Jump to content

T4 - Planetara


YDA74
 Share

Postare recomandată

salut ,am un transporter t4 din 2001 motor 2,4 diesel fara turbo si de ceva timp a inceput sa faca un zgomot ciudat cind virez maxim stanga cred ca este planetara dreapta .

stie cineva de unde pot sa iau una noua sau reconditionata .

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca orice magazin de piese import te-ar putea ajuta

uite si niste preturi fara abs 135 ron roata 135 ron cutie aici vorbim de capuri pentru ca din cate stiu eu doar alea se schimba alea trancane !

iar la varinata cu abs capul spre roata 330 ron iar cel spre cutie e la fel in ambele cazuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

YDA74

Poti incerca si aici , la colegul Volksman . :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand ar trebui sa fii sigur ca e chiar de la planetara . Din cate am inteles la T4 se potrivesc capetii de planetara de la Passat (modelul pana in 96, nu sunt dar cred ca e vorba de B4 ) si de la Golf 3 . Succes !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, aceeasi problema o am si eu si tot pe dreapta. Am fost la mecanic si intr-adevar e capul de planetara - partea de la roata.

vw-raz-van zi-mi si mie ( si noua ) te rog unde ai gasit la preturile alea ( caci eu am gasit de la 270 RON in sus, italiene, cele nemtesti depasesc 400 RON )....ma gandesc sa nu fie turcesti la banii astia.

Atentie la cele de la alte modele, eu am unele de Passat si nu se potrivesc. Sunt aproape identice dar difera la gaura din interior. Cele de Passat au gaura un pic mai mica si nu intra pe bratul de la planetara. Nu stiu sa zic anul Passatului, le-a recunoscut mecanicul...din pacate dupa ce-a dat roata jos ( greseala mea caci abia atunci i le-am aratat ). Cica mai merg si pe un Golf 3, dar nu stiu anul.

Modificat de darimisu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

135 ron sunt celle italiene lpr sau meteli la fel si in cazul abs tot italiene cele nemtesti 350 ron fara abs !! dar nu stiu daca merita ! a si preturile sunt de la un amic de al mau care are un magazin de piese auto daca vrei iti dau datele lui de mesenger pe pm sil poti contacta direct pe el su ti le trimit eu !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

buna tuturor ! am si eu o problema . tb sa schimb burduful la planetara din partea dr la un t4 . spuneti-mi daca trebuie sa dau jos planetara de tot sau se poate doar de la roata ? ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

img011ui.jpg

img012ie.jpg

img013uh.jpg

img014pt.jpg

Modificat de andrei_c123
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de regula se da jos planetara, dar daca doar este desfacut burduful de la siguranta, poti inlocui suguranta cu un colier de plastic cu care se prind capacele la roti. daca e rupt burduful... alt burduf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca treuie data jos ....multumesc tuturor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e obligatoriu sa o dai jos , daca iti confectionezi extractoru(un surub de M16 facut conic in capat si lung de aproximativ 10cm) poti sa o demontezi si cu planetara pe masina daca este vorba de capul de la roata , daca vrei sa eviti demontarea fuzetei o desfaci de la cutie si surubu din fuzeta si o scoti afara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e burduful de la roata nu trebuie data jos desfaci fuzeta din pivotul inferior si iese capul afara din butuc dupa aia dai burduful inapoi si lovesti cu o bucata de lemc capul de planetara din spate in fata si iese daca e la cutie nai incotro trebuie sa dai jos planetara !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut o scula speciala cu care se poate monta burduful fara sa dai jos planetara si doar o scoti din fuzeta la capatul cu roata. O avea de vanzare un ungur care aduce scule si materiala pentru service auto. Fara scula respectiva tre sa dai jos neaparat capul planetarei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da da tine numa la un anumit tip de burdufe marea majoritate se rup cand le intinzi iar la t4 mai tre sa dai 2 ciocane sa scoti capul afara in afara de scosu capului din butuc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce sa mai zic insa pina la urma nu stiu daca merita sa stau in genunchi afara pe vremea asta vreo 2-3 ore sau sa o duc in service .cat poate sa ma coste ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nasoala treaba ...pina la urma mi-am luat inima in dinti si ...am dat jos planetara . capul de la roata a iesit in 20 min. am desfacut surubul de la roata ,am ridicat-o pe "butuci", am dat roata jos ,am virat maxim am infiletat surubul de la planetara cam 2 spire inapoi , 2 ciocane si a iesit din roata . beleaua ....vw-raz-van ai avut dreptate..acolo jos nu prea ai pozitie sa bati in capul de planetara...nu a vrut sa iasa . trebuie s-o dau jos si din partea cealalta insa acuma imi trebiue "torxurile " alea in 12 stele . ....miine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

caz rezolvat. nu merita sa te chinui sa incerci sa pui burduful demontand doar o parte a planetarei. acolo pe masina nu prea este spatiu de lucru. se da jos detot.si se shimba usor. va multumesc tuturor pt sfaturi .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna seara! Am si eu o nelamurire, imi batea planetara stanga in partea dinspre cutie. Am schimbat doar capul stanga interior. Sunetul nu se mai aude dar vibratia a ramas. La 90km/h imi vibreaza si caroseria nu doar schimbatorul de viteza. Oare ce ar mai trebui schimbat? Multumesc

mentionez ca rotile sunt echilibrate la 0-0

Modificat de adriansnow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi-a iesit tija de la planetara si am ramas in drum la un viraj mai strans. am pus-o cu mana la loc si m incercat sa nu mai fac viraje decatr foarte largi sau din 2-3 miscari. am dat planetara jos dar ptr ca era torsionat bratul si nu mai intra pe caneluri sa-i pot pune siguranta mi-au batut-o fortat asa ca tre sa ma pregatesc de orice eventualitate cu o tija de planetara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

Imi recomanda si mie un coleg ce firma sa-mi comand capete de planetara(partea de la roata)?

Modificat de cfl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
mariusache33

Salut. Am urmatoarea problema: in timpul mersului, cand schimb din 1 in 2 sau din 2 in 3, sau atunci cand iau piciorul de pe acceleratie si accelerez iarasi se aude un zgomot metalic in zona centru spre dreapta . Am crezut ca e vorba de tamponul din partea respectiva, l-am schimbat azi dar zgomotul e tot acolo, mai putin intens. Poate fi vorba de capul de planetara dinspre cutie? Ca nu as vrea sa schimb toate tampoanele degeaba, mai ales ca cel schimbat nu avea semne de oboseala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!