Jump to content

Conversie Tamburi/discuri


bubu
 Share

Postare recomandată

Estimados amigos!

Am o idee care imi chinuie neuronu' (cred ca singurul in functziune...): este posibila conversia frinelor cu tambure fatza in frine cu discuri? Adica fuzeta de 1500 este identica sau cvasi identica, in asa fel incit sa nu fie necesara decit inlocuirea platoului pe care sint fixatzi tamburii cu platoul pe care se fixeaza etrierii? Daca operatziunea ar fi atit de simpla, n-as ezita sa o fac, in cazul in care as gasi niste frine de fatza de 1500. Am vazut niste desene cu fuzete de 1200/1300 post 68 si cu fuzete de 1500. Pareau identice si la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai simplu e sa schimbi si fuzetele... e mai compl sa adaptezi fuz de tamb pt disc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci fuzetele nu sint identice. Totusi, partea de directie si de suspensie ramine aceeasi?

M-ar pasiona un upgrade de asta, avind in vedere obsesia mea cu frinele. Cred ca, o data puse aceste frine, avantajul ar fi, pe linga eficientza, si intretzinerea mai usoara. Ma insel?

Cine are o punte de 1500 for sale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai simplu e sa schimbi si fuzetele... e mai compl sa adaptezi fuz de tamb pt disc....

<{POST_SNAPBACK}>

http://www.flat4ever.com/modules/news/arti...php?storyid=183

am si desenul cu cotele, pentru 1200/1300/1500 - probleme - se potrivesc etrierii de oltcit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci fuzetele nu sint identice. Totusi, partea de directie si de suspensie ramine aceeasi?

M-ar pasiona un upgrade de asta, avind in vedere obsesia mea cu frinele. Cred ca, o data puse aceste frine, avantajul ar fi, pe linga eficientza, si intretzinerea mai usoara. Ma insel?

Cine are o punte de 1500 for sale?

<{POST_SNAPBACK}>

concluzie falsa dpdv logic - ce informatii ti-a dat mihaiachi de ai ajuns la aceasta inferenta?

iti trebuie doua placute adaptoare din otel, montate pe fuzeta originala, discuri, rulmenti, etrieri (originali sau nu, depinde de adaptarea facuta), furtune de cauciuc cu filetele corecte M/T

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, trebuie facute oarece piese, care la o adica poa' sa te coste sa le faci cat sa cumperi alte fuzete.... parerea mea....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferentza dintre fuzete, intzeleg io, consta in sistemul de prindere a platoului pe care sunt fixate sabotzii/etrierii. Asta ar fi partea vazuta din afara masinii. Partea din spatele rotzii, adica acele coarne in care intra cele trei rotule, presupun ca e identica. In acest caz, ar fi doua solutzii:

1. schimbarea completa a fuzetelor cu tot cu elemente de frinare, rulmentzi etc., cu conditzia sa gasesc un 1500 donator;

2. adaptarea, adica montarea acelei piese pe care sa fie fixatzi etrierii; solutzia de pe flat4ever mi se pare anevoiaosa; adica sa te apcuci sa cautzi piese de Citroen ca sa obtzii ceva hibrid...

Ar mai fi si solutzia unui kit de conversie pe care doar trebuie sa-l insurubezi, dar costa aproape 400 de euroi, fara a pune la socoteala si pompa centrala...

Asadar, cine are o punte de 1500 de vinzare? Mishule, nika prin piesoteca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bubule, fara suparare dar esti tare prapastios si ai o gandire paguboasa.

Tu in primul rand nu ti-ai aranjat franele astea de le ai acum ca sa vezi daca esti sau nu multumit de ele.

Aceasta schimbare se justifica daca vei folosii eficient potentialul franelor cu disc, la o masina cu un motor ca al tau, sincer nu cred ca se justifica (stiu, siguranta famililei si a copilului. pai pentru asta fa-le pe astea pe tambur sa mearga, nu sarii repede sa le schimbi).

La fel si cu motorul, tu nu ai facut nici 2000 km cu motorul asta ca sa fi sigur ca ai scos tot ce poate el, si deja vrei motor de 70 CP.

Intr-un final deciziile sunt ale tale, eu doar am vrut sa iti atrag atentia asupra unor solutii pe care le ai la indemana, inainte sa visezi solutii de mii de euro. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pardon! Am facut 3000 km! :lol:

Chestia cu frinele e un proiect nu tocmai imediat, dar, daca imi pica la interval piesele, nu voi ezita sa le iau. Pe bune!

La fel si cu motorul. Dom'le, gindirea asta prapastioasa se numeste, in teoriile managementului, gindire pe termen lung! :P

Ai si tu dreptae, nu zic ca nu! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dl bubu... ia uite aici.... www.hoffmann-speedster.com, sectziunea brakes, pagina 2 ...

TRANSFORMATION KIT, DISC BRAKE

For powered engines up to 75 HP or wheels more than 4,5" it is necessary to put disc breaks on your beetle. This disc brake transformation kit only fits for beetle with ball joint axle beam not for 1302/1303!! If necessary change master break cylinder to one for disc break

Easy to mount - just screw on.

This kit contains:

2 Brake discs

2 Steering knuckles

2 Brake calipers with pads

2 Splash shields

2 Wheel bearing kits

2 Brake hoses

2 Hub covers

1 Mounting kit

toata chestia la pretz promotzional ...389EUR .... si-ai scapat de alte probleme....

asta ashaa.... ca sa vorbim discutzii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-ai niste bani la tine? :lol:

<{POST_SNAPBACK}>

....si prin asta putem zice "TOPIC CLOSED" :P

Modificat de pacman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....si prin asta putem zice "TOPIC CLOSED" :)

<{POST_SNAPBACK}>

Aferim! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am eu punte de 1500,discuri in stare f buna etrieri cu garnituri noi

astept propuneri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam cat sau ce te-ar pasiona ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ofer 1,5 bullion rol - cat ceri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ofer 1,5 bullion rol - cat ceri?

<{POST_SNAPBACK}>

OK ,da pana la urma cine le vinde ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum cine, baiatbelea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK ,da pana la urma cine le vinde ?

<{POST_SNAPBACK}>

OK, dar, pina la urma, cine le cumpara?

Cum cine, Bubu, of course! Ofer tot 1,5 bulioane! Right now! Si merg si la Sinaia sa le iau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am hotarat si eu in ceea ce priveshte puntea de Tip 3, cu fuzete, discuri, etrieri, placutze shtock. Vreau un set de tip 4 motor seria CJ (cil, pist., segmentzi) in stare buna, adica fara prag de uzura mare, si segmentzii sa nu fie manufacturatzi. Sau, cilindrii pot lipsi daca pistoanele si segm. sunt la cota 1 de reparatzie iar pistoanele nu au mai mult de 5 sutimi uzura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am hotarat si eu in ceea ce priveshte puntea de Tip 3, cu fuzete, discuri, etrieri, placutze shtock. Vreau un set de tip 4 motor seria CJ (cil, pist., segmentzi) in stare buna, adica fara prag de uzura mare, si segmentzii sa nu fie manufacturatzi. Sau, cilindrii pot lipsi daca pistoanele si segm. sunt la cota 1 de reparatzie iar pistoanele nu au mai mult de 5 sutimi uzura.

<{POST_SNAPBACK}>

... iar ala care le vinde sa aiba mustata :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am hotarat si eu in ceea ce priveshte puntea de Tip 3, cu fuzete, discuri, etrieri, placutze shtock. Vreau un set de tip 4 motor seria CJ (cil, pist., segmentzi) in stare buna, adica fara prag de uzura mare, si segmentzii sa nu fie manufacturatzi. Sau, cilindrii pot lipsi daca pistoanele si segm. sunt la cota 1 de reparatzie iar pistoanele nu au mai mult de 5 sutimi uzura.

<{POST_SNAPBACK}>

De unde crezi ca pot sa iau chestile astea ? Spune domnule o data cati bani vrei pe ea si sa terminam balamucul asta ,. :( :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

bai baiat belea, cum ramase cu puntea, mai vinzi ceva, mai cumperi ceva sau doar vorbim vorbe si incurcam lumea pe forum.... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[e mult prea putin

eu am dat numai pt garnituri si nu stiu ce a mai trebuit pt etrieri vreo 500 mii,asa ca restul adica etrieri in sine discuri si fuzeta ar insemn sa le dau cu 1 mil ceea ce nu e bine

anul trecut am luat de la alex doar tablele alea pe care se pun cilindrii de frana si ansamblul de tambure etc cu 600 mii asa ca.........

ma intereseaza mai bine in cazul in care stati la fel ca mine cu banii :)(((((

un troc ceva ev ceva ce merge la 1302 meu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[quote=eu rasp intradevar mai greu dar de vina este "satul" in care locuiesc (sper doar momentan)pt ca accesul la internet este relativ limitat(stiu k multi dintre voi "vb" de acasa sau de la munca.

eu trebuie sa merg la o sala ceva si cand se intampla sa ajung p aici merge netu de te doare capu........

asa ca cel mai sigur ma gasiti la tel: 0726 083 485

merci si scuze pt intarziere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!