Jump to content

Senzori Presiune Roti (Touareg 7L)


NON-STOP
 Share

Postare recomandată

Salut!

In masura in care aveti cunostinte sau ati incercat deja, va rog sa ma ajutati cu cateva detalii referitoare la senzorii de presiune & abs.

Practic,

vreau sa schimb rotile de iarna cu unele de vara (cauciucuri + jante) insa nu stiu in acest moment daca pot folosi (demontat-remontat) senzorii existenti pe jantele originale cu riscul de a-i deteriora, sau trebuie sa achizitionez unii noi (~2200 fara TVA).

Nu am o problema deosebita cu afisajul presiunii din pneuri in bord, insa nu stiu (iar service-ul VW nu m-a lamurit deloc) daca abs-ul poate functiona in parametrii fara acesti senzori...

THX.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu senzorii de presiune vin cu jantele respective, nu se schimba de pe o janta pe alta.

Acum, in legatura cu intrebarea ta. Nu ar trebui sa aiba legatura senzorii de presiune pneuri cu functionarea ABS-ul. Exista doua modalitati de masurare a presiunii in pneuri sau mai exact a indicarii faptului ca roata e desumflata sau nu (s-a mai discutat). Exista senzori calitativi si cantitativi. Printr-una din metode se masoara diferentele de viteza unghiulara intre roti, se identifica roata care se invarte diferit de celelalte (mai incet) si se alerteaza acest lucru ca fiind o roata cu presiune scazuta in pneu. Aceasta metoda foloseste senzorii din sistemul ABS pentru masurarea vitezei unghiulare a rotii. Cealalta metoda se bazeaza pe masurarea efectiva a presiunii in pneul respectiv pe baza unor senzori speciali (banuiesc ca la aceia faceai referire tu). La tine probabil exista ambele sisteme de masurare care se completeaza unul pe celalalt.

De aici poate aparea vreo confuzie legata de functionarea ABS-ului dar aceasta nu are treaba cu functionarea acestui sistem ci doar cu masurarea vitezei unghiulare a rotii. Chiar daca vor aparea erori in sistemul de indicare/masurare a presiunii in roti, acesta nu va bloca functionarea ABS-ului.

Referitor la schimbarea senzorilor de pe o janta pe alta (vara/iarna) nu pot spune daca este indicat sau nu. Stiam ca ei sunt legati de valva/supapa prin care se face umflarea anvelopei. Teoretic poti sa ii treci o data cu valva de pe o janta pe alta dar stiam ca nu este recomandat. Si oricum, ideea de a avea jante + anvelope separate iarna/vara este tocmai pentriu a nu trebui sa le reechilibrezi, umfli, etc si sa se faca usoara operatia...dai jos jantele iarna si le montezi pe cele de vara...si invers. Daca muti valvele cu senzori cu tot de pe niste jante pe altele, ce ai rezolvat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Corect si explicit... Multumesc.

Ca un profan intr-ale tehnicilor auto nemtesti, dupa cum spuneam, m-am dus la reprezentanta si am intrebat.

Explicatia acestora a fost ca senzorii ce se monteaza (impreuna cu valva) pe janta indeplinesc aceste doua functii: masoara presiunea(?!?) in pneuri si trimit un semnal abs-ului(?!?) care actioneaza la nevoie... Nu este chiar un citat, insa cam asta a fost concluzia.

Pentru a fi inteles, atasez detalii (vezi piesa 3, respectiv codul acesteia)

senzor_vw.PDF

Vad acolo ca acest senzor se fixeaza cu un surub(4) in janta sau in valva (sper ca in valva).

Jantele pe care le am si le voi folosi sunt 18" replica wien q7[

attachment=82378:janta_wien.jpg]

, fara nicio pregatire speciala.

Si pentru ca este clar - 2 seturi roti vara/iarna - credeti ca pot monta senzorii in aceste conditii fara probleme? Daca lucreaza cineva in domeniu...

THX.

post-18652-1203515147_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiecare producator de jante after market are specificat in catalogul propiu de aplicatii acest aspect.

Daca nu sint probleme cu montarea senzorului nu scrie nimic si se poate monta fara probleme, daca nu se potriveste apare o nota in care se specifica ca trebuie cumparat un alt model de senzor care se potriveste pe aceasta janta compatibil cu masina.In cazul tau trebuie probat fiind vorba de replici.

Mai jos ai un extras din tirerack:

"Your vehicle is equipped with a tire pressure monitoring system that requires a sensor to be installed in the tire and wheel assembly for proper operation.The wheel you have selected is not designed to accept tire pressure monitoring system sensors. For most vehicles we offer other wheel options that will accept sensors."

post-15613-1203519030_thumb.jpg

Modificat de VVV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut!

Revin cu detalii de actualitate:

- senzorii de presiune se achizitioneaza separat impreuna cu valva aferenta ~2500 ron;

- se monteaza prin fixare mecanica (valva se insurubeaza in senzor) pe janta (indiferent de forma si provenienta acesteia);

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intilnit cazuri cind senzorii din dotare nu se potriveau pe janta aftermarket.Se aseza altfel pe janta si cind se monta anvelopa lovea in senzor.

Daca nu am in echiparea masinii senzori de presiune se monta monta ulterior?Este complicat procesul de montare al lor, sau masina are o preechipare in acest sens?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am participat la montajul senzorilor cu aceeasi teama; nu mi s-a parut ca ar putea exista probleme... Daca revezi pdf-ul atasat anterior poti observa valva cu surub care fixeaza senzorul pe interiorul jantei - si e chiar simplu.

Referitor la pre-echipare soft, cred ca vine Bord Comp Plus. Eu nu am vazut pana acum VW cu BC Plus fara senzori presiune (?!?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna BCP?

Si eu am fost mirat sa vad ca V10-le facelift vine fara senzori de presiune fiind optionali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Vorbeam de Bord Computer Plus (din cate cunosc eu sunt 2 variante... cred ca cel mai evoluat vine standard cu navigatia)

Tu vorbesti serios?!? v10 fara senzori???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu am in echiparea masinii senzori de presiune se monta monta ulterior?Este complicat procesul de montare al lor, sau masina are o preechipare in acest sens?

Pe langa senzorii propriu-zisi, mai ai nevoie de antenele acestora, unitatea de control + comanada (Function selector switch), asta in cazul in care modulul "instrumente de bord" este deja cel adecvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu vorbesti serios?!? v10 fara senzori???

Da fara, deschizi o usa in mers si te uiti la roata daca este cazul :rolleyes:

Varianta standard pt. Romania are si senzori si trapa si inca citeva accesorii marunte.Eu am cumparat masina din Germania unde nu are nici senzori nici trapa...probabil asta e politica de marketing la ei sa scoata un pret mai atractiv pt. V10...in felul acesta te afisezi cu un alt pret fata de concurenta.Sau cine stie a fost facuta special pe comanda pt. drive test si la vinzare pretul devine unul foarte atractiv.

Modificat de VVV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

O intrebare, cat de corect masoara senzorii astia presiunea in roti? Mie imi da aproape mereu eroare de "flat tire" cand iau un viraj putin mai in viteza si cand intru in meniu sa vad care roata e cu baiuri la toate 4 rotile imi arata 2.4 :blink: ...nu ar trebuie sa imi arate diferit presiunea la roata cu baiuri sau sunt defecti senzorii...in acest caz cum aflu care e defect? Pana un alta am dezactivat chestia aia cu cititu senzorilor, imi piuie eroarea "flat tire" de imi crapa capul.

Modificat de msclemike
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

In general "flat tire" iti apare daca ai scapari de presiune / pana pe o roata sau mai multe.

Daca senzorii sunt pozitionati corect (in sensul ca nu ai schimbat tu rotile intre ele) conform setarilor din fabrica sau service, din computerul de bord poti verifica pozitia rotii cu probleme. Daca nu stii sigur ceri o verificare computerizata, eventual setare noua.

In cazul meu indica corect pe ambele seturi de roti, cu exceptia a doi pe rotile originale care nu mai au baterii. Si asta se poate verifica in service.

Din pacate, nu am gasit solutia sa inlocuiesc numai bateriile iar service-ul vinde numai senzorii ca piese de schimb, evident pentru 550ron bucata fara tva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe tiguanul meu am jante de 17" cu senzori de presiune. Acestea sunt echipate cu anvelope de vara. Vreau sa-mi cumpar roti de tabla cu anvelope de iarna.

O sa am probleme cu senzorii de presiune? Ce trebuie sa fac?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Mare peste tot BC-ul la un touareg cu suspensie pneumatica. Ce sa fie , are cineva idee?

 

PS nici macar nu are roata de rezerva

 

Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tradus inseamna ca ai pana, dar daca te.ai uitat si nu ai pana inseamna ca ai probleme cu senzorii presiune roti, fa un scan si vezi mai exact ce iti da. Asteapta si parerea unui coleg care poate stie exact ce este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu s-a activat din soft optiunea, fara stirea ta (a proprietarului), la revizie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar roata de rezerva inseamna dar m.am gandit ca nu are senzor de presiune si pe roata de rezerva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

:))

Te-ai gandit gresit.

La Touareg e senzor si pe roata de rezerva.

 

Poate te ajuta asta. :icon_thumleft:

Ai acolo si documentatia, chiar daca e pentru Phaeton.

 

SI fa-i o scanare completa ca sa vezi exact ce eroare iti afiseaza, sa stii de unde incepi cautarile. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de informatii.

Cineva prin iancului cu un scan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

se poate activa in computerul de bord indicatia presiunii pneurilor?

a facut-o cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!