Jump to content

Dsg Si Autohold


d-rive
 Share

Postare recomandată

Eu folosesc mereu frana de deget, vara-iarna, fara sa am probleme din cauza frigului. In orice caz mi se pare ca a fost conceput cel putin ciudat (ca sa nu zic prost) mecanismul de blocare al DSG-ului in treapta P. Daca masina e oricat de putin in panta si se tensioneaza blocajul ala ai senzatia ca rupi maneta cand vrei sa o scoti din P.

Eu, cand opresc, scot din portbagaj 8 pietroaie pe care le in fata si spatel fiecarei roti. In felul acesta previn inghetarea cablului electric de la frana de mana precum si stricarea butounui de frana de mana. Niciodata nu mi s-a intamplat sa-mi inghete vreu pietroi

:blink: Valentin, spune-mi te rog ca glumesti cu pietroaiele... :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:biggrin: tare asta cu pietroaiele

Acord si eu un plus pt DSG , dupa 5 luni de DSG , cand am trecut pe cutie manuala, mi se oprea motorul in fiecare intersectie :) urata senzatie

Modificat de DorianR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca plachetii inghiata pe discul de frana.

oare frana nu i hidraulica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care frana?

de mana = electrica

de picior = servohidraulica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta-i buna! Cum sa nu aiba frana de ajutor? Este aia actionata de la buton. Autoholdul e altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

El totusi are dreptate, ca acum poti s-o actionezi si cu piciorul, de ce sa-i zica de mana? Bine, trebuie sa te descalti inainte, dar poti. La modeul vechi era imposibil s-o faci cu piciorul, de aia ii spunea de mana. :))

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut.( la mine se aude un carait in vitezele 1-2 si mai putin in 3 seamana cu cel de la niste injectoare mai obosite dar clar nu e de la ele, este de la cutie. Are cineva vreo idee de la ce ar putea fi??)ar putea sa-mi raspunda si mie cineva va rog la aceasta intrebare ca devine stresant????!!!! Eu ma gandesc sa nu fie cumva de la uleiul neschimbat din cutia DSG care nu stiu cand a fost schimbat pentru ca asa am luat masina si nu am cartea service. A mentionez ca se aude un vajait/scartait si in modul P. daca are cineva vreo idee??? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... la cutia DSG se impune schimbul de ulei la fiecare 60.000km!! Nerespectarea interv. de service poate avea repercursiuni grave asupra bunei functionari a cutiei!!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai masina SH, nu ai carte service (nici daca ai avea n-ar fi ceva diferit), nu ai schimbat consumabilele, inclusiv cele de la cutie si ai zgomote ciudate pe la cutie, nu poate sa-ti spuna nimeni mai mult decat: Omule, fugi in service, schimba tot ce trebuie schimbat atunci cand nu stii istoricul masinii, dupa care incercam si noi sa te ajutam in functie de problemele care pot aparea la masina ta. Indiferent ce ar putea produce acele zgomote, te sfatuiesc sa schimbi urgent uleiul din cutie. Daca ai probleme la ea reparatia o sa te usuce de bani. In rest nu stiu cum te-ar mai putea ajuta cineva de pe forum, sau vrei incurajari gen "stai linistit si a mea face la fel"? :)

LE: vad ca ti s-a raspuns deja... Nu mai sta pe ganduri. Sa ai bafta cu ea si sa fie doar uleiul

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de sfat. de schimbat am cam schimbat pe la ea si stiam si de ulei ca se schimba la 60000 dar sincer ma gandeam sa nu fie altceva. masina este doar de vreo 1000 de km la mine si cum am avut bani am cam schimbat la ea si ma gandeam sa adun niste bani si sa-i schimb si uleiul la cutie dar mai nou nici nu prea incarca (13,3 cu clima si 13,9 in rest) asa ca nustiu ce sa mai zic si are doar 135000de km !!!!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat de sigur esti de km aia? DSG-ul intretinut ca la carte nu prea pica asa repede!!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu prea sunt sigur dar la cum arata speram eu :icon_cheesygrin:. Eu ma gandeam sa nu fie alta mai tare, sa fie km reali si uleiul din fabrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cine nu stie: calc DSG stocheaza KM si pot fi cititi cu VCDS din blocurile de masura, e pe unul dintre 90 si 110, nu mai stiu exact acum pe care.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu prea sunt sigur dar la cum arata speram eu :icon_cheesygrin:. Eu ma gandeam sa nu fie alta mai tare, sa fie km reali si uleiul din fabrica

. Sopui, am su eu variant de 140 HP, 2006, cand am luat o acum 3 luni avea 244.500km si masina arata impecabil. Toata lumea ma intreaba daca e din 2008-2009. Asa ca nu te lua dupa cum arata masina. Ca sa fii sigur eu te as sfatui sa mergi la o reprezentanta VW si sa o pui pe tester. O sa iti spuna toata istoria masinii. Poate ai noroc si iti scot la imprimanta :) , lucru de care eu nu m am putut bucura. Cei de la Serpico au ramas uimiti cat de bine se tine masina si ca, caretea service bate cu ce aveau ei in baza de date. Informativ, are cineva idee cati litri trebuie si cam cat ar costa treaba asta? Multumim anticipat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de sfat dar sincer parca nici nu as vrea sa stiu cati are reali, m-ar stresa, dar o sa ii schimb si uleiul in DSG si daca mai face probabil o sa o vand.desi in afara de zgomotele din zona cutie motor "care doar eu le aud" merge beton. Vad eu ce fac multumesc inca o data

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut dinnou. sunt comfuz total dupa ce am citit pe net o gramada de chestiindespre DSG si anume: cati litri de ulei intra? uni zic 7 altii 9 mecanicul meu zice ca el nu a reusit sa-i bage mai mult de 5l si vreo 200-300 ml.Alta dilema ar fi daca are sau nu filtru de ulei??? Alta problema e legata de procedeul de schimbat si anume cum ca trebuie pus si VAG-COmul care nu stiu ce ar putea sa-i mai faca plus ca pompa cu care se baga uleiu ar fi cu aer comprimat!!!! daca cineva stie sa ma lamureasca si pe mine as fi super fericit Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand sa faci acest schimb la o reprezentanta, vezi ce preturi se practica la tine insa nu ar trebui sa fie o diferenta foarte mare! In cel mai rau caz, vii tu cu consumabile si platesti doar manopera reprezentantei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o parere foarte proasta despre reprezentante din "Rromanica". Vorbesc din propria experienta si nu cred ca e topicul potrivit pentru a detalia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi pe topicul de revizii, gasesti date si preturi exacte. Atentie ca se schimba si filtrul de ulei la DSG odata cu uleiul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut. am schimbat uleiul la DSG si parca face si mai multe zgomote prin zona cutiei.Am mai studiat si alte forumuri si se pare ca nu sunt asa grozave aceste DSG-uri. Sunt si alte masini din grupul VAG care au DSG si au facut zgomote la cutie de noi. Sincer cred ca voi reveni pe Golf 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca asta e parerea ta despre DSG .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. Dupa cum spuneam prin posturile anterioare am sunete ciudate in zona cutiei DSG, crezand ca e din cauza uleiului din cutie pe care l-am si schimbat, dar nimic sunetele nu au disparut. Astazi am fost la un sevice specializat in cutii automate si semi automate din Timisoara la o constatare si "surpriza"!!!!! cutiile DSG au volant care la mine e cam varza.(surpriza pentru mine eu crezand ca nu am asa ceva). Cost reparatie peste 3000 lei :tomato:

Modificat de sopui
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua...am achizitionat de curand un passat din 2008..modelul break..si am frana de mana actionata din buton..am observat ca atunci cand frana este activata calc ambreiajul si cuplez in viteza intai si fara sa ridic ambreiajul accelerez scurt de 2 ori aceasta se dezactiveaza..insa nu de fiecare data..ce poate fi?vreo problema sau vreun sistem?Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!