipat !

 

 

 Cum fac asta? 

 

cu Vds Pro si interfata seriala, se modifica adresele corespondente din soft-ul eeprom-ului.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Claudiu Daniel

Salut!

Am o  Bora din 2002, 1.6 in 16V, motor AZD. Problema mea este ca nu am chei briceag si deci nu am inchidere pe telecomanda. Am doar cheile "normale", dar am observat ca am functia confort, adica mi se deschid si inchid cele 4 geamuri electrice daca tin apasat mai mult stanga sau drepata cu cheia in "broasca" usii. VIN-ul masinii este WvWZZZ1JZ2W444065. Un prieten mi-a scanat cu VCDS si se pare ca am urmatorul cod la modulul confort: 1C0 959 799.

Intrebarea mea este: Ce anume imi trebuie pentru a pune chei briceag cu telecomanda? Este important doar modulul confort sau cheile pot sa difere si ele (sa aiba frecvente diferite etc)? As vrea sa cumpar de la dezmembrari toate cele necesare, dar as avea nevoie de sfaturile voastre cu ce anume imi trebuie pentru aceasta operatiune (daca am nevoie de alt modul confort, daca am nevoie de un anumit tip de chei, daca mai trebuie modificat ceva la partea electrica, prin usi, ce anume trebuie programat etc... ).

Multumesc anticipat!

Claudiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU mai scrie in mai multe topic-uri. Ai un raspuns dincolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Claudiu Daniel

Ok, multumesc! Nu eram sigur daca asta este topicul unde trebuie sa pun intrebarea sau celalalt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua dragi colegi!

 

La masinuta din semnatura am o problema putin ciudata: uneori cand deschid portiera de la sofer, plafonierele se aprind cu cateva secunde intarziere. Lumina din portiera se aprinde de fiecare data, iar pe vcds nu am nici o eroare. Am refacut lipiturile la modul de doua ori, insa problema persista. Ce sa mai incerc?

Modificat de virus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica intai cum lucreaza switch-ul - cu aparatul de masura - dupa aia, mai vedem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma gandeam ca daca lumina din portiera (puddle light) se aprinde de fiecare data dar plafonierele nu, problema nu ar fi de la switch. Sa inteleg ca nu ma gandeam bine?  :icon_confused:

Modificat de virus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puddle - e lumina de sub oglinda exterioara - nu ai tu asa ceva

Daca se aprinde lumina din usa imediat, dar nu aia de sus.....si nici averitzarea sonora, trebuie pus vcds ul un pic pe ea. Sa nu fie de la calc de usa sau modul confort

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si avertizarea sonora merge, daca las farurile aprinse si deschid portiera cu motorul oprit.

Pe vcds nu am erori pe central conv. Unde sau la ce sa ma mai uit pe vcds?

 

Un prieten mi-a sugerat ca as putea avea lipituri reci in broasca. Este posibil?

 

LE: acum mi-am dat seama, chestia asta nu mi se intampla decat daca deschid masina din afara, daca o deschid dinauntru sau o descui, lumina se aprinde perfect de fiecare data.

Modificat de virus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica daca atunci ai sau nu, lumina de sub usa aprinsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lumina de sub usa se aprinde mereu. Doar plafonierele au intarziere uneori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai verificat firele dintre usa si caroserie ? altfel, ma gandesc la calculator de usa sau chiar modul confort....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Good point, am sa verific firele. Multumesc de idee!

 

Modulul nu cred, doar daca s-a stricat vreo vreo componenta, dar lipituri reci este exclus deoarece le-am refacut.

 

Ma mai gandeam la lipituri reci in broasca, dar nu stiu cat de plauzibil este.

Modificat de virus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai lipituri reci in broasca. Fire usa-caroserie sau modul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!