Jump to content

Diferente Intre Standard, S Si L


dumi
 Share

Postare recomandată

am si io o intrebare micutza la 1302 "L"inseamna frane pe disc pe fata,iar "S"inseamna motor de 1.6?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu exact cum artibuiau cei de la vw denumirile. stiu ca e cu discuri si scrie clar in toate actele LS

post-4023-1203933598_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumoasa broscuta :icon_thumright:

L=Lux ;) (trapa etc...)

S=Sport ;) (motor 1600, obligatoriu discuri pe fata :rr: )

Modificat de Bobo1300
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S vine de la sport adica avea pistoane cocosate care marea puterea cu un cal pe fiecare piston

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala-i altceva, e un basm rusesc, "Calutul cocosat".

S inseamna discuri fatza datorita, in cazul asta, motorului de 1600 (legislatie din epoca). La tip 3 era povestea cu raportul de compresie marit (pistoane bombate), vezi 1500S. Broasca 1500 n-avea S, cu toate c-avea pistoane bombate si discuri fatza.

L nu include trapa, s-a mai zis asta, insemna: bandouri de cauciuc la barele de protectie, oglinda in parasolar pentru pasager si scrumiera la locul din spatele soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, bombatele n-au nici o legatura cu S, eu am 1300 simplu da "bombat" . La L greseala mea :rolleyes:

Asta e oficial descrierea la pachetul L (in cazul de fata se inlocieste 1300 cu 1600):

Wenn der VW 1302 (1300 ccm/44 PS) mit dem L-Paket bestellt wurde, bekam er die Bezeichnung VW 1302 L. Zum Lieferumfang des L-Paketes geh

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine, exista L fara frischluftgeblase :) de-aia, aia apare odata cu bordul imbracat in plastic, adica model '71, pin-atunci avea cutioara mica fara ventilator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:mad: daca eu am 1200 din '76 ... si mi-am pus frane pe disc pe fata, inseamna ca ... am un 1200 semiS? :wacko::lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!