Jump to content

Despre Blocul Motor


MishuL
 Share

Postare recomandată

OK. Da de ce vrei bailagare cind poti pune cuzineti mariti?

Apropou de sudat in in stiu ce hatmosfera, Magneziul nu arde si in apa? Cum face, foloseste O din apa? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jenele tata!

"Apropou de sudat in in stiu ce hatmosfera, Magneziul nu arde si in apa? Cum face, foloseste O din apa? smile.gif"

SODIU "arde" in apa!! nu Magneziu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Serios, acuma, nu-mi place chestia asta cu "Jenele tata". Nu esti tata, stiu sigur asta. Urit obicei.

Pina acum, Sodiul "arde" in apa. De ce arde, n-are nevoie de Oxigen?

Haide, ieri am aflat ca mozaicul de pe blocuri nu se lipeste cu bucata.

Uite, ce mai zic aia pe samba: http://www.thesamba.com/vw/forum/viewtopic.php?t=186023

Cica-s 2 feluri de AS 41, ca dracu', ne-ncurca mai rau. Si cica nu merita ala de aluminiu, ca-s proaste, etc...

Oricum, astia nu pun problema ca noi, vad. Nu vrea nimeni sa incarce palierele cu sudura :(.

Daca nu vrei sa cumperi blocul "de aluminiu", ramine metoda cu ala de wasserboxer modificat. Are filtru de ulei din nascare, are baie de ulei mult mai mare, e un lucru foarte solid.

Modificat de jan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici sodiul nu "arde' in apa, e o reactie chimica, violenta, cu degajare de caldura-reactioneaza cu apa, nu cu oxigenul ca element separat.

La magneziu...ia incearca sa-i dai foc cand E IN apa!

...mai exista ceva oxigen dizolvat in apa...si apoi sunt disocieri...

Modificat de mircea_cotiga
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nenea, eu ma feresc de apa. Daca, de fapt, ia foc si apa? Gata, n-am potolit.

Oricum, interesant tonul folosit la explicatii de-astea :( .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru toata lumea, care le place sau nu sa aiba ceva sub cuzinet, vw nu recomanda alezarea blocului motor. Scrie undeva sa-l alezezi?

Iei unul nou si gata.

O sa ma uit dar cred ca scrie ..... Cotele de fabrica dac-mi aduc bine aminte erau doar + 0,5 si + 1. Oricum ideea de bailagar mi se pare o prostie care in conditii normale la bloc cu paliere de 65 nu se justifica. De ce sa rectifici blocul, sa cumperi cuzineti si sa mai dai banii si pe bailagare? Deci nici macar logic nu e OK. Dar fiecare face ce vrea si are logica lui .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

chestia cu incarcatul blocului cu sudura mi-a umblat si mie prin minte, dar ma gandeam la electrozi normali de alumniu, am sudat pa vremuri la fabrica la un corp de pompa de benzina de polo un inel de aluminiu ca sa mearga corpul de pompa de dacie.sudura a iesit ok, dar ala era aluminiu, bine ca am citit aici ca altfel ma trezeam cu blocul scrum...nu stiam ca are asa mare compozitie de magneziu.bine in ideea ca as avea nevoie, dar totusi sper sa mai fie in una din cotele de reparatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!