Jump to content

Diy: Reparare Inchidere/deschidere Hayon La Variant


puricele
 Share

Postare recomandată

Referitor la actuatorului de pe haion,tind sa cred,ca si la mine,problema ar fi acel switch...astazi am observat ca,inmomentul in care deschid haionul,nu mi se aprinde nici plafoniera din portbagaj :(  ... Ma poate ajuta,cineva,in Iasi,care a schimbat acel switch (contra cost)? Multumesc anticipat...

 

Liviu - la tine parca nu deschidea...  daca nu deschide, nu e de la switch - e de la actuator... sau cablaj, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    15

  • liviu-lfi

    8

  • Al Bundy

    6

  • kelu

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Faza e ca,de deschis, se deschide nornal,fara probleme(doar din telecomanda,pentru ca butucul e blocat,nu pot baga cheia in el),doar ca nu pot sa il mai inchid,deoarece "pistonasul" actuatorului nu se retrage in totalitate... Am verificat,cu un bec de pozitie,daca ajunge curent in mufa acestuia,si e ok,in sensul ca,atunci cand apas pe clapeta haionului,becul se aprinde si ramane asa undeva la 5 secunde. Ma gandeam ca ar fi switchul, deoarece,am observat,ca de ceva timp,nu mi se mai aprinde plafoniera in portbagaj,cu toate ca becul e ok,se aprinde doar lumina din lateral...

Modificat de liviu-lfi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai putin, tu ai 2 becuri in portbagaj?

Din cate stiu, la bora se gaseste acest switch de pe broasca(cel care aprinde becul) separat pe original.

 

dca revine mai greu, trebuie desfacut actuatorul si vazut cum se prezinta, gresat si poate scapi usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da in portbagaj am plafoniera si o lampa pe partea laterala stanga,iar in momentul in care deschid haionul,mi se aprinde doar acea lampa laterala iar plafoniera deloc... Si inca o chestie pe care am observat-o,e ca atunci cand scot mufa actuatorului si trag de parghia mecanismului de deschidere,care sta pe "pistonasul" actuatorului,acesta revine la pozitia sa normala si imi permite sa inchid haionul... Iar din ce am citit aici,in diversele posturi despre aceasta problema si faptul ca plafoniera nu mi se mai aprinde la deschiderea haionului,tind sa cred ca e acel switch din yala... Voi incerca zilele astea sa dau si actuatorul jos sa vad cum se prezinta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine - desfa si verifica direct pe masina, ce se intampla. Daca te blochezi pe undeva, ma poti suna si iti zic prin telefon ce sa verifici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florine,zi-mi,te rog,ce ar trebui sa verific,cu ce sa incep si ce scule imi trebuie,caci,sincer,nu ma prea pricep la chestiile astea...  :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca,in cele din urma,problema era actuatorul,care in urma cu cateva minute si-a dat ultima suflare... acesta a ramas blocat si nu am mai putut inchide haionul,decat dupa ce l-am dat jos de pe acesta. Partea mai nasoala e ca,am si butucul blocat...Se pare ca de-a lungul timpului,s-a adunat mizerie in el si pe langa si s-a intarit...Am incercat sa bag ceva WD-40 in el,dar fara sansa de  a-l debloca... In zilele urmatoare voi achizitiona un nou actuator,si voi vedea cum se vor "schimba datele problemei".  Multumesc,mult pentru sfaturi, Florin !  :icon_thumleft:

post-96078-0-29425300-1453654730_thumb.j

Modificat de liviu-lfi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa cumperi original sau Hella - costa in jurul la 100 lei

 

numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da' asta ce are? nu l-ai desfacut de tot? poate merge curatat si mai scapi o vreme.

Referitor la butuc, se scoate afara, il duci in casa, il desfaci bucati bucatele, scoti catel cu catel, vezi sa notezi ordinea lor, au si un numar scris pe el, de la 1-4 in fc de "codul butucului". Il cureti cu wd, motorina, degripant, ce ai. Il gresezi cu vaselina si il montezi. O sa mai mearga mult si bine.

gaseti pe yt cum se desface bucati, dar daca le ai cu surubaritul nu e greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru sfaturi! Cum se incalzeste putin afara,ma apuc de treaba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In aceasta dimineata,am montat noul actuator...Merge uns...Nu am reusit sa desfac butucul si nici nu am gasit vreun tutorial care sa ma indrume in acest sens(ce-i drept,surubareala,nu e punctul meu forte)... Bine ca acum pot deschide si inchide haionul in "parametri normali" . Mulrtumesc,inca o data,tuturor pentru sfaturi!  :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Va salut! Sunt nou pe forumul asta, sunt nou posesor de Golf 4 berlin, 1,4l cu 16 "volti"motor electric pe benzina?.. culoare verde broscan...

Pe scurt, ieri am luat masina de la un amic, pret bun, merge merge, dar la 230 de mii de km si fabricatie 2000 mai are una alta de reparat.

Faza enervanta: nu se deschide porbagajul.... hayonul deh... DELOC !!!! nici la cheie, nici la buton, nici la ranga, nici la picior... nimic, nada!

Dupa cateva zmucituri nereusite de trage-impinge, cand bag cheia in broasca sa "dau la manual" se agita actuatoarele de la usi (portiere)... portbagajul, nu si nu..

Dragii mei, spuneti-mi si mie cum as putea deschide usa pe dinauntru si apoi vad eu ce si cum e acolo ca sa o pot repara.. pana una alta, hayonul e "sudat" si nu am ce sa-i fac!

Va multumesc mult!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desfaci suruburile de fixare a fetei de plastic ce vine pe hayon - are in gaurile/maner si il lateral unde vine sus la luneta (parca), dupa care tragi de ea pana iese din cleme. Dupa aceea vei putea actiona mecanic si deschide hayonul

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!