Jump to content

Functie in plus la computerul de bord - Range


voinea
 Share

Postare recomandată

Salut. Am incercat si eu sa activez functia range dar nu am reusit sa cites eepromul. Am o interfata hex+can pe usb si am folosit vag + can commander si nu reusesc sa citesc eepromul imi apare asta. Ce e de facut? multumesc anticipat.

 

si vezi ca ai toate sansele sa iti stici si interfata cumparata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu. Gresala mea a fost ca nu mai gaseam postul respectiv si nu mai tineam minte ce interfata a folosit baiatul acela,doar softul il mai retineam. Am avut noroc ca nu am stricat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

 

Ceasurile mele sunt VDO (golf 4 din 2003, cablu am k409, mi-am activat deja inchiderea geamurilor din cheie) spuneti-mi va rog la VDO unde trebuie sa modific sa activez range-ul,

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune fila aici si iti facem noi .

Daca nu o pui , citeste topicul de pe la inceput , ca s-a tot repetat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva de ce imi apare doar atat?

 

post-139365-0-80027400-1428683847_thumb.

Modificat de flo_victor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiindca nu iti citeste nimic .

Poate nu merge interfata sau softul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate siguranta 11 sau 15 (Instrument cluster), si dupa ce pui siguranta mai incearca odata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau borna. De obicei la VDO nu prea trebuie sa faca figuri.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba este. Ti-am modificat eu pentru Range si ace plus afisaje iluminate pe contact. Sterge extensia .txt si scrie-l pe masina

ace si range.bin.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am molipsit si eu cu functia Range si luminile in bord asa ca va cer ajutorul sa vad cum o scot la capat

ma intereseaza Range-ul si sa se aprinda totul in bord caci de multe ori trebuie sa aprind pozitiile sa pot vedea ceva la casetofon , etc

Am citit "instrument cluster"-ul si daca e mai usor  il uploadez daca cumva unul din colegi mi-l poate modifica

Sau eventual sa imi spuneti ce trebuie modificat , bineanteles daca se pot face aceste modificari

Ceasurile mele sunt IMMO3 >VDO66,VDO86,Motometer

https://www.dropbox.com/s/zdbukvyeuib80al/Instrument%20cluster%20original.bin?dl=0

Stima.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand spui tot bordul este vorba de ceasuri sau de bord ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate imi dau seama doar ceasurile la bord se pot prin acest procedeu. 

Insa ma intereseaza daca pot sa aprind si partea cu casetofonul( ca si cum as avea farurile aprinse)

Cred ca pentru ultimul lucru e nevoie de altceva , alt procedeu........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba este. Ti-am modificat eu pentru Range si ace plus afisaje iluminate pe contact. Sterge extensia .txt si scrie-l pe masina

 

Merci Florin a mers din prima ;) raman dator

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , se face hardware, dar lasa asa cum a facut fabricantul ca e foarte ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era doar o idee.........

Cu "range" si ceasurile poti sa imi dai o mana de ajutor? Eventual daca nu cer prea mult sa imi faci unul doar cu range si unul si cu range si cu ceasurile caci nu prea sunt sigur pe care varianta sa merg.

Caci de citit si rescris cluster-ul ma descurc insa cu modificarea nu prea am reusit sa gasesc informatiile necesare care sa imi ofere increderea in mine sa fac acest lucru si nu vreau sa stric ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

 

ba este. Ti-am modificat eu pentru Range si ace plus afisaje iluminate pe contact. Sterge extensia .txt si scrie-l pe masina

 

Merci Florin a mers din prima  ;) raman dator
 

 

 

sa te bucuri de ele !

 

M-am molipsit si eu cu functia Range si luminile in bord asa ca va cer ajutorul sa vad cum o scot la capat

ma intereseaza Range-ul si sa se aprinda totul in bord caci de multe ori trebuie sa aprind pozitiile sa pot vedea ceva la casetofon , etc

Am citit "instrument cluster"-ul si daca e mai usor  il uploadez daca cumva unul din colegi mi-l poate modifica

Sau eventual sa imi spuneti ce trebuie modificat , bineanteles daca se pot face aceste modificari

Ceasurile mele sunt IMMO3 >VDO66,VDO86,Motometer

https://www.dropbox.com/s/zdbukvyeuib80al/Instrument%20cluster%20original.bin?dl=0

Stima.....

 

razvan, ti-am facut unul cu Range si altul cu Range plus iluminare afisaje si limbi ceasuri.

 

Sterge extensia .txt si scrie-l pe masina

range.bin.txt

range ace.bin.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite , mi-a luat-o Florin inainte .

Vezi care iti place

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca Range plus iluminare ace si afisaje.... ca e mai deosebita asa, nu are toata lumea....  :)

 

dar, dupa gusturile fiecaruia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc la amandoi , stima si respect pentru ceea ce faceti pe forum

 

Ai dreptate @Florin dar ma gandeam la faptul ca luminile din bord sunt singurul "martor" de pozitii/faza scurta aprinse si de aceea sunt putin in dubii.

Bine mai e si "soneria" care ma atentioneaza cand deschid portiera si cheia e scoasa din contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai se aprind doar limbile si afisajele, asa cum l-am facut - nu ti-am aprins si scala (se poate), ca nu mai are aceelasi defect.

 

acum le ai pe amandoua, te joci cu ele ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , asa e cel mai cautat .

Audi style

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit pana la urma sa citesc ceasurile dar nu gasesc linia 416 am doar 410... ceasurile VDO v20,

pun link cu fisierul meu: http://www.fileshare.ro/e31513095

Daca se poate, as dori eu sa am si scala aprinsa, am avut opel inainte si imi placea cand se aprindeau ceasurile cu totul,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!