Jump to content

Buson Rezervor Leon 2


Jarhead
 Share

Postare recomandată

Salut vreau sa stiu si eu daca se incuie capacul de la rezervor sau busonul macar .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Busonul de la rezervor nu se inchide in nici un fel, doar capacul de deasupra busonului se inchide odata cu inchiderea centralizata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Salutare,

Am dat si eu de un necaz cu busonul de rezervor si anume:-oricum ai invarti cheia acesta nu se mai blocheaza.Exista posibilitatea de reparare a acestuia sau numai inlocuire?

 

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Al meu nu e cu cheie! Nici nu stiam ca exista asa pe Leon, Altea si restul... Doar se blocheaza capacul de la inchiderea centralizata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai asta era ideea....ca nu se blocheaza cu inchiderea centralizata(sau trebuie sa se blocheze?).Probabil de asta au pus si cheie!

Modificat de Dominic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea neavand cheie, se inchide capacul exterior de plastic de la centralizata. Daca ai cheie, banuiesc ca merge exact invers treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leon 1P nu are cheie pe buson dar Altea 5P are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tare ciudati spaniolii astia.Acum ramane sa vad daca merge ceva reparat deoarece nu am nevoie de inca o cheie.Alteacupra tu ai patit ceva de genu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niciodata; insa poti sa-ti comanzi alt buson nou direct la orice reprezentanta(Seat, VW...) cu VIN-ul masinii direct cu incuietoarea potrivita chieii actuale a masinii insa precis nu va fi asa de ieftin, intreaba sa vezi cat ar fi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pret reprezentanta pentru buson la care se potriveste cheia actuala: 258 Ron(cu tot cu reducere 12%)..... :tuktuk: .Este si asta o chestie destul de interesanta.Cred ca ma apuc sa vad ce e prin el.

Modificat de Dominic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare. Problema apare la un seat leon din 2009 si este legata de motorasul care blocheaza capacul de la rezervor. Se blocheaza la inchidere insa nu se mai deblocheaza la deschidere. Ma intereseaza daca are cineva diagrama circuitului electric pentru inchiderea centralizata. Motorasul este in regula, problema apare la modulul de inchidere centralizata. La deschiderea masinii nu vine tensiune la motorasul din modul de blocare au capacului(tensiune apare doar la inchidere). Ma intereseaza unde se duc cele 2 fire care alimenteaza motorasul respectiv si care este locatia modului de inchidere centralizata(probabil firele se duc direct in modul). Lipseste tensiunea aplicata motorasului la deschidere, probabil este vorba de vreun releu din modul de inchidere centralizata care nu face contact tot timpul, asta in cazul in care comanda se face prin releu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in modulul confort, sub torpedou

sigur nu ai nimic pe conectica/cablaj, deoarece incuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La asta m-am gandit si eu ca nu poate fi pe cablaj, ori e un releu din modul(daca comanda se face prin releu), ori un tranzistor. Cand inchid masina vine tensiune, cand o deschid nu mai vine tensiune. In mod normal acolo se inverseaza + cu - pentru a schimba sensul motorasul pentru inchidere respectiv deschidere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut. Imi poti spune te rog cum ai rezolvat problema ? Mi se intampla la fel pe aceeasi masina. Ieri am dat jos modulul de confort de sub torpedou si azi am refacut lipiturile care pareau sa aiba mai putin cositor, sunt curios daca isi va reveni, dar sunt la fel de curios cum ai rezolvat tu. Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa fie un anumit hardware? Vor trebui copiate funcțiile de pe cel vechi pe cel nou sau ceva de genul? Sau doar ai luat altul și l-ai înlocuit? Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/21/2019 at 8:56 PM, dorutudj said:

schimbat modul

Salut. 

Am. Schimbat modulul, l-am codat cu aceleași opțiuni ca la celalalt, funcționează dar a doua zi am rămas fără baterie. Este genul de modul care poate consuma baterie peste noapte? 

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!