Jump to content

Modul confort Golf 5 / Jetta


Stefan Golf5
 Share

Postare recomandată

Aveam un consum de 300 mA, am testat toate sigurantele si nu scadea deloc.

Am scos becul din portbagaj si a scazul la 0 consumul cu totul oprit, dar nu mai mergea nici un bec din interior sau torpedou.

Am pus becul la loc dar tot nu functioneaza nici un bec, probabil calculatorul de confort a oprit circuitul.

Stiti vreo solutie sa mearga si becurile (probabil din VAG reset) dar sa nu am consumul de 300 mA ?

E o problema frecventa asta la computerul de confort ?

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

problma asta o am si eu..si mie imi consuma in jur 230 mp

de unde poate aparea acest consum la baterie

astept parerile voastre

mrs

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Am folosit functia search, nu reusesc sa gasesc nimic concludent.

Imi poate spune cineva unde este localizat fizic?

 

Simptome: Plafoniera se aprinde cand vrea, stergatoarele au un impuls la oprirea contactului, radio se stinge/se aprinde cand vrea, inchiderea centralizata face figuri etc.

 

Vreau intai sa-l localizez, sa verific mufele.

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

radio si stergatoarele nu au legatura cu modulul confort. stergatoarele asa trebuie sa se miste cativa mm la scoaterea cheii din contact, se numeste APP alternate parking position, previne lipirea lamelelor pe gam in caz ca nu sunt folosite mult timp.  it.s a feature, not a bug

 

radio poate sa aiba probleme el insusi, sau sa fie o problema la partea electrica a contactului

 

plafoniera se aprinde cand vrea ea cand deschizi usa, sau cand aprinzi de la butonul de pe ea? 

verifica daca atunci cand nu se aprinde, iti indica usa deschisa pe bord, poate fi problema de swtich in usa

se leaga si de inchiderea centralizata problema switch-ului daca nu vede usa deschisa sau inchisa....

 

fa o scanare cu VCDS si atunci iti poti da seama mai usor despre ce e vorba

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteles ideea cu stergatoarele, merci!

De obicei cand iei contactul (ajunge cheia in pozitia O) se descuie usile. Uneori trebuie sa scoti cheia sa se descuie. In timpul mersului uneori de descuie usile.

Functia de ridicare a geamurilor din telecomanda/butuc nu mai functioneaza.

 

Plafoniera se aprinde in mers, fara indicator usi deschise. Din buton functioneaza perfect, cand deschizi portierele la fel. Uneori se mai aprinde, apoi se stinge.

 

Merg cu ea la scan sa vedem ce zice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa retii daca sunt erori pe adresa 16 Steering wheel , gen terminal x, terminal S, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare, am urmatoarea problema la un Golf 5 (2007, 1.9 , tour) , cand incerc sa inchid masina din telecomanda se inchid doar usile de pe partea dreapta + portbagajul. Toate comenzile de pe usa soferului si a pasagerului stanga spate sunt nefunctionale. Am fost la service si mi-a spus ca trebuie inlocuit modulul de confort.

Intrebarea e , eu am seria 1K0959793K dar gasesc pe piata doar cu J sau G in coada , sunt compatibile?

In usa din stanga spate e acelasi modul? Aceeasi serie?

 

Multumesc, o zi faina !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce treaba are modulul de confort cu problema de pe masina ta ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept totusi niste pareri ale unor utilizatori care s-au aflat in aceasta situatie sau stiu despre ce e vorba.Daca stiam sa raspund intrebarilor nu mai eram in postura celui care intreaba. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa iti raspundem punctual ne trebuie rezultatul unei diagnoze, altfel ...... putem doar banui despre ce e vorba.

Ai calc de usa stanga fata dus sau fire intrerupte pana la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la service , i s-a facut un test , curent ajunge pana la acel calculator , de aceea mi s-a spus ca trebuie schimbat. Aceeasi poveste si pe stanga spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut. Am un golf 5 si banuiesc ca e defect modulul de confort la el. Ma poate ajuta cineva sa gasesc locatia acestui modul? Am cautat pe net dar nu gasesc nimic relevant. Mai mult de atat in poze imi apar doua module diferite. Unul e centrala electrica de pe partea soferului de deasupra pedalei de ambreiaj iar celalalt e asemanator. 

Ma intereseaza in mod special calculatorul care se ocupa de inchiderea centralizata a masinii si am inteles ca aceasta este. 

modul-confort-vw-golf-5-2004-2005-2006-2007-f656717ceaf2821fb0-610-0-1-85-1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie dat torpedoul jos sau pe acolo pe unde se schimba si filtrul pe undeva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Modulul confort il gasesti in spatele torpedo-ului, care trebuie demontat ca sa ajungi la el.

Imagine cu torpedo-ul demontant in atach.

IMG_0006_(2).JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a deschis acest topic
  • 11 months later...
catalin_332004
On 07.09.2016 at 19:00, Catalinm29 a scris:

Astept totusi niste pareri ale unor utilizatori care s-au aflat in aceasta situatie sau stiu despre ce e vorba.Daca stiam sa raspund intrebarilor nu mai eram in postura celui care intreaba. Multumesc.

Salut. Ma confrunt cu aceeasi problema. Cum ai rezolvat problema?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalin, descrie problema,,,altel, din ce ai citat tu, nu inteleg ce problema ai

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalin_332004

F l o r i n

Am urmatoarea problema la un Golf 5 (2009, 1.9 , tdi) , cand incerc sa inchid masina din telecomanda se inchid doar usile de pe partea dreapta + portbagajul. Toate comenzile de pe usa soferului si a pasagerului stanga spate sunt nefunctionale.

In timp ce ma deplasam cu masina am observat ca ledul de pe usa soferului liucarea (asa cum licare cand masina este oprita si inchisa din telecomanda) iar la un moment dat am observat ca s-a stins asa cum se stinge o lumanare (din intensitate maxima pe care o avea cand palpaia si-a redus intensitatea pana s-a stins de tot). In acel moment am crezut ca totul este ok dar cand am oprit maina si am inchis-o din telecomanda am constatat ca se se inchid doar usile de pe partea dreapta + portbagajul, comenzile de pe usa soferului si a pasagerului stanga spate sunt nefunctionale iar plafoniera nu se mai aprinde cand deschid usa soferului sau a pasagerului  de pe partea stanga. Partea nasoala este  ca am ramas cu geamul deschis si nu pot sa il inchid.

Aveti idee care este problema?

Poate fi ars calculatorul (modulul) de confort?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica firele din mansonul usii sofer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalin_332004

Buna seara.

Am rezolvat problema descrisa mai sus. A fost un fir rupt in mansonul usii sofer.

Multumesc Al Bundy.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, rog un coleg care are un link sau o lista a calculatoarelor de confort (cel din spatele torpedoului),

sa o posteze sau sa mi-o trimita pe email ,sau alt mod.

Multumesc si o zi buna !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna ziua ! Am cateva probleme cu masina care cica ar fi de la modulul confort, imi puteti spune daca se cauta dupa un anumit cod sau ceva ? Sa stiu ce sa cumpar. Trebuie codat pe masina sau este plug and play ? Problemele cu care ma confrunt sunt urmatoarele: luminile in interior nu merg deloc, plafoniere fata-spate, portbagaj torpedo usi.. nimic se aprinde doar lumina ambientala. HU mfd2 uneori se stinge si se aprinde, la fel cu modulul de clima, tempomat-ul merge "cand vrea el". La ceasuri"maxidot" cand incerc sa navighez prin meniu uneori butoanele au lag de circa 2 secunde sau nu merg deloc... 

Ma poate ajuta cineva cu un sfat ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tempomat, etc - nu au legatura cu modulul confort.

modulul = trebuie sa vezi ce serie ai tu, sa cumperi unul compatibil

necesita codare + adaptare telecomenzi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, ai vreo idee de la ce imi poate face problemele astea ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie luat pe rand si verificat....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!