Jump to content

Modificari modul confort


Stefaann
 Share

Postare recomandată

Pai zi-mi ce ai? cu sau fara jamuri electrice? ce an?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu jamuri electrice. Toate 4. Cu alarma OEM cu magarus. An 2000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun, deseara, daca nu uit, iti pun schema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vreau sa pun decat 2 geamuri electrice pe fata 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aseara am facut o groaza de drumuri cu masina, si am tot studiat daca mai face duma cu plafonierele - cred ca am incuiat-descuiat masina de mai mult de 10 ori... Si nu a mai facut nici o problema.

 

Singura diferenta fata de perioada cu probleme - ca am pus la loc becoledul pe plafoniera fatza... Mai urmarim. Ar fi prea frumos sa se fi rezolvat, nu prea am eu noroc d-asta ...

 

Apropos - am gasit pe sectiunea corespunzatoare de aici de pe forum schema modulului de confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare scurta: vreau sa leg trapa la la modulul meu confort. Am fire tot.

Modulul meu: 1J0 dar cu geamuri electrice(1 mufa verde si una pe stalp), cel de pe masina cu trapa 1C0, dar fara geamuri electrice si si cu cheie bricieag(3 mufe pe modul si 2 pe stalp).

 

Vin 4 fire in modulul de comanda al plafonierei intr-o mufa albastra cu 6 pini(evident doar 4 utilizati). 2 fire sunt plus si minus, celelalte 2 fire vin in modulul 1C0 la pinii T23/4 si T23/8 din mufa verde.

 

Pot lega acele 2 fire(galben/negru si maro/rosu) la mine in modulul meu 1J0 pe pozitiile T23/7 si T23/10 conform schemei pt modul cu geamuri electrice ca sa functioneze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am montat pe Octavia 1 din 2004,un sistem de confort cu modul 1J0 959 799, cu o singura mufa,(deci cu 4 geamuri electrice,dar fara alarma si cheie briceag) si doar 2 macarale electrice de Skoda,cu modulele de Golf aferente, luate de pe un Golf 4 din 1998. Da,este o strutocamila dar functioneaza  decent. :icon_cheesygrin:  Citind acum topicul acesta,am inteles ca imi trebuia un sistem de generatie mai noua cu codurile incepand cu 1C0. Singura problema dupa instalare este ca nu reusesc sa ma conectez pe adresa 46. Am legat doar liniua K din CCM la mufa OBD,fara sa leg CAN la Gateway.Acum as vrea sa schimb modulul de confort cu unul care sa aibe 2 geamuri electrice,alarma si receptor pentru chei briceag, Intrebandu-l pe Florin am aflat un cod: 1C0 959799A,dar inteleg ca nu va functiona cu modulele de pe motoare,generatia 1J0. Exclud varianta schimbarii inttregului sistem,cu unul mai nou.Se nasc 2 intrebari:

 

1. Sistemul 1J0, se va putea conecta vreodata cu Can Gateway-ul meu MY2004 ?( Modulul de inchidere centralizata original e 1C0 962 258 AA)

2. Modulul 1C0 959 799 A, sau echivalent(tot cu 3 mufe) se poate sau nu folosi cu moatoarele 1J0 959 801/ 802 ?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspunsul este NU la ambele intrebari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Poate sunt pisalog,dar vreau sa ma lamuresc odata. Interfata de diagnoza, in cazul masinii mele se conecteaza cu CAN Gateway pe linia K si prin Gateway la module,asa inteleg eu. e corect? Si in cazul in care am legat linia K a modulului de comfort direct pe linia K a mufei OBD si nu pot comunica cu CCM-ul, (excluzand defectiuni ale  CCM) ar putea fi de vina baud rate-ul conexiunii cu interfata de diagnoza,iar micsorand viteza din setarile portului sa mearga conectarea pe adresa 46?

 

Multumesc pentru raspunsuri.

Modificat de Dexterino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine nu e nevoie sa setezi nimic , daca nu se conecteaza pe ccm ai probleme cu modulul - asta daca interfata tinse conecteaZa pe alte module

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interfata se leaga pe k la modul si pron can L SI H la modulele de usi, nu prin gateway.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Turbocip,  Interfata se leaga la celelalte module, Engine, Central locking, Airbag, dar nu si cu CCM. Deci defect in CCM poate la driverul de linie K.O sa investighez.

 

@ Al Bundy, Am vazut in niste SSP-uri VW ca din MY 2002,parca, a aparut Gateway-ul si toate Can -urile sunt conectate la el. De asta am presupus ca interfata de diagnoza se leaga la Gateway si prin el al module,dar vad ca  nu e asa.  Deci pentru a putea diagnostica modulele din usi,trebuie sa ma leg prin K line la CCM si prin el si Can-ul lui la usi.

 

 

Va multumesc pentru precizari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, modulele de usi sunt legate prin 2 fire de ccm can low si high.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am modul de confort cu 2 mufe, am vrut sa fac operatia cu prelungirea firului pentru antena insa am vazut ca langa firul de antena aveam un fir (negru) care era orecum in aer, doar l-am atins si a iesit. L-am pus la loc insa datorita pozitiei incomode am lasat-o pe altadata operatia. Stie cineva care este importanta firului negru exact de langa firul de antena?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update.

In plafoniera centrala am led in loc de bec - si incet-incet si-a revenit functionarea modulului confort. A mai "intarziat" aprinderea luminilor, insa daca lasam usa deschisa, in 30sec - 1min se aprindeau si plafonierele. De cateva zile insa merge perfect.

 

Este foarte ciudat cum consum mai mic pe plafoniere a rezolvat problema... insa cat merge o las in pace.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine a fost exact invers, am pun un bec clasic, in rest am numai led.

inainte imi facea figuri, nu aprindea/ aprindea cu intensitate f mica la picioare.

 

chestia e ca si acum mai face din cand in cand...am impresia ca il bulversez cand tin usa deschisa mult timp si nu mai aprinde nimic, nici curent pe plafoniera nu vine, daca apas butonul nu se aprinde becul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, logic e cum zici tu... La mine e fix invers.

Am probat si cu lasat usa deschisa pana s-au stins luminile - cand am inchis-o prompt s-au aprins, fara "ezitare".

 

E clar ca am ceva subred prin CCM...

 

Si cand dadea problemele de care am scris mai sus - la fel nici din buton nu mergeau plafonierele. Nici becurile de la parasolare nu se aprindeau. Si verificat cu multimetrul - nu le venea +12V

Dupa schema de conexiuni a modulului - problema pare a fi la releul din modul - prin care trece plusul plafonierelor - ori contacte obosite, ori probleme de comanda. Banuiesc varianta a doua totusi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marian_20099

Salut colegi , la un vw bora 2000 merge inlocuit modulul confort 1J0959799AH cu 1C0959799B ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe scurt: Nu.

Mai pe lung: daca vrei sa-ti si functioneze dupa schimbare mai trebuie sa schimbi si restul modulelor legate pe magistrala de can-comfort: modulele de geamuri obligatoriu si eventual ceasurile de bord daca vrei sa ai afisarea usii deschise.

Modificat de ady2006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut colegi , la un vw bora 2000 merge inlocuit modulul confort 1J0959799AH cu 1C0959799B ?

De ce vrei sa il inlocuiesti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marian_20099

AH s-a defectat ,si daca tot il inlocuiesc sa pun unul de generaţie mai noua .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Pe scurt: Nu.

Mai pe lung: daca vrei sa-ti si functioneze dupa schimbare mai trebuie sa schimbi si restul modulelor legate pe magistrala de can-comfort: modulele de geamuri obligatoriu si eventual ceasurile de bord daca vrei sa ai afisarea usii deschise.

 

plus modificarea instalatiei electrice - nu merg doar inlocuite modulele respective.

 

trecerea la 1C0 xxx xxx nu aduce mare plus incat sa merite costurile si munca depusa - parerea mea... acum, fiecare face cum simte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune AH , e cel mai comod asa ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marian_20099

Ar putea fi ceva fire intrerupte sau modulul defect , nu mai merge telecomanda si nu o pot nici adapta ,imi apare eroarea : 01329 - Convenience System Data Bus in Emergency Mode

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!