Jump to content

Consum (Tiguan 5N & 5N2)


Andy_B
 Share

Postare recomandată

Un pic mai mult. Am pana acum medie de 8.8 pe 2000km. Majoritatea in oras

Un pic mai mult. Am pana acum medie de 8.8 pe 2000km. Majoritatea in oras

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Consum Germania Romania, aproximativ 1500 km dintre care 350 in germania unde am mers cu 160-180, restul viteza legala (aproximativ): 7,2. Am folosit cam 4 ore aerul conditionat. Viteza medie 99 km/h. In masina au fost 4 persoane si bagaje pana sus.

Modificat de Micro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum Germania Romania, aproximativ 1500 km dintre care 350 in germania unde am mers cu 160-180, restul viteza legala (aproximativ): 7,2. Am folosit cam 4 ore aerul conditionat. Viteza medie 99 km/h. In masina au fost 4 persoane si bagaje pana sus.

Putin off topic dar interesant ce am auzit de la mecanici:

Nu e bine sa opriti aerul conditionat niciodata> Face bine compresorului si  nu se umple de bacterii rau mirositoare  filtrul de polen, zic ei! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca asa este... Doar ca se simte la consum, in special cand mergi mai mult in oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Bucuresti- Calimanesti-Bistrita-Putna (+6 manastiri)-Campulung-Rarau Pietrele Doamnei (drumul lui Chiril este deschis doar intre 19si 07 !!! restul se lucreaza)-Vatra Dornei -Ruginesti(lacul Bicaz)-Durau- coborat prin spatele muntelui la Izvorul Muntelui-Lacul Rosu- Ruginesti- Piatra Neamt- Bucuresti =1800km. La dus 2+bagaje ,la intors 5+ bagaje (si acum ma mir cum am incaput !!!). Folosit destul de mult modul sport. Consumul plin -plin per total 6,8 l%. (si nu prea am iertat-o...) :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Rm. Vilcea -Cartisoara ( la intrarea pe transfagarasan ) consum 5.4 l / 100 km

Cartisoara - Balea lac ( numai urcare ) consum 12 l / 100 km

Cartisoara - baraj Vidraru ( adica tot transfagarasanul ) consum 6.4 l / 100 km

baraj Vidraru - Curtea de Arges consum 4.3  l / 100 km ( viteza aprox 80 Km/h )

Cutea de Arges - Craiova 6.3 l / 100 km

 

2 persoane, ceva bagaj, AC in permanenta, mers normal fara excese

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Craiova - Posidi ( Grecia ) = 6.4 L/100 Km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, imi poate spune cineva ce consum de ulei are la 1.4 TSI, 150 CP, 4Motion? Mie la 131.000 km mi-a luat-o complet razna cu consumul de ulei :(

La reprezentanta mi-au zis ca poate consuma pana in 500 ml/1000 km. Mi se pare aberant. Parerea mea e ca e uzat motorul si trebuie segmentare. Voi face un test de compresie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Maxim 500l pus intre revizii, dar pus asa sa fie sa nu ramana.

Cred ca in medie 200-300ml intre revizii, la 11.000 - 15.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Vlad. Banuiam eu ca imi spune tampenii cel de la reprezentanta. Eu am luat masina la 122.000 km de la o cunostinta si am observat imediat consumul exagerat de ulei. Probabil nu a completat la timp cu ulei sau a completat cu unul necorespunzator si a uzat motorul, altfel nu-mi explic. E mai in varsta si in nici un caz nu cred ca a suprasolicitat motorul vreodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Am un Tiguan 2.0 TDI 4Motion DSG 2011. L-am cumpărat pe la sfârșitul lunii august. Eu eram obișnuit să-mi țin jurnalul de consum pe Spritmonitor.de. Aici este jurnalul meu : http://www.spritmonitor.de/en/detail/654182.html.

Din primul moment am observat o diferență de 0.7-0.8 L/100km intre media de consum din bord și consumul la pompă.

În BC aveam consum de 6.0 iar la pompă ieșea 6.7.

Prima oara m-am gândit ca m-au furat la pompă dar în ultimele doua luni am alimentat doar în Suedia iar diferenta intre BC și pompă se menține.

Și la voi exista o asa diferență sau are mașina ea ceva?

Modificat de Trumansky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. 4Motion și DSG7

Am un Tiguan 2.0 TDI 4Motion DSG 2011. L-am cumpărat pe la sfârșitul lunii august. Eu eram obișnuit să-mi țin jurnalul de consum pe Spritmonitor.de. Aici este jurnalul meu : http://www.spritmonitor.de/en/detail/654182.html.

Din primul moment am observat o diferență de 0.7-0.8 L/100km intre media de consum din bord și consumul la pompă.

În BC aveam consum de 6.0 iar la pompă ieșea 6.7.

Prima oara m-am gândit ca m-au furat la pompă dar în ultimele doua luni am alimentat doar în Suedia iar diferenta intre BC și pompă se menține.

Și la voi exista o asa diferență sau are mașina ea ceva?

http://www.spritmonitor.de/de/detailansicht/654182.html
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce am observat.....trebuie sa ai rabdare la pompa si sa introduci combustibil incet mai ales pe final.O sa ramaii uimit cit o sa iti intre in plus de la declansarea pompei pentru oprirea alimentarii. Tragi in sus de furtunul pompei si alimentezi din nou, si tot asa.Mie mi-a intrat si 5-7 litri.

In principiu cam mi-a batut pompa cu CBul. Oricum trebuie sa fii convins ca ai alimentat pe full, daca vrei sa faci o comparatie exacta.

Modificat de dexim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai mie deja îmi arata consumul pe CB mai mic decât la pompă. Eu alimentez de fiecare dată la fel: pana se oprește singură pompa. Dacă as insista și as mai pune peste momentul în care se oprește pompa atunci consumul la pompă creste iar diferența dintre CB și pompă devine și mai mare :-). Ce spui tu se pretează la situațiile în care consumul din CB este mai mare decât cel rezultat la pompă.

Modificat de Trumansky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu ai dreptate dar.....trebuie sa iei in considerare faptul si ca CB poate avea tolerante.

Ca sa afi consumul REAL , care de fapt te intereseaza, fa te rog cum am spus.

Faci de citeva ori si vei avea o imagine mai clara a consumului,

Eu asa am facut.

Poti vedea in topic unde eu am urcat de multe ori informatii privind consumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt impreșionat placut de cat de putin consuma tiguanul. Comparativ cu bmw f10 525 cu motor de 2000( care ia cam6-7 extraurban) tiguanul consuma cam 5-6 extraurban, in conditiile in care e 4 motion si cred ca are si un cx mai mic.

O nota buna pt acest motor

Modificat de claudiu1981
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cu tiguan in extraurban ma invart pe la 8-8.5%

Eu cu tiguan in extraurban ma invart pe la 8-8.5%

Eu cu tiguanul in extraurban ma invart pe la 8-8.5%

Eu cu tiguanul in extraurban ma invart pe la 8-8.5%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Eu cu tiguan in extraurban ma invart pe la 8-8.5%
Eu cu tiguan in extraurban ma invart pe la 8-8.5%
Eu cu tiguanul in extraurban ma invart pe la 8-8.5%
Eu cu tiguanul in extraurban ma invart pe la 8-8.5%

 

 

Probabil de la atata invartit.... :lol: :lol:

Modificat de alex_pescaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mama.... Am scris o data si a aparut de 4 ori....foarte tare

Mama.... Am scris o data si a aparut de 4 ori....foarte tare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A coborat la 2.

La urmatoarea postare revine la normal :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Targu jiu- alba iulia trafic liber 4 persoane plus bagaje, temp exterioara - 12 grade!!!!!!

consum pe cb 5,8, la pompa 6, 8 . Mi se pare cam mare diferenta. Wtf 1 litru??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Targu jiu- alba iulia trafic liber 4 persoane plus bagaje, temp exterioara - 12 grade!!!!!!

consum pe cb 5,8, la pompa 6, 8 . Mi se pare cam mare diferenta. Wtf 1 litru??

Cum ai calculat la pompa?

Poate acolo ii eroarea

Modificat de Fol
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!