Jump to content

Functie in plus la computerul de bord - Range


voinea
 Share

Postare recomandată

Salut

 

Turbocip, crezi ca ma poti ajuta si pe mine in primul rand cu verificare martor check engine care il am aprins si daca se pot pune si la mine optiunile mai sus mentionate.

 

Stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut, detin golf iv, 1.9, asv din 2002 si as dori sa stiu daca se poate activa functia range si daca se poate cineva din brasov sa ma ajute in activarea lui, am BC minidot.

Modificat de silviutuning
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca masina are ceasuri VDO sau RB8 - merge. 

 

Pentru Brasov, avem colegi care te pot ajuta - cauta in aria Prestari servicii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Prima data am reușit citirea epromului,l am modificat dar am mai vrut sa l citesc inca odată sa l am acolo pentru siguranta dar nu merge decât pana la valoare 018

Si mi a fost frica sa l scriu pe cel modificat

Știți care e problema??

Modificat de paulchirila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Îmi poți zice te rog care este numărul sigurantei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 sau 11 - vezi si tu ...

sa ai vcds ca de multe ori ramai cu eroare de airbag si sa ai cu ce sterge ... in principiu nu ramai .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reușit prin scoaterea bornei,

Mulțumesc Turbocip pentru modificările in dump ,perfect funcțional iluminatul si range,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut, am o problema(cred) vis a vis de functia range pe care am mai discutat o cu iulian. Explicati mi si mie care este modalitatea de calcul al functiei sau in functie de ce arata km pana in peco, pt ca eu nu sunt asa de multumit sau poate nu sunt eu impacat in functie de ce informatii primeste de la cb. Va dau un exemplu, in sensul ca aveam in rezervor vreo 40 l si imi indica ca as mai avea de facut 410 km ceea ce nu mi se pare in regula. Iulian mi-a spus sa fac odata plinul si sa vad ce arata atunci si tocmai am facut plinul si imi arata 530 km, ceea ce teoretic nu este real. Care este explicatia?, sau ce ar trebui sa fac, am resetat memoriile bc , am deconectat bateria, ma gandem ca am probleme cu indicatorul din bord asa ca l-am desfacut si i-am dat un spary de contacte, mai de mult am scos si plutitorul din rezervor(pt o alta problema) si l-am curatat(era ceva pamant in el), am verificat la rece cu mana dc se misca acul din bord, cablurile sunt montate bine......Sau dc o sa plec la in drum lung o sa arate in functie de consum. De cd am activat o nu am mers decat prin oras.Va multumesc.

Modificat de cyti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Range-ul este calculat in functie de consumul mediu , bineinteles ca la un drum lung unde consumul scade si range-ul va creste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, dar daca eu resetez memoriile bc si nu mai vede consumul mediu sa zic adica nu mai exista istoric, nu conteaza?

 marti plec la cluj, 550 km , sunt curios cum se va comporta.

Modificat de cyti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti ia in functie de consum .

Daca resetezi , range va ramane la fel .

Se va recalcula la drum ... adica daca vei merge la consum , exact cum a spus colegul mai sus - va creste - iar daca o vei calca , va scadea mai repede . Asa este si la Audi A4 si alte masini vag care au functia asta default.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Se poate activa functia Range la masina din semnatura? Cateva informatii suplimentare am aici:

VAG Number : 1JO 920 825
Component : KOMBI+WEGFAHRS.RB8 V08
IDENT-NR.WEGFAHRS: VWZ6Z0A330798
Multumesc!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua tuturor mie se poate activa range ? 1J0 919 881 D

A4 KOMMIIBSTR VDO V01

IMMO VWZ7ZOX1426171

Un coleg care ma poate ajuta va rog!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspunsul e intr-un post scris de Terabit cu ceva pagini in urma. Vineri imi vin si mie integratele dedicate pt K si voi hacui o interfata clona cu I/O pe tranzistori (linia K).

Rezultatul pozitiv sau negativ va fi postat si aici.

 

 

ba merge.....dar nu merge cu toate clonele, din prima. Trebuie modificate cateva setari, daca nu merge. Citeste un pic in urma....

 

 

 

Dupa multe luni de zile in care driverele de K au "zacut" aruncate sub birou, azi am facut inlocuirea I/O de pe tranzistoare pe driver dedicat 9241.

Totul a decurs fara probleme, iar la final a rezultat o chineozarie clona de interfata HEX-CAN pe USB capabila sa foloseasca si programul VAG Eeprom 1.19. Functioneaza cu setarea "bot inteligent" dezactivata.

 

Desi am luat 2 drivere, nu am facut modificarea decat pe linia de K, L-ul ramanand in continuare pe tranzistori si ce mai e pe langa el :) Probabil cand voi mai avea chef, voi inlocui si acolo... sau va ramane asa :)

 

Edit: apropo... am testat pe VDO, pe un RB8 nu a vrut sa mearga... dar nu a mers (la mine) nici macar cu vag tacho. Oricum, RB8-ul de care zic, mi se pare putin ciudat pt ca nu am reusit sa citesc memoria decat cu piesa scoasa afara si pusa pe interfata direct la pc :))

Modificat de Senty
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar si RB8 se pot citi cu interfata VCDS originala si vag eeprom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e ! Originala face toti banii !

Plus ca pentru eeprom , trebuie sa ai mereu backup programator sau alta scula desteapta pe obd

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal, ce e original, e dotat cu drivere dedicate... pur si simplu nu cred ca ar apela la "artificiul" cu tranzistoare, asa ca sunt de acord ca originalul e sfant. In definitiv, conteaza informatia scrisa in controlerul si eepromurile din interfata, pt ca schema e aceeasi in toate cazurile ea fiind cel mai usor de reprodus.

Oricum eu am "validat" ideea de a folosi o chineozarie ordinara pe usb dar care sa functioneze si cu vageepromu', daca se schimpa i/o ul de pe tranzistori pe driver dedicat.

 

Toate bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam de aprox 3 sapt am achizitionat ptr sotie un golf 4 an 2004 cod motor bca 1.4 benzina, vreau sa stiu daca se poate activa acesta functie pe modelul respectiv .

Are BC , minidot cu citirea  valorilor in doua facze 1&2 ?

La dieselul meu desi are BC cu maxidot am inteles ca nu merge acesta functie , masina este din luna 11 /2001, trecuta in talon 2002 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!