Jump to content

Functie in plus la computerul de bord - Range


voinea
 Share

Postare recomandată

Stiu ce e relativa chestia dar e bine sa te mai uiti la ea din cand in cand sa vezi cat mai poti merge pe reverva. Eu de obicei resetam km si o lasat pana la vreo 70 km pana alimentam din nou. Stiu ca exista search dar de 112 pagini se vorbeste ca se activeaza pe immo 3 si VDO si sunt oameni care tot mai intreaba. Cineva spune ca "Range-ul se formeaza facand media a consumului din ultimii 50km si cati litri de combustibil mai ai", alcineva ca dupa consumul instant/mediu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Range-ul e rezultat din impartirea litrilor din rezervor la consumul mediu de pe BC2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms pentru raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe un golf 4 din 2003 cu VDO, IMMO 3 ce as putea activa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ace iluminate la punere contact, range, si altele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea, functia e DOAR RELATIV INFORMATIVA, nicidecum exacta! Sunt o gramada de parametri masurati sau nemasurati ce influenteaza consumul, asa ca... niciodata nu vei sti cu exactitate. Vezi ca scrie "rest pana la pompa: 50km"... e bine sa alimentezi cat mai repede.

 

nu este un aparat de masura etalonat - deci, informatia este orientativa, tine cont in calculul care il face, de mai multe variabile.

 

Range-ul e rezultat din impartirea litrilor din rezervor la consumul mediu de pe BC2.

 

Nu, Range-ul calculeaza in functie de cantitatea de carburant, consumul mediu precum si cel instant.

 

Pe un golf 4 din 2003 cu VDO, IMMO 3 ce as putea activa?

 

 

ace iluminate la punere contact, range, si altele.

 

Da, daca sunt ceasuri VDO sau RB8. Daca sunt BOO, nu poti activa nimic, din pacate.

 

fa o scanare sa vedem ce ceasuri ai.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corecta afirmatia ta Florin, asa e. Fara sa vreau ma gandeam la consumul real care mai depinde si de altele.

 

Cat despre intrebarea pusa de covyone, cred ca ti-a scapat din vedere, el are deja VDO cu immo3.

 

O duminica faina tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Am citit aproape tot topicul asta dar nu reusesc sa imi activez functia de range.

Am urmatorul cablu ( interfata ) VAG 12.12 HEX+CAM DUAL-k & CAN <-> USB

Am incercat cu VAG EEPROM PROGRAMMER 1.18 dar primesc eroroare "NO ECU FOUND".

Ceasurile sunt RB8 V11 PN: 1J0 920 826

Modificat de ioane23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oki. Cu ce tip de interfata imi trebui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat cu KKL pe RB8 si nu a mers. Din ce am inteles, ar putea merge cu vag k+can commander, dar e la ghici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca erai in apropiere ti-l faceam eu gratis, ca vad ca te chinuinsi ti-l doresti mult.

Vezi in aria de prestari servicii , poate e cineva din zina ta care te ajuta

MRC - merge cu KKL

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat cu KKL + vag eeprom si nu citeste tot dumpul ... citeste doar pana pe la linia 250 parca. Care e solutia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cu interfata mea si vageeprom merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspunsul e intr-un post scris de Terabit cu ceva pagini in urma. Vineri imi vin si mie integratele dedicate pt K si voi hacui o interfata clona cu I/O pe tranzistori (linia K).

Rezultatul pozitiv sau negativ va fi postat si aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senty  in device manager la portul serial care il ai cu usb bagat, in advanced coboara latency time pana pe la 3-4 si vezi daca iti merge asa.

 

 

Adica asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Putin dupa, am specificat ca am un hex-can pe usb, iar comunicatia pe linia K are driver pe tranzistoare. Originalele au driver dedicat.

 

Putin offtopic, ca tot am luat inca o pereche in plus, voi experimenta si o interfata pe K dar pe serial, jucarie dedicata exclusiv pt vageeprom sau chiar alte softuri pt alte tipuri de masini. Apropo, are cineva aruncat din greseala pe undeva o mufa TATA obd2? Ma inteseaza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un cablu de diagnoza de vag commander si softul vag eeprom si nu pot sa ma conectez la masina adica pe ceasuri,imi scrie [no ecu found],care ar fi problema?ceasurile sunt vdo,se poate folosii softul cu cablu de vcds 12.12?

 

se poate activa ridicarea geamurilor la inchidera masinii  cu commander-ul sau cu vcds-ul 12.12?

 

ms 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu folosesti softul de la vag commander ca sa citesti dumpul? Nu merge vag eeprom cu vagcom-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba merge.....dar nu merge cu toate clonele, din prima. Trebuie modificate cateva setari, daca nu merge. Citeste un pic in urma....

 

ridicarea geamurilor - adica roll up/roll down, la tine merge doar cu o interfata seriala, laptop cu mufa seriala nativa plus VDS Pro,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci eu am VDO ,immo3,cele din poza, ce as putea activa?post-123438-13955829827222_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot ce scrie in topicul acesta

Poti sa citesti si iti gasesti raspunsul .

Ca sa nu ne mai repetam de sute de ori

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna ziua tuturor.

Am reusit si eu sa imi activez functia de range + roll up windows. Pot sa va spun ca am citit aproape fiecare pagina a acestui topic pana am reusit sa activez functiile.

Ce am folosit :

Cablu VAG KK-l 409.1 – o clona chinezeasca

Latop Windows 8.1-64 bit J

Am incercat cu toate softurile posibile:

VAG EEPROM Prog 1.18 – NU A MERS

VAG-CAN5.5 – NU A MERS

VAG COMMANDER – NU A MERS

… in fine dupa multe setari a functionat cu VAGCAN+K(CHINA)2.5. Nici nu mai stiu pe ce site l-am gasit. Ca sa nu va pun sa cautati l-am urcat la mine pe server si pun link-ul aici. Parola este: golf

https://drive.softer.ro/public.php?service=files&t=df5cb850d8c8df9bce970ee99523358c

Procedura:

Bagat cablu VAG409.1 in laptop; folosind windows 8.1 nu a trebuit sa intalez nici un driver, l-a recunoscut direct fara sa instalez driver aditionare de pe cd. Dupa care in Device Manager click dresapta pe COM-ul Cablului ( sun Ports )COM & LTP) -> Proprietes -> Port Settings - > Advanced aici la Com port number folositi 1 sau 2 iar Recived Buffer 4 si Transmit Buffer 6. Oki si inchideti tot.

Rulati softul: clik dreapta pe VWTester.exe -> Run as administrator ( rulatil in acest mod chiar daca userul este administrator). Dupa ce s-a deschis programul, in drapta jos la Connection type selectati K-line. Dupa aceasta apasati butonul SCOMM SET si selectati portul COM configurat anterior pentru cablu.Dupa aceasta click pe Instrument/Immobilizer. Selectati tipul de ceasuri (Instarument Cluster) ce aveti ( eu am avut BOSCH RB8 ) si dati READ. Dupa ce l-a citit faceti un back-up,( Save to File ), modificari adresa ( la RB8 a fost adresa 380, randul doi din 00 am modificat in 06 )si dati WRITE…si gata J.

Pentru procedura de roll up windows am folosit programul in cheha gasit aici pe forum; Acela a mers fara probleme. Sper sa va ajute.

Daca aveti nelamuri PM

PS: am citti ca unui spuneau ca nu merge cu cabluri clona....merge, trebuie softul bun :)

Modificat de ioane23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun tutorial, sa vina cineva cu un RB8 la mine sa incerc sa vad daca merge, ca eu n-am reusit sa citesc RB8 complet pana acum.

 

O mica mentiune, K+Can-ul tau e versiunea 1.4, nu 2.5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!