Jump to content

Functie in plus la computerul de bord - Range


voinea
 Share

Postare recomandată

Mersi de raspuns. Dar sigur merge? Vad ca baietii is de alta parere. Merge sa citesc eepromul cu interfata vagcom 11.8? Sunt incepator si ma scuz daca va supar... si la faza cu ridicatul geamurilor din cheie poate e cineva din IS care ma poate ajuta ca din cate am inteles trebuie vds pro si interfata seriala ceea ce nu detin, doar vagcom-ul 11.8 de la Ross. Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu interfata care o ai tu, nu prea cred ca o sa reusesti. Poti incerca sa o probezi cu vag eeprom programmer

In privinta activarii functiei Range pe immo2, nu am gasit sa mearga.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge la immo 2. Chiar daca exista adresele respective pentru range, lumini, etc dupa modificare nu se intampla nimic :D

Cel putin la mine nu a mers...

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa imi fie si mie clar.. kilometri sunt stocati numai in eeprom (bord/ceasuri) sau si in ECU?

Daca schimb un IMMO 2 in IMMO3 se pierd kilometrii facuti cu IMMO2 si ramane numai ce arata IMMO3 ?

 

Mi -sa intamplat sa vina cineva la mine cu rugamintea sa aflam daca kilometri la masina lui erau dati inapoi.

Am citit eepromul si nr la kilometri afisati in eeprom era la fel ce arata si pe bord.

Atunci cand nr in eeprom nu corespunde cu nr afisat  la bord inseamna ca kilometri au fost dati inapoi?.

Cumi afli daca kilometri sunt reali?.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Km reali se pot vedea doar la unele diesel. Se citesc cu VCDS. Se pot modifica si aia. Daca au fost modificati ca sa arata ca si ceasurile nu prea poti sa stii daca sunt sau nu reali. In ECU exista un eep care stocheaza si aceasta informatie a km reali. EEpromul se citeste cu alte scule in functie de generatia ECU (EDC15, EDC16).

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine ma poate ajuta cu range pentru vw bora 1.9tdi 116 cai,am ceasuri model nou,si maxidot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste eepromul si posteaza continutul aici. Se va gasi cineva sa te ajute...sigur.

Pune mai multe detalii despre instrument.

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cititul eepromului cum fac mai exact?am vag com 11.11...unde este stocat aceasta informatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge la immo 2. Chiar daca exista adresele respective pentru range, lumini, etc dupa modificare nu se intampla nimic :D

Cel putin la mine nu a mers...

Nu vazusem ca sunt immo 2.

Scuze !

I-ati raspuns voi : NU MERGE RANGE

Se poate doar iluminat bord (complet)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine ma poate ajuta cu range pentru vw bora 1.9tdi 116 cai,am ceasuri model nou,si maxidot

 

 

Citeste eepromul si posteaza continutul aici. Se va gasi cineva sa te ajute...sigur.

Pune mai multe detalii despre instrument.

 

sau pe mail.

 

daca are model nou..... cum zice .... si maxidot - merge sigur - ca sunt VDO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da sunt modelul acela cu contur gri,din fabrica...si cu display maxidot...modelul mare

o vw bora edition, 86kw...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, va merge = cand citesti dump=ul, da-l pe mail si ti-l modific.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, va merge = cand citesti dump=ul, da-l pe mail si ti-l modific.

da-mi te rog niste detalii mai exact ce si cum si iti trimit...nu de alta dar eu am folosit vag com-ul doar pentru citirea si stergerea de erori

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citeste un pic inapoi.... da jos programul - vag eeprom programmer - si incearca sa vezi daca merge cu interfata ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok...dau download si apoi conectez la masina,ma gandesc ca va trebui sa imi citeasca ceva date(automat)si acele informatii trebuie sa le trimit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma suni daca nu te descurci.....nu citeste automat..... folosesti Read data

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok...dar cel mai probabil in weekend ca momentan nu sunt in oras si nu am la indemana cablu,mersi mult

ne auzim

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Se poate sa ajutam pe cineva caruia i-am schimbat ceasurile immo2 cu unele immo3 sa ii facem o calibrare in soft pentru noile ceasuri?

El are masina benzina si ceasurile pe care i le-am montat cu BC mic sunt de diesel . Bine`nteles ca are nevoie de modificare in dump .

Eu nu am avut nevoie pana acum de modificari la montaj , asa ca acum cer ajutorul vostru in problema asta ,

Am atasat ambele borduri mai jos , schimbati extensia din .doc in .rar

Va multumesc

 

borduri.doc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult Adi

A mers ,am refacut codarile pe immo si vad ca turatia sta corespunzator

Merge range,tot ... a ramas sa testeze vitezometrul maine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca la output test, acul a ajuns la 100km/h - iar codingul este cel corect - nu are de ce sa aibe probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zi un codding ok de 1.4 benzina

Ca nu mai am salvat

Asta are 4 la sfr si nu stiu daca e bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa dai o tura cu ea sa vezi daca e ok ori nu..... viteza de pe Engine o compari cu ce ai pe ceas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am Pinul Clusterului al unei Audi, inseamna ca am(stiu) si pinul la Engine Control Module a respectivei Audi, carui Pin am nevoie la adaptarea al noului cluster (cand inlocuiesc clusterul original (sa zicem stricat) cu unul second (amandoi cu immo 3)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!