Jump to content

Seat Leon Cupra By Xel'naga !


Xel'Naga

Postare recomandată

In primul rand, felicitari pentru masina! O alegere buna! Insa...

masina ta nu e cu nimic altfel decat un Leon Cupra normal

... cu ceva optiuni... dar care nu face din ea "full option !!". De fapt, orice masina ai configura, in orice fel vrei tu, nu vei ajunge la mirifica zicala "full option" :( pentru simplul motiv ca, daca vrei nush ce optiune, tre sa renunti la alta... si tot asa. Sau, daca tot e asa full, unde sunt:

1. sistemul de navigatie (cel putin 1 din cele 2 din oferta)

2. 2 airbag-uri pentru locurile din spate

3. alarma volumetrica

4. mufa iPod

5. mufa USB

6. - oglinda retrovizoare interioara cu reglare automata antiorbire

- senzor de ploaie

- aprindere automata faruri

- functie "Leaving Home" faruri

7. jante Orion

Poate daca erau toate astea (si poate sunt) atunci se putea numi... "full option !!" Corect, nu?!

Whatever...

Revenind... Testosul a zis clar cam ce inseamna (sau, cum se gaseste, de fapt, in optiuni) aceasta "suspensie reglabila electronic".

Eu sunt curios cum ai putut pune "senzori de parcare FATA + SPATE" - stiu lume care a vrut sa puna si nu a putut... Dar, din nou, whatever...

Si... sa intelegem ca altfel nu ai cum sa actionezi trapa, decat din telecomanda?! Dubios... dar interesant...

Spor la km... si fara incidente!

Modificat de Zyx
Link către comentariu
  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Xel'Naga

    8

  • c6t9

    3

  • mayday147

    3

  • AlinF

    3

Citez din Regulament:

4. a) Nu jigni, nu declansa scandaluri (asa-zisele "flame-uri"). Faptul ca esti nervos, chiar daca ai dreptate, nu

Link către comentariu

Masina este foarte tare, am mers cu o Cupra si m-a impresionat placut. Dotarile chiar daca nu sunt "full option" sunt aproape si cele necesare ca sa spun asa. Sa o stapanesti sanatos si fara incidente.

Zyx, m-am uitat la Seat pe site si senzorii de parcare pe Cupra nu sunt de fabrica si nu i-am vazut in "dotarile optionale". Adica probabil sunt ca optiune la dealer dar acesta monteaza un kit din acela aftermarket. Si exista kituri aftermarket si cu 4 senzori (spate) si cu 8 senzori (fata + spate). Eu nu am vazut nici un Seat cu senzori de parcare "de fabrica"...cum sunt la VW sau Audi de ex. Faptul ca sunt montati de dealer face ca garantia sa se pastreze dar imi pare o hotie pe fata. Stiu de senzorii comandati de Ayss pentru Cupra ei. Tot optiune erau si aia...si este un kit chinezesc montat la Alto...identic cu cel adus de Baracuda cu 30 EUR...astia fata + spate or costa 45 EUR si ii pune la optiune dealer-ul ca deh, trebuie sa castige si el ceva. Si merg...cum merg...atunci cand merg...prietenii stiu de ce :( Uite asa, probabil se pot pune senzori fata + spate...

Link către comentariu

Subscriu si eu celor zise mai sus: foarte tare masina si sa o stapanesti sanatos!

Totusi dotarile de care pomenesti ridica niste semne de intrebare. In plus, asta e a treia descriere diferita a masinii tale peste care dau navigand pe net, descriere din care au disparut dotari cum ar fi cele "12 difuzoare audio", " interiorul negru / rosu si carbon" :blink: Initial vroiam sa ma abtin de la orice comentariu, nu cred ca replicile de genul asta ajuta, din contra, ma gandesc sa nu pun mai multe paie pe foc. Dar pe forumul asta exista oameni care chiar se pricep la masini si sunt in stare sa-ti recite pe de rost toate dotarile standard si optionale de pe masinile Seat si nu numai. Sper sa nu te simti jignit, nu asta era scopul post-ului meu. Daca intr-adevar nu te pricepi si informatiile despre dotarile de care pomenesti ti-au fost oferite de o alta persoana care a profitat de nestiinta ta, ok, te inteleg si sunt dispus sa-ti ofer orice informatie de care ai nevoie. In schimb, daca cu buna stiinta discuti despre fanteziile alea, nu cred ca ti-ai ales bine locul. Unii dintre noi se pricep si nu iti inghitim gogosile!

Modificat de starchaser
Link către comentariu

unii prefera sa faca totul acolo si sa se scuteasca de durerile de cap si alergatura. pot si eu sa confirm ca senzorii aftermarket sunt cam prosti, am pe subaru, si la foarte frig nu merg, se mai strica cate unul etc. nu costa mare lucru, dar te deranjeaza drumul sa ti le schimbe. oricum poate nu e cazul. senzorii de pe golf merg perfect in orice conditii.

inca o data super masina, relativ unica.

Link către comentariu
nadir@boosted.ro

felicitari pt alegere este o masina tare;)

acum poti sa te bucuri si tu de un motor puternic!

sa o stapanesti sanatos!

va rog lasati carcoteala deoparte!

mai bine ati citi regulamentul in loc sa postati aiurea!

Link către comentariu

Iti admir curajul - interesanta legere; Multi km fara probleme;

Ne-ai sedus si ne-ai abandonat - Poze cu interiorul :lol:

Link către comentariu

Masina e foarte frumoasa dar sfatul meu e sa o lasi asa cum ai luat-o. Nu incerca sa o faci ca pe bora . Daca tot vrei sa bagi bani in ea macar baga-i in performanta

Link către comentariu

buna masina!

si da motorul ar merita o evacuare mai originala!

si ceva jante mai deosebite

si cam atat ca designul e superb!

Link către comentariu

scuze de offtopic...dar cu ce l-a jignit zyx-ul pe xel'naga? doar ca a pus cateva intrebari poate pe un "ton" ceva mai "intepat" si oarecum pertinent vis a vis de chestia "full option(s)"

s-o stapanesti sanatos...drive safe ca de la 100cp la 240cp e ceva :)

Link către comentariu

intr-adevar,dupa cum a zis si rapier eu am comandat senzori de parcare nestiind ca ei nu-mi vor monta senzorii din fabrica.mi i-au trecut pe lista cu optionale fara a ma anunta ca pe fr si cupra "seat nu pune senzori de parcare pentru ca sunt considerate masini sport" (lucru care mi-a fost spus ulterior de dealer),iar eu nici nu ma gandeam la asa ceva motiv pentru care nu am dat importanta atunci cand m-am uitat pe lista cu optionale.intr-un final m-am trezit cu niste senzori care functioneaza numai cand vor ei,de care m-as fi putut lipsi... :evil:

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Super tare masina.Am vazut-o la arabesque la inspectii de risc. :Driver:

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Hai sa fim putin mai indulgenti. Omul nu a dat cu parul. Sa o stapanesti sanatos! Si acum ma uit cu jind la board computer-ul ala mare care vine doar cu bluetooth :) Eu mereu am fost convins ca e standard la Cupra si FR ... pana mi-a venit cu ala mic. Da-i buna s-asa. Macar acum m-am invatat sa casc bine ochii :D

Acum sa vedem ce-i faci. Dupa cum am scris si la Bora, sunt foarte curios cum o vei modifica

Ti-ai luat xenoanele pentru farurile de ceata? De unde? Cat costa? Nu deranjeaza ceilalti participanti la trafic? Sunt la fel de utile pe ceatza (poate pare stupida intrebarea, dar xenoanele mele pe ceatza nu sunt bune de nimic)?

Bafta!

Modificat de AlinF
Link către comentariu
Nu deranjeaza ceilalti participanti la trafic?

Vrei versiunea proprietarului sau a altor participanti la trafic? :) Eu am mers de mai multe ori in fata unor masini cu proiectoare cu xenon (aprinse pe vreme buna, bineinteles) si sunt criminale. As suspenda permisul pt asa ceva, mi se pare la fel de "cool" ca motociclistii care merg cu faza lunga "ca sa-i vada lumea".

Link către comentariu

e dementiala oricum. am inteleg ca un soft bun ti-o duce in 310 cai :D

Vrei versiunea proprietarului sau a altor participanti la trafic? :) Eu am mers de mai multe ori in fata unor masini cu proiectoare cu xenon (aprinse pe vreme buna, bineinteles) si sunt criminale. As suspenda permisul pt asa ceva, mi se pare la fel de "cool" ca motociclistii care merg cu faza lunga "ca sa-i vada lumea".
proiectoarele in sine sunt foarte deranjante, nu mai comentez de astea.
Link către comentariu
Vrei versiunea proprietarului sau a altor participanti la trafic? :) Eu am mers de mai multe ori in fata unor masini cu proiectoare cu xenon (aprinse pe vreme buna, bineinteles) si sunt criminale. As suspenda permisul pt asa ceva, mi se pare la fel de "cool" ca motociclistii care merg cu faza lunga "ca sa-i vada lumea".

Cine ma vede in trafic POATE observa ca merg doar cu farurile aprinse , proiectoarele de ceata le folosesc STRICT daca este ceata afara ( in plus am observat ca ele se sparg foarte repede de la caldura , deci nu prea le folosesc ) ! Multe dosare de dauna deschise pe acest aspect - PROIECTOARELE !! :)

Nu stiu daca INSTALATIA fiind de fabrica ar TREBUI sa mi se suspende permisul , dar ai dreptate in porivinta celor care isi pun XENON pe masina desi nu au BECURI cu LUPA sau altceva care sa le permita ulterior sa puna XENON.

In plus diferenta este foarte mare intre XENON pus de fabrica si cel pus ULTERIOR ( cele de fabrica au o tenta spre ALB si cele custom sunt foarte albastre si obositoare ) . :D

In legatura cu deranjatul nu pot sa zic pentru ca nu stiu ( in privinta proiectoarelor ) iar farurile sunt BI-Xenon din fabrica ( au o lumina alba cu o tenta foarte putina spre albastru si sunt 6000K si nu stiu cat de deranjante ar fi fata de altele tot de fabrica de la alte masini ). :rolleyes:

Sper sa nu fi deranjat cu ce am spus dar eu asa cred . :offtopic:

O zi buna tuturor. ;)

Link către comentariu

Faruri xenon am si eu, dar ma intereseaza pentru proiectoare.

- Cat costa, de unde se iau?

- Sunt speciale pentru proiectoare?

- Se schimba doar becul sau au si-un mecanism?

- Si cel mai important: functioneaza pe ceatza la fel de bine ca si cele normale?

Imi cer scuze ca insist, dar nu mi-a raspuns nimeni la intrebarile astea. Nu am obiceiul sa folosesc proiectoarele pe "cer senin", asa ca probabil nu voi deranja pe nimeni, as vrea doar sa vad cat costa si ce presupune operatiunea asta.

@Xel'Naga - In alta ordine de idei, ai modificat ceva la masina?

Link către comentariu

Am rugamintea sa nu deviati off-topic. In special AlinF, sunt topic-uri speciale despre discutiile legate de montarea Xenon AICI sau AICI si este chiar unul special pentru proiectoare Xenon AICI. Acolo poti vedea si opiniile celorlalti referitoare la cum sunt, cum se vede, etc... Si iti dau pe scurt si raspuns la intrebarile tale sa nu zici ca fac doar observatie. Pentru mai multe detalii cauta te rog in topicurile respective

- Cat costa, de unde se iau? - cauta pe net sau in aria de Anunturi on-line

- Sunt speciale pentru proiectoare? - NU. Sunt speciale pentru TIPUL de bec original. La unele proiectoare de ex. se fol H11 (la A4) si evident vei lua kit Xenon H11 nu H4 sau H7 care sunt uzuale pentru far. Vezi ce tip de bec ai si comanzi kit Xenon corespunzator.

- Se schimba doar becul sau au si-un mecanism? - Se schimba becul SI au un balast care se monteaza. Nu este un mecanism ci o cutie ce contine ridicatorul de tensiune (componente electronice nu piese in miscare)

- Si cel mai important: functioneaza pe ceatza la fel de bine ca si cele normale? - Citeste in topicul indicat de mine si o sa iti faci o idee. Parereile sunt impartite.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Sambata am scos-o din service dupa ce acum 1 saptamana a intrat o proasta in mine dupa cedeaza si mi-a facut toata partea dreapta varza . S-a reparat, a iesit chiar bine si i-am mai facut in plus jantele negre !! 2 poze pentru exemplificare si o sa va tin la curent cu urmatoarele modificari. O zi buna :D :P

DSC09346.jpg

DSC09347.jpg

O sa incerc sa mai fac cateva poze deoarece acestea nu se vad foarte clar !! Au fost facute azi dimineata si era un pic inorat !! :D

SI o poza cu ambele MASINUTE ale mele : :Driver:

xel.jpg

Modificat de Xel'Naga
Link către comentariu

Jantele le-ai vopsit sau ai cumparat altele? Daca le-ai vopsit, unde ai facut asta si cat a costat?

Link către comentariu

cred ca o bateam pe aia daca mi-ar fi l :Driver: vit o astfel de masina.

culoarea e super(se pare ca albul e iar la moda) in combinatie cu jante negre.

spor la modificari si sa te fereasca cel de sus de astfel de evenimente.

km cat mai forjati

Link către comentariu

Jantele sunt vopsite NEGRU EBANO ( cum sunt oglinzile ) si mi-a luat 200 ron toate ( dar ideea este ca normal erau in jur de 600 ron ) dar avand in vedere ca mi-am facut masina la ei si ma cunosc , am avut un discount !! :P

Am in jur de 3000 Km de cand am masina !!!

In curand o sa urmeze PLAFONUL, NISTE PLEOAPE si GRILA DIN FATA MODIFICATA !!

Inca cateva poze sa nu fiu :P :Driver:

cupra2B002.jpg

cupra2B001.jpg

cpra2B003.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!