Jump to content

Functie in plus la computerul de bord - Range


voinea
 Share

Postare recomandată

Multumesc Florin! Merge.

L-am facut si eu asa initial, doar ca din cauza soarelui nu mi-am dat seama ca reusisem si eu (mi-e imi apare ca in poza de mai jos in loc de 0x01ED, si din cauza asta am crezut ca nu am reusit.) ...

asaimiarata.png

Ps: Ai uitat sa activezi Range la dumb-ul pe care mi la-i dat :P

PS2: Acum pot ajuta si pe ceilalti colegi din Iasi care doresc aceste functii (sa aiba VDO si immo3).

Multumesc inca o data lui Florin si celorlati colegi!

Modificat de VEGASSS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna "ace scala ca la audi" ?

cand pui contactul, se aprinde iluminarea la - ace, afisaje si/sau scala.

uite asa

03042011752.jpg

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Ciobanu

Multumesc, Florin. Banuiam eu, dar nu eram sigur. Stiam de "ace luminate la contact", dar nu eram sigur daca e totuna cu ce vorbeati voi. Multumesc pt lamuriri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare sper sa imi activeze si mie aceste functii VEGASSS la masina din semnatura...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Multumita lui VEGASSS am si eu functia RANGE activata, si mi se aprind si acele cand pun contactul.

Eu am vrut doar acele ptr ca atunci cand pun farurile oricum se aprind si displayurile si scala...

Am insa o intrebare :(, am observat ca mi-a disparut consumul instantaneu odata cu aparitia RANGE... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat acum pe back-ul pe care ti l-am facut, si e vina mea (in loc de E1 ti-am pus B1) :|. Scuze sunt mai la inceput. Trimite-mi un mesaj cand ai timp sa remediez problema si sa-ti fac sa apara si WELCOME.

Scuze inca odata !

Modificat de VEGASSS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie mare - pastrati dump-ul original si salvati cu alt nume, pe cel modificat. In caz ca a-ti gresit adresele, sa aveti de unde sa plecati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-am facut si back-up pe dump-ul original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Poate ne vedem astazi dupa 5 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare la toata lumea....datorita lui VEGASSS am functiile suplimentare activate mai putsin range si acele iluminate pt ca din pacate am IC-ul RB8 ...o intrebare pentru baietsii din Bucuresti: vin pe 20 iulie vin in capitala...cine imi poate activa si mie range si acele iluminate?....ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treci pe la noi daca ai RB8 si vedem cum te ajutam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e bai ca ai Rb8, problema e de la interfata mea ca se blocheaza la citire, si ii blocaza si lui BC-ul.

Ar fi si a doua problema, aceea ca din vag commander nu am decat RB4, si ma gandesc ca din cauza asta se blocheaza la adresa 358.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie mare, la blocaje si alte probleme, care pot sa va strice dump-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un vw bora 2001,1.6,motor azd,pot sa vad undeva in bord cati km mai am de parcurs cu benzina care o mai am rezervor?am inteles ca trebuie activata o functie la computerul de bord.este cineva din bv. care face asa ceva?sau cei de la tess brasov pot sa imi activeze aceasta functie?va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exclus la reprezentanta, nu au cum.

Functia se numeste - Range - si in functie de marca ceasurilor de pe masina, se poate activa sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Aveti idee cam care ar fi algoritmul ptr calcul Range?

Mie mi se pare cam dubios ptr ca:

-mergeam eu fain frumos si aveam 840 km range

-dupa vreo jumatate de ora a ajuns pe la 910 km

-dupa inca jumate de ora a ajuns iarasi pe la 840 km

Din ce am vazut precizia e din 10 in 10 km ceea ce mi se pare normal.

Normal ca citeste cantitatea de motorina din rezervor care si aia are o precizie de 1 litru cam ma gandesc.

Acum intrebarea este care consum in considera atunci cand calculeaza range, eu daca ar fi dupa mine as face o medie ponderata intre consumul ultimilor 1000 de km si consumul de la ultimul trip sau ceva de genul, dar el pare sa considere doar consumul de la tripul curent...

VEGASS da un mesaj saptamana asta cand ai timp poate imi reactivezi si consumul instantaneu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-a in calcul consumul mediu, dar si pe cel instantaneu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exclus la reprezentanta, nu au cum.

Functia se numeste - Range - si in functie de marca ceasurilor de pe masina, se poate activa sau nu.

BA au, VAS=-ul stie sa faca si acest lucru, dar nu au voi sa intervina in soft.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta am spus si eu......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi puteti recomanda pe cineva din brasov?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi la Hremus sa-ti citeasca dump-ul, mi-l pui pe mail si ti-l fac eu, cu mare placere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am intalnit cu hremus,a incercat si a zis ca am immo 2 si nu merge.acuma nu stiu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e IMMO 2 nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina e din 2000, cu serie de 2001 ... din pacate. Nu merge - garantat -, ca doar m-a sunat Hremus si am vb cu el la telefon.....

Daca era 2001 - curat - era immo3 - si atunci mergea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!