Jump to content

Lumini In Oglinzi (puddle lights)


4abc
 Share

Postare recomandată

Am un prieten care are o Octi2 si am observat ca odata cu deschiderea masinii se aprind si luminile in oglinzi.La Golf cu toate ca are aceeasi oglinda...ma refer la sistemul de semnalizare,nu am vazut la nici unul sa se aprinda.As fi curios daca are cineva aceasta dotare...si pe ce principiu functioneaza.As vrea sa le activez/montez si eu :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...la ea ma refer.La Octi2 se aprind cand descui masina.La Golf exista asa ceva?Si daca nu oare cum s-ar putea realiza acest lucru? :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am la mine asa ceva si am un prieten care are O2 si nu am observat sa aiba

Cred ca se activeaza.. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu doar cand inchid/armez masina se aprind si farurile de la oglinzi. Cand o deschid, nu se aprind. La fel face ori folosind direct cheia, ori alarma. Nu stiu sa-ti spun de vreo setare, pur si simplu asa se manifesta de cand am achizitionat-o.

Modificat de Co5ma
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu ma refer la acea licarire a luminii din oglinzi la deschiderea/inchiderea masinii.Acele lumini se afla langa semnalizator,si se sting odata cu incuierea masinii odata cu plafoniera...

Uite de asa ceva vorbesc eu.Se mai amintise de ele pe un topic:

post-10235-1203365658_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaaa.. :lol: Pai asta e alta treaba; eu am inteles ca semnalizarea (cea galbena)asta din cate stiu nu e dotare standard , cine numai cu coming home (parca)Eu unu nu am asa cevaPS: eu nu le am nici pe cele din usa de jos care ajuta la observarea usii deschiseAcolo am asa zisele ochi de pisica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am eu, am si coming home ala.

in usa, ca tot ziceam ca am uit, am aruncat un ochi la usa din spate si nu are becuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu le am :offtopic: impreuna cu coming/leaving home si alte luminite!

sunt foarte utile cand te afli noaptea pe undrum inzapezit la -10 grade si nu ai lanterna ca sa vezi cum trebuie montate lanturile, asta a fost cea mai mare utilitate pe cre le-am gasit-o eu, pe langa faptul ca se vad si foarte fain cand masina e deschisa din cheie de la distanta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai sunt utile si nu foarte. Eu am Octavia 2 si le are, dar nu pot sa spun ca ma dau pe spate, poate doar cand e parcata masina pe pamant si este noroi, atunci sunt foarte bune.

Insa pe Golf din pacate nu le am, si nu ar fi stricat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe golf-ul meu nu am acele lumini din oglinda, dar am vazut la un Golf echipare highline acele lumini din oglinzile laterale, cica sunt pentru a ilumina intrarea in masina, parca am vazut in configuratorul de la porche ca acestea vin intr-un pachet de lumini, deci sunt optionale.

Daca reuseste cineva sa le faca sa se aprinda sa ne spuna si noua ce modificari trebuie facute si ce implica aceasta si eventual costuri, nu de alta dar parca mi-ar placea si mie sa am asa ceva :D

Modificat de Auras
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu le am. Am ales pachetul de lumini

Lumini si vizibilitate

P20

- oglinda interioara retrivizoare cu

sistem antiorbire automat

- lumini la picioare in fata

- coming home/leaving home

- stergatoare parbriz cu senzor

ploaie

- oglinzi exterioare cu functie

Memory, reglabile si rabatabile

electric, separat incalzite

EUR 254,-

Cred ca este numarul 2. Sunt destul de utile cind parchezi in zone neiluminate (noaptea evident) si ca aspect sunt aratoase.Nu le-am activat nicicum separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desi am masina de 2 ani, abia acum 2-3 saptamani le-am sesizat. astea sunt nimicuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei pe mine asta ma intereseaza....nimicuri :ceuameni: .Revenind ontopic sunt curios daca as putea sa pun asa ceva.A incercat cineva macar? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai poate dl voinea sa dea o mana de ajutor cu niste priviri in laptop-ul ala minunat :icon_thumright: daca ele exista fizic eu spun ca sunt sanse sa fie activate si pt cei ce nu le au in standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am studiat o masina care nu are ... si nu are nimic acolo, cred ca este alt model de oglinda, sa nu dati ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai jos una din metodele de instalare a luminilor coduri si preturi estimative

3U0 945291 E 01C Environment lamp, left 71.16 euro

3U0 945292 E 01C Light environment, right 71.16 euro

nu mai stiu care era codul la capacele inferioare dar se pot taia cele vechi

PS provin de la skoda superb cu facelift

ms

post-1819-1203541845_thumb.jpg

post-1819-1203541849_thumb.jpg

post-1819-1203541852_thumb.jpg

post-1819-1203541855_thumb.jpg

post-1819-1203541858_thumb.jpg

post-1819-1203541861_thumb.jpg

post-1819-1203541864_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kestia asta se poate face si cu niste leduri de la zextar si cu un pic de talet

mult sub 140 E

parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu lampa aia sau cu leduri zextar e clara treaba... problema este cu alimentarea... exista acolo o mufa libera? cum alimentezi ?

Modificat de aviasol
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tragi cablaj si cred ca cel mai simplu e sa o pui pe lumina de la plafoniera, si intr-adevar se pot confectiona, la skoda superb model 2003 e ceva cu 3 leduri normale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci...cine se baga primu?

daca iti pui un senzor lumina aftermarket, ar fi o combinatie mai buna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu eram interesat de asa ceva.Insa mai mult de 20-30 eur nu am chef sa investesc in asa ceva...asa ca se pare ca astept pe cineva care mi-o ia inainte sa vad si eu costurile :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acuma ..kt poate fi de scump?

2 seturi de leduri si niste cabluri + un pic de talent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sal,

Stie cineva cum se poate schimba semnalizatorul din oglinda? Al meu e crapat si se colmateaza mizeria si arata super nasol. Am piesa de schimb, am gasit un surub de prindere in spatele sticlei oglinzii... dar dupa cum arata piesa noua ar trebui sa mai fie inca unul... plus sint clemele de prindere.

Rog pe cineva sa ma ajute...

Lampile rosii din portiere se pot activa sau sunt doar "ochi de pisica" care refecta lumina?

Multumesc.

Modificat de ove
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ove, cauta topicul "Oglinda lovita", acolo gasesti toate detaliile necesare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!