Jump to content

Functie in plus la computerul de bord - Range


voinea
 Share

Postare recomandată

Remus eu am activat functia lui Fantoma. Are la linia 416 pinu C1 si l-am modificat in E1 dar fara nici un rezultat. Bordul e un VDO V03. Daca va ajuta cu ceva, va pot trimit dump-ul sa il vedeti.

Modificat de PaulF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia trimite dump-ul.

 

 

LE: problem solved, e immo2.

Modificat de MRC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt immo3 - atunci merge activata functia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreb acelasi lucru care l-am intrebat si pe MRC si anume :  daca e immo2, asa cum am gasit si la alte immo2, ar trebui sa nu aiba pinul de range pe 41x, sa fie ori FF ori sa fie 00 si sa nu poata fi modificat.  Care e explicatia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune dump aici , sa nu mai lungim vorba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceasurile astea sunt Immo 2

1J5 920 825

Deci - calm , ca nu se poate - chiar daca ai adresa sau e "bagata acolo de cineva"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut la un 1.4 16 valve din 2000 se poate activa alte functii precum range?am CB din ala mic care arata consumul mediu cel instant.astept raspuns

Modificat de lukluk84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astepti raspuns , dar inainte posteaza ce bord ai , ce cod .

Daca astepti raspuns la ce ne-ai spus pana acum , nu se poate activa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ceasurile sunt cele originale alea masinii - nu poti activa nimic la ele, din pacate - asa cum ti-a zis deja si turbocip.

 

la immo 2, nu se poate activa range - indiferent de fabricantul acestuia.

 

ca sa identifici daca este immo2, cel mai usor te uiti unde ai martorul imobilizatorului - ti-am atasat o poza, ca sa vezi despre ce vb.

post-30007-0-51508200-1403501035_thumb.j

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde as putea vedea ce bord am ca nu cunosc bine inca masina unde ar trebui sa ma uit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai poza exact in fata ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde as putea vedea ce bord am ca nu cunosc bine inca masina unde ar trebui sa ma uit?

 

pune contactul si vezi unde apare pictograma (galbena) cu masinuta cu cheia-n ea.... martorul imobilizatorului.

 

apare in turometru - e immo 2 - nu merge activat range... apare in vitezometru - e immo 3 - ai sanse sa mearga - daca ceasurile sunt VDO sau RB8

post-30007-0-78969100-1403674783_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putin O.T. Sa inteleg ca eu cu aceasta interfata VCDS 11.2.0 nu pot face operatiunile descrise de colegul ioane23 la postul #2249  si nici cele descrise de colegul ady2006 la postul #2116?Am incercat ce-i drept dar nu am gasit in Device Manager unde sa fac modificarile descrise de ei sau de terrabyt.Daca poate cineva pe PM sa-mi dea niste indicatii,as vrea sa-mi scot PIN de la Instruments.

 

post-58309-0-68478600-1403716079_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@terminatoru: S-a spus de n-ori, ca VCDS nu scoate pin, nu range, nu roll-up, nu km, nu immo off, etc. Iti trebuie alt soft si un alt cablu.

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cu vcds am incercat,asta stiu demult , am incercat cu programele postate de colegii de mai sus si nu am reusit, nu am gasit prin windows unde sa fac modificarile respective.Interfata mea e HEX-USB+CAN (cred , din poza postata mai sus) si acolo parca se discuta de kkl,parca.In fine o lasam balta aici ca suntem O.T. daca ma poate ajuta cineva mai concret  , rog PM .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca citesti maxim 5 pagini in urma, o sa gasesti aceasta informatie de cateva ori. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Am si eu nevoie de cateva informatii. 

Pentru Range / roll up/down si iluminare ceasuri am nevoie doar de ceasuri sau am nevoie si de alta componenta?

 

Imi puteti da va rog cateva coduri de clustere care suporta aceasta functie ? Pana acum am gasit doar 1j0 920 826

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate clusterele immo3 de la VDO si Bosch RB8 suporta Range. Ca sa fie immo3 trebuie ca ultima cifra din codul clusterului sa fie cel putin 6. 1J0 920 **X sau 1J5 920 **X; X>=6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit undeva mai in spate ca RB8 nu suporta range ...

Am gasit la cineva 1J0 920 926 C RB8 V:08

Se pot activa cele 3 functii ? ( range / ace / roll up-down ) 

 

Multumesc

  cod.jpg

Modificat de dragosmp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , daca sunt imomo 3 / roll up oricum nu are treaba cu ceasurile :) - asta se activeaza 100%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit undeva mai in spate ca RB8 nu suporta range ...

Am gasit la cineva 1J0 920 926 C RB8 V:08

Se pot activa cele 3 functii ? ( range / ace / roll up-down )

Multumesc

cod.jpg

Boo - immo 3, nu suporta.... RB8 suporta range si iluminare scala cu tot cu ace, pe contact......nu suporta doar acele.....ca VDO.

Roll up -ti-a raspuns Turbocip - se face pe modulul confort, merge si la masinile mai vechi, nu are treaba cu ceasurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!