Jump to content

Probleme La Cutia De Viteze T3 Syncro


lucian.f
 Share

Postare recomandată

salut

detin un t3 syncro din 1990 si am probleme cu cutia de viteze

intra foarte greu in ori ce viteza,

chiar si in viteza 1, schimbatorul intra greu ne avand nici o precizie

iar la ridicarea piciorului de pe acceleratie, sare din viteza

nu stiu ce sa fac, am vrut sa schimb cutia de viteze dar modelul t3 syncro este o masina foarte rara si nu am gasit piese

va rog daca ma puteti ajuta intr-un fel

multumesc :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai verificat sistemul de pirghii de la maneta la cutie? Exista niste cuplaje care in timp capata joc si atunci nu mai precizie la manevrarea pirghii din cutie.

Nu stiu cum e la syncro dar la normala mai exista si o "bila" chiar la pirghia de la cutie care din ce am citit pe forumuri americane sau britanice se poate rupe si la fel nu mai ai precizie in alegerea vitezelor.

Nu gasesc acum schemele dar daca cauti putin pe Internet gasesti sigur.

Andrei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari ! M-am lovit de acceasi problema la o cutie de viteze simpla in 4 trepte ( intra greu intr-a 1 a si mai si sarea din viteze cand o lasam la relantiu ) si primele incercari de remediere au constat in verificarea si repararea timoneriei (carpirea mai exact) si implicit a bucsei de la cutie ( asta la modele parca de dupa '84 pentru ca modelele mai vechi au 2 bucse si timoneria este un pic diferita .

Oricum nu am rezolvat mai nimic asa pentru ca problema era din cutie . Dupa ceva probleme cutie ( nu mai intra in a 3 a) am fost cu ea la mecanic si a desfacut-o bucati si a remediat problema la a 3 viteaza dar cu problemele la 1 a nu a reusit mai nimic . Dupa cateva luni am schimbat cutia cu una care mergea perfect ( am luat-o ieftin, ocazie :huh: ) .

Singura solutie pe care o vad ar fi schimbarea cutiei ( pentru ca chiar daca gasesti mecanic priceput sa o desfaca si nu ai piese tot degeaba ) fie cu una pentru syncro ( ceea ce e foarte greu de gasit , daca nu chiar imposibil ) sau cu o cutie simpla numai pentru tractiune spate si implicit renuntarea la tractiunea integrala .

Succes in continuare ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Problema era de la sincroane. Pana la urma am gasit una intr-o sura demontata de pe un syncro pe benzina.

Se potriveste destul de bine dar m-a costat 400 Euro. Nu stiu daca e mult sau putin dar macar acum merge.

Mai este si ceva joc la sistemul de parghii pe care o sa il rezolv.

In mod normal nu difera cutiile prea mult (benzina - motorina) ci doar numarul de dinti, implicit si rapoartele de transmisie.

Cam ce influenta ar avea asta asupra masinii si vitezei maxime?? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Eu zic ca 400 E e un pret acceptabil pentru o cutie de syncro. Ideea e ca daca montezi o cutie de benzinar pe un motor diesel viteza maxima va scadea si va creste consumul de motorina (asta depinde de cat de tare forjezi motorul) .

Modificat de liviu_petrasc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

Va salut pe toti baietii cu vw t2 si 3 sunt nou venit am cumparat un microbuz t3 dizel 1.6 cutie in 4 trepte am probleme la cutie punctul de intrare in treapta 1 este foarte aproape de marsarier si nimeresc cam greu pozitia ce e de facut in cazul asta ?.De intrat intra usor in toate vitezele schimbatorul si timoniera sunt perfecte.doar in cutie ce o fi.a mai avut cineva probleme ?.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mod normal pentru a pune in R (reverse), trebuie sa:

- pui in N (neutru: scos din viteza)

- apesi de schimbator in jos (vertical)

- tragi tragi de schimbator catre stanga (catre sofer)

 

daca iti intra in R fara sa apesi atunci sunt 3 posibilitatati principale:

1. timoneria trebuie reglata, e un colier (33) strans de un surub (34) in poza de mai jos

2. iti lipseste sau e rupta un ghidaj, cred ca cel din fata lui (10) din cutia cubica (5) de sub schimbator

3. ai bucse (29) sparte si schimbatorul joaca pe verticala

Bucsele sunt accesibile la magazine de piese (10-15 lei/buc), codurile le gasesti in poza de mai jos

 

Poza: http://auto-parts.spb.ru/cat/au/au.mycat?NextPg&t=SG/XO4xv1zvAb9c7CjW/Ankujh0bNnw/uKjXO3kwVwtIL9VEqE/XOshPVrrIT9dTfSCe2QX/4iEo_wdyf8Wue4ypXAJ5zzu_0uRtny3b3foVhfaZDBdK0qhy23iSafLmZf5Odf_v5s7qN3pZwCP8TRAg5CstmVrH9Irs4uU6moyjajt8Ty3tELcNOXPvZcUuKPHP2w==

Modificat de SamuraiJerk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!