Jump to content

Motorul ca piesa de schimb


eugenro2001
 Share

Postare recomandată

da bre...LEGAL CU ACTE ...PIESA DE SCHIMB,platit VAMA...MEHRWERTSTEUER INAPOI!

Scuze pt off topic...

Exista o posibilitate de a duce motorul legal si sa platesti vama mai mica?

Eu am adus caroserie astavara si am si motorul dar nu este inca in tara. Problema este ca, fiind cumparat pe persoana fizica, vama se plateste la valoarea din nomenclatorul facut de ministerul de finante care in cazul meu (motor diesel 2500cmc) este de 2000Euro. Daca platesc vama la valoarea asta ma termina. Vama + TVA ~1000Euro!!!

As fi recunoscator daca ma poti invata cum sa fac sa platesc vama mai mica (mult mai mica). :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[pai io asa am facut:

in momentul in care am luat motoru,pe chitanta respectiva,am trecut o valoare mai mica.ei si la vama il treci ca piese de schimb ...nu?

ca piesa de schimb ,platesti 30% din valoare chitantei!

la mine asa a mers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu avetzi voi rabdare inca mai putzin de 2 ani, pana luam UE, si atunci PA, vama! Macar atata avantaj s'avem :banghead: :lol: .... N-avetzi cum sa le mai tzinetzi acolo pana atunci??

In alta ordine de idei, daca avetzi cum sa le aducetzi pe shestache (bucatzite, prin fundu' portbagajului, sau in burta autocarului etc) cu actele se rezolva, ie nishte fatuce, de etnie rrrrrrrrrrrroma, care vand anume hartii B) pe Colentina, incolo spre Europa, din cate shtiu e 50.000 una hartie... mai departe... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai cool, man! Cine te obliga sa treci motorul in acte, ca sa ia nevoie de vama, omologare, bla-bla. In talon nu scrie seria motorului, daca te cauta un politist la pistoane. Te dai cu motorul shmecker pina in preziua mersului la ITP, il dai jos, il pui pe ala din CIV, faci ITP, pui motorul smecher la loc, faci muschi, itzi faci si damblaua de a surubari. Viatza e frumoasa! :banghead:

Disclaimer: Io n-am curaj sa fac ce sugeram mai sus. Deocamdata. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze pt off topic...

Exista o posibilitate de a duce motorul legal si sa platesti vama mai mica?

Eu am adus caroserie astavara si am si motorul dar nu este inca in tara. Problema este ca, fiind cumparat pe persoana fizica, vama se plateste la valoarea din nomenclatorul facut de ministerul de finante care in cazul meu (motor diesel 2500cmc) este de 2000Euro. Daca platesc vama la valoarea asta ma termina. Vama + TVA ~1000Euro!!!

As fi recunoscator daca ma poti invata cum sa fac sa platesc vama mai mica (mult mai mica).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da' motoru' nu e fabricat in UE? ca atunci nu ai plati decat TVA...

<{POST_SNAPBACK}>

:banghead: Daca motorul e facut inainte de tratatele lu' Peshte de la Maastricht, sau inainte de alea care au eliminat taxele vamale intre tarile membre ale CECO, CEE, CE, UE bla-bla, slabe sperantze, parerea mea. Ce zici, dom' jurist? Io nu ma pricep, iar ca sa ma documentez acu, la ora asta, nu prea imi vine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fi motorul fabricat in UE dar in cazul asta iti trebuie la vama certificat EUR1 care trebuie sa fie stampilat la vama din tara de unde aduci motorul. Bineinteles ca trebuie sa fie aceeasi tara cu cea unde se afla firma de la care l-am cumparat.

Masina a fost luata din Elvetia si la aia nu merge cu smecherii.

Motorul se afla acum in Ungaria si nu am de gand sa ma duc pana in Elvetia pt EUR1. Mai mult, acolo certificatul asta se elibereaza de vanzator si doar anumite firme au acest drept. Nu este ca in Germania unde mergi la o firma de comisionari vamali si te rezolva.

In plus cei de la Citroen sunt cam caposi :lol:, nu au vrut sa imi dea certificat de origine doar pt caroserie, doar pe masina intreaga asa ca am renuntat.

In legatura cu schimbatul motorului inainte de ITP asta se poate aplica cu succes la broaste, la mine este treaba de doua zile cu elevator, girafa, doi oameni, etc. Motorul + cutia = 400kg si nu se pot scoate separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Haide vere ca sa dai motorul jos/ sus la 2 ani e o nebunie. Poti sa mai faci o smecherie. Gasesti un prieten/ etc si faci o declaratie notariala ca ai luat motorul de la xxx din targ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de ITPPNV, auzit-ai??? :lol:

<{POST_SNAPBACK}>

Am auzit eu, dar in general mie imi place sa fac lucrurile corect.

Dar pana la ITP mai este, marea mea problema este sa aduc motorul in tara fara sa platesc 1000Euro vama, mi-a ajuns cat am cheltuit cu caroseria.

Nu e ceva sa il ascunzi sub bancheta, e ditamai fieru'!

Daca exista o posibilitate sa il aduc pe bune, sa il arat la vama si sa platesc la valoarea de factura (am factura pt el), ar fi mult mai simplu.

Din cate stiu de cand am adus caroseria, doar persoanele juridice platesc vama la valoarea din factura, pt cele fizice se calculeaza dupa nomeclator.

Vezi

http://tpb.traderom.ro/Ro/Cd/noupag/Consul...523ValUnice.htm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am auzit eu, dar in general mie imi place sa fac lucrurile corect.

Atunci imi pare rau, eu nu te pot ajuta... :D :) B)

Io nici nu mai shtiu exact unde mai am pe la moshie blocu' din acte (de la Trabi).... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toti platesc la valoarea din catalogul emis de nustiucecine mare mester.

Ai acolo surpriza sa platesti pt o skoda/bmw/mertzan aceiasi bani, indiferent de masina, motorul sa fie acelasi (adica pe acolo), ca banii se iau sigur.

Atentie ca pt SH se platesc si accize, in functie de capacitatea cilindrica si sunt mari la 2000 cmc, parca 6%. Te sparge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!