Jump to content

Temperatura motor/ulei


lucian
 Share

Postare recomandată

Cum stati cu temperatura motorului si presiunea uleiului pe caldurile astea? (daca aveti sonde de temperatura ulei si presiune montate)

La 105 / 37 afara am ajuns eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • notchman

    15

  • RaduI

    13

  • niq_ro

    12

  • Nautilus

    10

Top Posters In This Topic

Pai 105 mi se pare OK pt. un er-culd. La mot. pe apa e f'o 96, iar cele pe aer se duc la temp. mai mari. Da' mai e un shpil :scratch: : temp. uleiului e mai mica decat temp. in zona cilindrilor, asa ca s-ar putea ca la cil. sa fie f'o 120. Hai ca o sa ma mai interesez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totul e sa nu ajungi cu uleiul la 120 ca isi cam pierde critic din viscozitate+scade presiunea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Temp uleiului trebuie sa fie in jurul valorii de 100grade (+10 maxxxx).Dar 100 grade este val limita, daca ajungetzi la peste 100 , tragetzi pe dreapta, si betzi o bere (fara alcohol), ca motoru se raceshte relativ repede, si dupa aia putetzi sa "mancatzi asfaltul".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am sonde (hei, Notch, te astept !) Dar nu miroase a prea incins .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa vina si sondele...............promit solemn..........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexserb2000

da mai Nocht...ce se aude cu sonda de temp de ulei?...ca e nevoie mare :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oameni buni, da' senzorii de la Dacie ce au?

asa is termometre digitale pana la 150 de grade .. da coasta vreo 3-400 de mii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai conu Notch imi face un senzor incastrat in busonul de golire a uleiului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu personal sa nu aud de senzori de Dacie cu "alcohol", nu sunt fiabili, la dacie estem apa, la noi nu, si in plus de asta motoarele noastre lucreaza la temp mai ridicate, ptr alea de dacie trebuie facute modificari.

Eu imi fac singuri , de fapt am facut, si estem pe mashina, la joja. si vreau sa fac si pentru cilindrii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu voiam sa ma fac ca cat niste senzori rezistenti pe la 150 de grade si sa vad ce sistrem de prindere le fac.. eventual sa fac la strung un capacel..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexserb2000

pai si eui tot in busonul de golire vreau....daca e iti trimit un boson de golire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gasii la www.adelaida.ro un termometru de masoara intre -50 si 500 grade.. sa vad cat o costa.. si cum artata senzorul ca.. alal e buba.. afisajule ciu cifre din alea cu leduri rosii sau verzi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

150 grade este putzinla limita......... pe bushonu de golire cred ca estem mai bine la voi la broscutze, la mine are loc oe joja.

Eu am avut vreo 2 bushoane ..............dar nu le mai gasesc........................

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce-i nasol ca senzori astia cam toti sunt pana la 125-150 de grade :12: :-(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mey oameni buni.. da' senzorache ala de la temperatura de apa de la Dacie chiar n-o face fata?

or fi ele romanesti, dar... trebuie sa vad ce se poate face, beau 2-4 beri, masor pe acolo, mai beau o bere-2.. si tot asa :) pana uit ce caut la motor :)

imi place si mie sa mesteresc tot felul de chestii, da' daca se gasesc facute si poti avea te schimb... de asta ziceam sa vad cum e cu senzorul ala de temperatura de la apa :12: :) :ok: :) :colors:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apa estem apa, oleiu, estem olei, apa fierbe la 100grade, oleiul, se incalzeshte pana la 160grade.

Sonda apa=max 120 grade, altfel sonda=bulit'a

Sonda apa#buna pentru olei(parerea mea.....)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da' pana la urma tu ce sonda vrei sa-i pui? :)

termocupla? :shock:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Una facuta de mine, de fapt am pus una.

Una cu termistor special, una cu diode........ stiai ca temp se poate masura si cu diode (unijonctziuni cu siliciu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiam :)

da' daca ma tot speriasi cu temperatura :) mai studiez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine se cam supraincalzeste, la vreo 100-105 grade(2 latimi de ac peste 95) nu mai mult.

Teoretic are cumva legatura si cu izolarea motorului(dupa manual, ar trebui ca benzile de cauciuc din jurul motorului sa fie la locul lor, altfel ventilatorul va inghiti aerul fierbinte din jurul esapamentului si va incerca sa raceasca motorul cu el :) ) de-abia azi m-am apucat sa le confectionez - banda originala disparuse cu mult timp in urma.

- driving in the wrong gear? Remember that for a given speed, higher engine rpm => faster cooling fan => cooler engine.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca notch se complica cu termistori pe care ii fixezi destul de greu+electronica aferenta. In afara de astea parerea mea e ca un afisaj digital nu "da bine" intr-un bord simplu (cel putin in cazul meu eu prefer ceva analogic/clasic :sonda+ceas cu ac)

Cit despre precizie si un termistor are toleranta lui ca si o sonda de apa

Eu am pe masina o sonda de skoda (motivul e ca este foarte mica in diametru) montata in capatul primei rampe de ulei de la strecuratoare pina la intrarea in pompa de ulei. Acolo exista un "dop" cu filet asa ca nu trebuie decit o reductie si sonda in locul lui. E mult mai usor si mai sigur decit montajul in locul surubului de golire ulei (riscul de a smulge sonda deoarece este foarte jos).

Personal nu sint de acord cu dipstick sesorul astora de afara care gasesc totul de cumparat si nu stiu pe ce lume se afla (vezi intrebarile pe care le pun astia pe forumurile de afara)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BAI....., io shtiu pe ce lume ma aflu.......si nu ma complic de loc, nu pun ceasuri digitale, ci tot analogice, pe bushonu de golire nu esxista riscul de a smulge nimica....., termistoru, sau orice alt senzor electronick, are tolerantze, mult mai mitci decat sondele facute de ashtia.

Dar nu am zis nitci o data ca, ideile mele sunt cele mai bune, si ca asha trebuie facut, eu am zis ca la mine asha fac, si asha o sa fac, poate sa zica oricine , orice, io fac ce am in cap si gata.......

Tocmai asta era ideea , sa venim totzi cu multe idei, si sa aleaga fiecare ce i se pare mai interesant.................

si nu te mai lua de mine , si de ashtia de "Afara", ca itzi garantez, ca stiu si ei pe ce lume se afla , si inca bine de tot, am vorbit, si am prieteni, prin diverse tzari, si se cam prijep baietzii, nu gluma.

Ma enerveaza la culme idee ca, aia de prin alte tzari sunt proshti, si noi deshtepti, daca suntem asha deshtepti, de ce dracu nu am facut si noi ceva ca lumea, si sa vina nemntzul , si jhaponezul, si americanul, sa cumpere de la noi Dacii, si diferse pese, sa le puna pe mashinile lor.

si cu asta gata polemica asta , ca nu estem de loc constructiva, ci nu fatce decat sa arunce cu petre...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-am luat de tine notch. Asta e varianta mea pt temperatura. Mi s-a parut mai simpla si atit.

Cit despre chestia cu cei de afara eu chiar cred ca sintem mai tari decit ei deoarece ne mentine masinile pe sosele fara sa avem acces la piese la coltz....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai ce ash vrea si io sa am banii lor, pesele lor, si sa fiu la fel de prost ca ei.

Dar pana atuncea ma multzumesc, sa curatz pese aruncate de altzii, sau cumparate de pe cine stiu unde cu banii pe care ii am, adicatelea foarte putzini, dar nu ma dau batut nitci mort.

Da sunt de acord cu tine ca estem mai simpla, si o sa o iau si pe asta in considerare........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!