Jump to content

Info Sharan


gabriel randasu
 Share

Postare recomandată

La 60 000 ?! Eu stiam ceva de 80-90 000 km ,dar nu sunt sigur.Oricum mersi @sharanel ..pompa de apa am schimbat-o si atunci la 160 000 km si filtrul de aer il schimb la fiecare 10 000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

90.000 era parca la prima schimbare, apoi din 60 in 60 de mii.

Filtrul de aer la 10.000 e exagerat, e suficient sa-l schimbi la fiecare revizie de 15.000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu la fiecare 10.000 km schimb ulei si filtre (tot), si nu mi se pare exagerat - la drumurile noastre pline de praf si mizerie :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum o fi la tine in Bistrita sharanel dar la noi in Bucuresti e jale, la cat praf este(cand schimbi filtrul trebuie sa-ti pui masca ca sa nu inhalezi praful din el daca il agiti prea tare :P ).Afara se face revizia la 15 000 km dar la noi si 10 000 e deja mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o problema la stergatorul din spate (luneta),merge cu intreruperi (se blocheaza).L-am desfacut ,dar tot nu am rezolvat problema.A mai avut cineva problema asta(am inteles ca toate "face"asa) si cum a rezolvat-o ?

Rezolvat intr-un final problema cu mersul intrerupt a stergatoarelor spate.Era de la un fir(contact prost) din burduful care intra in usa soferului din stalp.Poate mai are cineva problema asta :stupid:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei ce culoare avea, mai tii minte?

De ieri nu-mi mai trage motorul in tr. I si II.Abia dintr-a III-a de pe la 2500 rpm incepe sa traga bine.La tester nu iese nimic,turbo cica baga presiune suficienta..ce-o fi?

Modificat de speedo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce culoare avea,pentru ca eu am rotit doar de mufa si am strans-o un pic.

Ciudat sa nu traga in treptele inferioare.I-ai facut un "clasic" log ?Daca da,trimitemi-l si mie pe mess sa arunc si eu un ochi. :)

Modificat de andrusel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu detalii.

Am fost la mecanic si a zis ca e pompa de vacuum.A scos el niste furtunase prin spate pe-acolo pe langa EGR n-am vazut foarte bine.A zis ca nu face vacuum pt turbo si nici pt frane...pedala e tare (nu tot timpul) si tine sus...se opreste greu masina.Ar mai putea fi si altceva decat pompa de vacuum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un stut buclucas la pompa de vacum.Incerca intr-o prima faza sa dai (mecanicul) pompa jos si sa cureti acel stut si sa-l lipesti(poxipol).Am avut si eu problema cu frana ..se intarea pedala (nu tot timpul) la frana brusca ca era sa pup pe cineva in fund.De vreo 2 ani i-am facut procedura mai sus mentionata si merge fara probleme. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma bate gandul sa trec la un RCD 200 MP3...avantajul principal este ca citeste MP3...are cineva montat pe Sharan asa ceva sa ne zica daca merita trecut la asa ceva ?Se monteaza fara probleme ?Avantaje ,dezavantaje?Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dezavantaje nu vad sa fie! Chiar daca citeste mp3, si nu o sa mai poata folosi magazia de 6 cd-uri, tot mai castigat esti! Asa ca, de ce nu ai trece direct la un cd player aftermarket, sony, jvc, alpine, pioneer, kenwood... In sharanul unchiului meu am pus vreo saptamana cd-playerul din T4 ( un amarat de jvc cu egalizator pe 2 nivele, la o valoare de 300 ron) si se aude formidabil fata de vechiul cd player cu magazie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de sugestii,dar am asa ceva pe masina ,un Blaupunkt San Diego (parca) care se potriveste perfect cu lumina VW(rosu cu albastru) care in ultimul timp nu mai vrea sa citeasca Cd (sare) si as vrea sa trec la ceva care sa fie cat mai perfect (sa pastrez linia bordului si culorile) si RCD 200 mp3 mi s-a parut o solutie buna.Parca nu as pune tot felul de cd cu tot felul de lumini . :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, insa, acel player se poate repara, si pe viitor nu mai baga orice cd in el :| sunt destul de sensibile si le ajung cu drumurile noastre :D

ps: daca nu e asa scump, poti lua si un RCD, insa, si ala se strica

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!stie careva cum se demonteaza aerisirile care dirijeaza aerul din bord?am doua becuri arse si vreau sa le schimb fara sa rup ceva pe acolo,merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la spatiul de depozitare de deasupra suporturilor de pahare?Ala vrei sa-l scoti?Gurile de aerisire de la extremitati se scot cu o surubelnita subtire bagi dedesubt si tragi usor.

La alea de la consola centrala trebuie dat jos capacul cutiei de depozitare si apoi cutia.Da-mi o adresa de mail sa-ti arat.

Modificat de speedo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AM PIESE SHARAN 1,9 TDI DACA VA TREBUIE CEVA 0765825372

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, doresc sa pun si eu in locul navigatiei (cu magazia de cd aferenta) de pe Sharanul meu un CD - Player care citeste mp3. Problema este ca imi ramane un spatiu gol. Exista o masca adaptoare dar nu stiu de unde sa o cumpar. Stiti cumva la dezmembrari ceva de genul? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca gasesti asa ceva in dezmembrari. Gasesti pe net, in magazinele dedicate sonorizarilor auto.

Sau, poti pune un cd player RCD 200 cred, care e OEM si citeste MP3. ti se potriveste perfect si nu ramane nici un spatiu gol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca gasesti asa ceva in dezmembrari. Gasesti pe net, in magazinele dedicate sonorizarilor auto.

Sau, poti pune un cd player RCD 200 cred, care e OEM si citeste MP3. ti se potriveste perfect si nu ramane nici un spatiu gol.

Multumesc pentru idei ;).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic mai bine sa cauti un cd-player,calitatea sunetului e peste RCD 200 + ca spatiu lasat liber e foarte util,eu cel putin mereu imi tin telefonul acolo.Partea proasta ca nu vei un player care sa se potriveasca la fel de bine ca unul OEM.Asta daca tii la aspectul bordului tau...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau poate pune o statie CB cu rama adaptoare in spatiul liber.Estetic si mai ales practic :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau poate pune o statie CB cu rama adaptoare in spatiul liber.Estetic si mai ales practic ;)

La statie ma cam gandesc si eu dar... urmeaza o intreaga discutie: Ce model, unde pun antena (astfel incat sa fie si eficienta)... etc. :Driver: CD playerul il am, nu as cumpara mp3 playerul ei original care costa ... cat nu face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea lui "speedo" e cea mai buna si mai practica, si cum zicea un coleg mai sus: un player aftermarket e cu mult mai bun si mai ieftin. Gasesti si modele care sa se potriveasca aproape perfect acolo in bord. si gasesti si cu lumini rosii+albastru ( sony, sau jvc, au playere care au o gama variata de culori la iluminare).

Antena de la statia CB se poate pune sus pe masina ( dar o sa fie cam inalta) sau, nu stiu exact, dar ar trebui sa existe modele de antena CB care se pliaza pe langa barile transversale. Sau... o pliezi tu, fortat...ca nu are nimic. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea lui "speedo" e cea mai buna si mai practica, si cum zicea un coleg mai sus: un player aftermarket e cu mult mai bun si mai ieftin. Gasesti si modele care sa se potriveasca aproape perfect acolo in bord. si gasesti si cu lumini rosii+albastru ( sony, sau jvc, au playere care au o gama variata de culori la iluminare).

Antena de la statia CB se poate pune sus pe masina ( dar o sa fie cam inalta) sau, nu stiu exact, dar ar trebui sa existe modele de antena CB care se pliaza pe langa barile transversale. Sau... o pliezi tu, fortat...ca nu are nimic. :)

Playerul il am deja - are si bluetooth (ceea ce ma intereseaza). Nu stiu cat costa un RCD 200 (cu siguranta mai mult decat o masca ce astupa gaura ce ramane dupa inlocuire ;) ). Statia... nu stiu ce sa cumpar, ma documentez inca. Cu antena - este o discutie interesanta (si avizata zic eu) pe 4x4forum despre astfel de dispozitive - si daca nici ei nu stiu ce vorbesc, apai cine stie? :P

Modificat de locdeparcare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!