Jump to content

Martor EPC


sorinxxx
 Share

Postare recomandată

Mufa incercuita cu verde, vine conectata la EGR. Inseamna ca sunt probleme cu EGR-ul, sau traseul dintre clapeta de acceleratie si EGR, obturat.

Cred ca ar fi bine sa demontezi clapeta de acceleratie, curatata, demontat si EGR-ul, curatat, iar dupa curatare trebuie vazut daca tija din interiorul EGR-ului culiseaza sus-jos, foarte usor.

Poti conecta mufa la EGR, fara sa-l montezi la locul lui, iar pe  modulul Engine, ai optiunea Output Tests. Cineva va da comanda, iar tu verifici daca tija culiseaza. Trebuie sa ai in vedere si ,,tamburusul" plus traseul de legatura dintre clapeta si EGR, sa nu fie infundat.

Sa ai idee ce trebuie sa cureti, cauti pe youtube: ,,Fabia skoda 1.4 16valve with error code 16785 ,EGR flow insufficient", iar pentru EGR sa vezi tija cum trebuie sa culiseze cand vei da comanda, cauti ,,Fabia Mk1 EGR valve 12v-at-home results".

Da, cred ca asa este bine cum ai mentionat, fara GPL pana rezolvi problema.

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o data, multumesc. Asa o sa fac, cand se va termina tot o sa revin cu ce a fost, poate o sa fie util si pentru altii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Piticot7000

Azi am fost la service, au curatat clapeta de acceleratie dupa ce cu 10 zile inainte am schimbat eu EGR-ul si tot nu mergea masina bine. Acum merge bine. Multumesc inca o data tuturor care m-au ajutat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut, de ceva timp ma confrunt cu o problema , si anume , mi s-a aprins ckeck engine, iar masina se comportă astfel: 

La plecarea de pe loc da sa se opreasca motorul, adică trebuie să l tin din ambreiaj, iar consumul instantaneu se duce , pentru o fracțiune de sec la 52l . La diagonoza a ieșit așa :

cod 17560 

Corecție de durata lunga a alimentării cu carburanți bloc1, interval 2 : amestec sărac

Permanent

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai probleme de etansare la admisie sau evacuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

La evacuare daca e , obligatoriu până în sonde, sau nu contează?

Și la admisie , unde sa fie buba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La evacuare ar fi racordul flexibil de verificat in primul rand ca acela se duce in timp, si la admisie tubul de plastic de la servofrana e cunoscut ca se crapa unde vine pe supapa unisens.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

salut revin cu problema  ce o am la Fabia si anume, se aprinde martorul EPC si CHECKENGINE si motorul relantiul oscileaza si chiar se opreste motorul.

Am pus testerul pe masina si da eroare ce o mai dadea la senzorul MAF, dar am observat in grupul 62 ca unul din senzorii de pe clapeta acceleratie nu masoara cum trebuie adica are aproximativ aceleasi masuratori cu celalalt. Din ce am citit primul senzor creste in procentaj cand apesi acceleratie si al doilea scade iar la fabia cu pricina amandoi cresc si scad cam la fel, adica senzorul 2(G188) dupa parerea mea este defect sau spre defect, ce nu inteleg este cum poate avea cam aceleasi masuratori ca primul(G187). Poza este demonstrativa ca si idee despre ce scriu. Sa fie asta problema, daca da banuiesc ca doar prin schimbare clapeta se remediaza sau se pot schimba senzorii?

Untitled.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ar fi o problema, ai avea eroare pe clapeta. Incearca sa postezi erorile exact cum apar ele, cod - descriere, ca o eraore generica pe MAF.. poate sa aiba n cauze si niciuna sa nu aiba legatra cu cealalalta.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am verificat egr vechi si functioneaza, am pus si unul nou si la fel face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!