Jump to content

Asigurare Asitrans?!


nisda
 Share

Postare recomandată

Salut tuturor! In speranta ca am postat in sectiunea cuvenita unui astfel de topic incerc sa aflu cateva raspunsuri de la cei care au mai patit ca si mine!

Acum cateva zile masina pe care o conduce sotia(seat cordoba ) a fost lovita de un taxi care nu a accordat prioritate.Asigurarea omului.RCA este la Asitrans! Eu sincer abia am auzit de ei!Oricum ei ma trimit acum la un obscur sevice auto din Galati(Esso-pe la rondou in vale la stadion) pt tinichigerie si vopsitorie! Nu vor sa plateasca pt service-uri vw pt ca spun ei aia sunt scumpi si ca eu ar trebui sa platesc diferenta din buzunar! Ce ar trebui sa fac?Au dreptate sau care este baza lor legala in a nu accepta acoperirea costurilor pt reparatia masinii acolo unde ar trebui?

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce patesc si eu zilele astea, mergi la ei si cere o hartie oficiala prin care sa iti comunice valoarea maxima a reparatiei, si modul de calcul prin care au obtinut suma respectiva. cred ca e o sugestie, decat un sfat. eu cam asa am sa fac zilele urmatoare. sau mai poti cere o hartie oficial in care ei iti spun sa mergi la service'ul respectiv. dupa cum mi';a spus si mie un coleg de forum, nu iti va da niciodata asa ceva, deci vezi ce rezolvi.

BR

BogyM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si faci si o sesizare la bucuresti indicand agentul si sucursala unde ti s-au dat astfel de indicii. Astia in general sunt pe combinatii cu service-urile ca-si iau si ei partea de acolo....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asitrans este firma serioasa!

Exista posibilitatea ca la orice firma de asigurari sa gasesti agenti care sunt "in colaborare" cu diverse service-uri. De regula unde esti trimis totul va merge prost sau foarte prost pe principiul sfant - "are balta peste" !

Ca idee in baza unei polite RCA poti sa-ti repari masina oriunde (in UE) atat timp cat costurile nu depasesc costurile de reprezentanta si costul total al avariei se situeaza pana la 75% din valoarea de catalog a masinii evaluabila conform cu normele de aplicare ale RCA din respectivul an ce se publica la sfarsitul anului precedent in MO de catre CSA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PPPPP are dreptate la partea de service dar valoarea max a despagubirii nu mai este limitata la 75% din val auto, de ceva ani, vreo 3 (conf. norme rca).

deci val max a despag pe rca este val. auto la data daunei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In zona Olteniei de ex. nu se lucreaza cu Asitransul, sunt foarte neseriosi la capitolul plati...

(sper sa nu deranjeze pe nimeni post-ul meu, am raspuns la intrebarea colegului referitoare la seriozitate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asitrans este firma serioasa!

Exista posibilitatea ca la orice firma de asigurari sa gasesti agenti care sunt "in colaborare" cu diverse service-uri. De regula unde esti trimis totul va merge prost sau foarte prost pe principiul sfant - "are balta peste" !

Nu stiu cum e Asitrans, dar brokerul meu de asigurari mi l-a recomandat si mie.

Iarasi PPPPP are dreptate ;)

Deci din experienta personala cu un service recomandat de un inspector de la Asirom ca fiind "foarte bun" in spate la Lizeana a iesit f. proasta reparatia. Iarasi un prieten bun s-a luat dupa "indicatiile" agentului si a iesit tot prost. CEI DREPT a mers totul struna din punct de vedere al asiguratorului (nu am mai asteptat plata etc etc).

Am tras concluzia, care am mai mentionat-o pe forum, ca nu e bine sa te duci unde iti indica inspectorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

75% incasezi cash si 25% epava. Asa a fost , asa este si asa va fi multa vreme de acum incolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Pana in prezent nu am reusit sa fac nimic!Nu sunt in tara si este mai greu sa o rezolv de aici.Probabil ca si agentul constatator al Asitrans se bazeaza pe faptul ca sotia nu prea cunoaste exact ce si cum!

Am uitat sa mentionez ca masina inca este in leasing si anul asta urma sa il termin! Am contactat si PORO dar din cauza diferentei de fus orar inca nu am un raspuns.Voi incerca sa prezint cam tot ce o sa se intample poate voi reusi si eu la randul meu sa ajut pe altii in aceiasi situatie.

Sanantate si numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ppppp poate ca asa se face din partea inspectorilor de dauna care vor sa isi abureasca pagubitii dar in lege scrie clar "cel mult 25%"

uite aici:

Art. 50. - (1) Despgubirile pentru vehicule nu pot depi cuantumul pagubei, valoarea vehiculului

la data producerii accidentului i nici limita de despgubire prevzut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Absolut de acord - deci am dreptate :)

25%

Sau crezi ca daca ai ochi albastri negociaza un 3% datorita simpatiei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca idee in baza unei polite RCA poti sa-ti repari masina oriunde (in UE) atat timp cat costurile nu depasesc costurile de reprezentanta si costul total al avariei se situeaza pana la 75% din valoarea de catalog a masinii evaluabila conform cu normele de aplicare ale RCA din respectivul an ce se publica la sfarsitul anului precedent in MO de catre CSA.

:) pai nu cred ca ai dreptate cu "pana la 75%", de fapt nu e chestie de crezut ci de citit norme rca de mai sus, care nu au nimic legat de "ochi albastri" ci de gradul de avariere al auto., care poate fi de max 99,9%, practic 100%.

gata ca suntem cam off topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca masina e in leasing, nimic mai simplu.Cu siguranta ai casco-mergi si deschide dosar la firma unde ai casco si ei vor face apoi regres la asiguratorul RCA. Totul in liniste si fara probleme.

Cat despre cele discutate mai sus,subscriu la cele spuse de @PPPPP si anume ca valoarea maxima de despagubire pe o polita RCA este de 75% din valoarea autoturismului avariat,la data accidentului. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate da si mai mult de 75% din valoarea masinii pe o polita RCA fara probleme. Exista situatia cand in urma unui eveniment rutier masina lovita poate lua foc si arde in totalitate pana la venirea pompierilor. In cazul acesta acesta masina se duce la un centru de colectare al fierului vechi, se cantaraste si din valoarea masinii se scade suma de bani pe care o acorda cei de la centrul de fier vechi si in cele mai multe cazuri valoarea acordata e mai mica decat 25% din valoarea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Binenteles ca da. Ideea e ca valoarea totala este 100%. Daca epava lipseste cu desavarsire se achita integral dar in cazurile obisnuite (99% din situatii) este cu 75% indiferent aproape de gradul de avariere intrucat epavele se vand fara probleme la 25% catre diversi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite si patania mea cu asitrans:

acum un an juma', am avut un accident cu masina mea - un citroen xsara - din pricina unuia care nu mi-a acordat prioritate.

eu aveam casco la allianz, iar el la asitrans.

intimplarea a facut ca accidentul sa se fi produs foarte aproape de o sucursala asitrans, iar un agent constatator sa ajunga destul de repede.

acesta -belciug pe nume - mi-a spus ca exista o lista de service-uri unde imi pot efectua reparatiile.

am fost la sediu, si m-am uitat pe lista lor. nu prea cunosteam service-urile, fiindca masina fiind relativ noua nu am fost cu ea decit la service-ul de reprezentanta - arrow.

cum nu l-am gasit pe lista lor, l-am intrebat unde ma sfatuieste sa-mi repar masina; el imi spune ca ar avea o colaborare buna cu europarts, si ca acolo sa-mi duc masina.

fiindu-mi absolut necunoscut acest service - despre care ulterior am mai aflat una-alta, nu toate de bine - le-am spus celor de acolo ca n-am auzit de acest service, ca nu as avea incredere, si ca prefer sa-mi duc masina acolo unde a fost si pina atunci, respectiv la service-ul de reprezentanta.

tipul respectiv a cam strimbat din nas, ca nu ar avea contract incheiat cu cei de acolo, dar i-am spus ca ca aceasta treaba nu ma priveste, si ca nu imi voi duce masina la reparat in spatele blocului, doar pentru ca cei de la asigurari nu colaboreaza cu - in opinia mea de atunci - cel mai in masura sa-mi repare masina, si anume un service autorizat.

astfel, i-am sunat eu pe cei de la service, au adus platforma si au luat masina.

unul din cei de la service, mai marisor in functie, si care ma stia ca pe un cal breaz in urma numeroaselor probleme de fiabilitate pe care le-a avut masina pe perioada garantiei, mi-a spus dupa ce s-a uitat pe la masina - asta a doua zi de la accident - ca ar fi posibil ca sa fie dauna totala.

nestiind absolut nimic de ce ar implica asta, l-am intrebat daca ar fi de preferat in locul reparatiei; din discutie a reiesit faptul ca ambele lonjeroane erau afectate, dintre care unul necesita schimbarea, iar unul cica ar fi mers indreptat.

eu n-am fost foarte fericit nici ca unul fusese asa de grav afectat incit trebuia schimbat, nici ca unul se indrepta, fiindca aveam citeva rezerve in legatura cu sansele ca el sa iasa bine.

coroborat cu faptul ca imi detestam masina, si ca abia asteptam momentul sa scap de ea, m-am gindit ca ar fi de preferat sa iasa dauna totala.

pentru ca, dupa cum am mai spus, nu cunosteam nimic legat de ce ar implica acest lucru, m-am dus la asigurator. tipul respectiv mi-a spus ca dauna totala ar fi daca valoarea reparatiilor ar depasi 75% din valoarea masinii, ceea ce mi-a spus ca ar fi cam 9.500 euro, si primesc si epava.

tipul de la asitrans a taraganat destul procesul de definitivare al devizului de dauna, fiindca le tot cerea celor de la service sa-l mai astepte sa vina sa faca poze, si ba vine azi, ba vine miine...

intre timp am fost si la allianz, sa vad ce se poate intimpla daca cei de la asitrans nu-mi vor da banii. acolo, dupa ce au mai dat-o si ei de gard ca nu i-am anuntat in 48 de ore de la producerea accidentului, bla-bla-bla... mi-au spus ca imi dadeau cu 50 milioane mai putin decit m-ar fi despagubit cei de la asitrans, si ca daca nu atac polita casco, urmatoarea masina daca o asigur tot la ei voi fi beneficiat de o reducere de... nu mai tin minte, dar in jur de 30%, ca si o continuare a politei de atunci. nimic din toate astea nu s-au intimplat, fiindca atunci cind am vrut sa reasiguram masinile, nu numai ca nu am mai beneficiat de vreo reducere, dar mi-ai si schimbat conditiile - se calcula prima in functie de virsta, accidente, etc.

dupa si mai multa vreme a fost gata si devizul de dauna, care era peste 10.000 euro, deci dauna totala.

cei de la asitrans au inceput sa se agate de orice, inclusiv au dat-o la un moment dat ca accidentul nu s-ar fi produs din vina asiguratului lor, si mai apoi ca "din dinamica accidentului nu ar reiesi motivul pentru care dauna este de asa natura".

trecusera deja 4 luni, si dupa multe nopti nedormite, kilometri in picioare, bani dati pe telefoane si taxiuri, am mers la protectia consumatorului. cei de acolo mi-au spus ca nu ei se ocupa de asigurari, si mi-au dat numarul de telefon al celor de la comisia de supraveghere a asigurarilor.

am luat legatura cu ei, le-am trimis fax-uri cu toate hirtiile mele, cererea de rezolvare a problemei, concomitent cu una catre asitrans, csa a luat legatura cu ei, si in 20 zile aveam banii in cont.

cei de la csa au fost inimaginabil si nesperat de amabili, si cu chef justitiar, si m-au ajutat cu toate demersurile pe care le-am intreprins.

sint ferm convins ca daca n-ar fi intervenit ei, nu se rezolva problema.

dupa ce am primit banii, din nou sfatuit de catre cei de la csa, le-am cerut celor de la asitrans despagubiri pentru nesolutionarea in timpul prevazut de lege a dosarului, si astfel am mai scos de la nenorociti inca vreo mie de euro.

cel care a cauzat accidentul si-a facut asigurarea tot printr-un broker, fiindca erau cei mai ieftini, si apoi tot cu ei si-a reparat masina, si imi spunea ca si-au batut joc de ea, fiind nevoit s-o vinda ulterior.

povestea se lungeste pe vreo jumatate de an, asa ca sper sa-mi fie iertata detalierea povestirii, dar sper ca sa se poata trege concluzii care pe viitor ii vor ajuta pe cei ce au de a face cu asitrans.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai simplu, daca aveai CASCO era sa mergi la Allianz Tiriac sa ceri reparraea pe CASCO si ei sa faca regres catre Asitrans.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi dadeau cu 50 milioane mai putin decit m-ar fi despagubit cei de la asitrans, si ca daca nu atac polita casco, urmatoarea masina daca o asigur tot la ei voi fi beneficiat de o reducere de... nu mai tin minte, dar in jur de 30%, ca si o continuare a politei de atunci. nimic din toate astea nu s-au intimplat, fiindca atunci cind am vrut sa reasiguram masinile, nu numai ca nu am mai beneficiat de vreo reducere, dar mi-ai si schimbat conditiile - se calcula prima in functie de virsta, accidente, etc.

in plus, prea putin ma interesa pe mine daca faceau ei regres sau nu la asitrans, fiindca desi ei si-ar fi recuperat banii, eu nu as fi avut decit de pierdut - prima mea de asigurare avea o reducere de 30%, fiindca nu avusesem nici o dauna in cei 3 ani de cind aveam masina.

unde mai pui ca deja nutream o ura proletara fata de cei de la asitrans, si nici nu va puteti inchipui satisfactia mea atunci cind mi-am primit banii, plus pentru perioada de taraganare a povestii; adica ceea ce mi se cuvenea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo. Felicitari !

E placut sa afli ca sunt si institutii ale statului care isi i-au in serios atributiile pt care au fost create, respectiv protejarea cetateanului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca pina si lor le e lehamite de sleahta asta de asiguratori care vor sa scoata profit maxim cu investitie minima, si care mizeaza pe necunoasterea drepturilor.

in orice caz, si oricare le-ar fi motivul, pe mine m-au ajutat enorm, asa ca am toata stima pentru ei (ca o mica paranteza: m-au si sunat in ziua in care trebuiau sa imi intre banii in cont de la asitrans, chiar la citeva ore dupe ce i-am primit - asa ca... ce mai, nota ZECE)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!