Jump to content

Termen De Valabilitate Ulei Castrol Txt 505.01


Roger
 Share

Postare recomandată

De aseara caut si nu gasesc nici pe vwforum si nici pe alte site-uri.Poate nu caut cuvantul corect...ma rog.

Problema e urmatoarea: am un bidon de ulei Castrol TXT 505.01 pt PD, mai are cam trei sferturi si-l folosesc pt completare.Nu vad nicaieri scris pe bidon, cand expira, doar data cand probabil a fost fabricat.Am gasit ceva foarte vag pe alte link-uri, cum ca nu e nici o problema daca uleiul sta in bidon 3, 5, sau 7 ani.Am sunat 2 mecanici, dar mi-au raspuns ca nu au avut niciodata curiozitatea asta :angry: si nu au un raspuns clar...doar "merge domne"!

In poza atasata se vede data de 20.10.2004.Asta e de bine sau nu?!Pot sa completez in continuare sau sa caut altul facut prin 2006-2007?

Pana la urma care e termenul de valabilitate al uleiului din bidon?!

post-10390-1202809566_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosecs aral 431, si am un bidon de un litru din 2005 pe care scrie ca e valabil 5 ani de la data inscrisa pe ambalaj, deci...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eticheta care apare in poza ta se poate desface/dezlipi din coltul dreapta jos.

Vei vedea cateva date/instructiuni, precum si faptul ca termenul de valabilitate este de 4 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumiri moderatorilor pentru redeschiderea topicului.

Am inteles de la hbogdan ca acel termen de valabilitate de 4 ani apare intr-adevar pe eticheta din interior dar numai la textul in limba romana. :icon_thumright:

Pe bidonul meu nu apare nici un text in limba romana, deci nici termen de valabilitate.

Curios este faptul ca pretul difera de la o benzinarie la alta (acelasi lant " JET"), 12 E, 18 E, 20 E/bidon, iar anul fabricatiei este acelasi - 2004.

post-10390-1202852065_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salutare...sper sa nu postez gresit dar acesta era topicul cel mai apropiat de ce vreau eu sa va intreb....

masina mea cam papa ulei si am in permanenta in portbagaj un bidon de 1L de ulei 5W40...treaba este k azi am obsevat ca bidonasul are asa o pojghita de bruma pe el....il afecteaza cu ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e e exteriorul bidonului e ok.Dac e in ulei, inseamna ca uleiul nu este curat si nu trebuie folosit.Un ulei de calitate ingheata peste -35 de grade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca pentru completare merge si uleiul acela, din cate stiu eu Castrol TXT nu se mai fabrica de vreo 2 ani, a fost inlocuit de Castrol EDGE. Deci TXT e generatia mai veche de uleiuri de la Castrol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!