Jump to content

Schimbare bec faza intalnire - Golf 4


WhiteFox
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Stie cineva va rog cum se schimba un bec (stanga) la un golf 4 din 2004.

Dupa cum am vazut trebuie dat far-ul jos... asa sa fie oare si daca da cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se da capacul jos se scoate becul se schimba becul si se repune capacul :| .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai faruri OEM nu trebuie dat farul jos, poate, eventual carcasa de la baterie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut

mi-am luat de curand niste becuri si nu reusesc sa dau jos capacul la un golf 4 variant din 2002, este cumva un DYS cu ceva poze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai depinde despre care capac e vorba. Daca e vorba de cel din dreapta masinii (partea unde nu se afla volanul), trebuie sa dai siguranta jos, tragand-o inspre partea dreapta. Apoi dai usor capacul de plastic. Pentru celalalt far ai nevoie de o surubelnita pt. a desface un surub aflat in partea superioara parca, inainte de a da siguranta tragand-o de data asta inspre partea stanga. Spor la treaba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da.. am vazut si eu linkul ala cu dat jos bara din fata , faruri.. postat de cineva pe post de DIY pt schimbat becuri :rolleyes: , eu am dat bateria jos pentru mai mult spatiu, sunt niste cleme pt pozitionarea becului mai dificile. daca ai degete de pianist te descurci si fara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate becurile din faruri se pot schimba fara a da jos bara fata sau bateria,trebuie degete subtiri si precizie.

Modificat de Catalin M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm ca nu trebuie data jos bateria pentru schimbarea becurilor. Eu le-am schimbat pe ambele pe timp de noapte in parcare la Selgros in 10 min. Recomand cu caldura ca aceasta operatiune sa fie facuta ziua

sau la o lumina puternica altfel te chinui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau te duci la un service unde te costa cca 20 RON schimbatul unui bec :D (mi s-a intamplat la o revizie).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

tre sa recunosc ca era cam intuneric, insa mare lucru n-am reusit cand am desfacut capacul pentru a schimba becul de pozitie, far dreapta fata.

nu aveam loc sa bag mana acolo;

vreo sansa sa puna cineva ceva poze cu capacu desfacut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se schimba destul de simplu, mai ales daca ai mai facut-o odata:). Iti recomand sa lucrezi cu grija sa nu te ranesti la maini deoarece clemele de la capace sunt cam dure. In rest totul e foarte simplu. Trebuie sa impingi un pic becul in locul lui, ca sa poti inchide clema metalica. Capacul de plastic n-ai cum sa ratezi sa-l desfaci si sa-l pui la loc, pentru ca se pune intr-o singura pozitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

treaba e simpla..pentru cei cu degete subtiri dar si cu indemanare...in cazul in care vrei sa schimbi pe cel din dreptul bateriei este chiar floare la ureche fata de celalalt. Dupa ce dai capacul jos(este o clema de sarma ce trebuie ridicata putin si deplasata spre stanga se scoate relativ usor. Dupa care se da jos clema ce sustine becul prin deplasarea acestia usor catre stanga..scoti becul..il pui pe cel nou fara a atinge sticla (exista o singura pozitie in care acesta se poate fixa) se pune clema peste prin ridicarea usoara a acesteia si deplasarea spre dreapta(practic trebuie sa alunece dupa un "cioc"). :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutari,

multam tuturor care ati fost binevoitori si mi-ati raspuns;

am reusit, ceva mai greu dar , noroc cu mainile ceva mai subtiri si indemanarea unui prieten, am reusit sa schimbam becul la POZITIE, (nu cel de la FAZA SCURTA).

tutorialul catre care mi-ai trimis linkul, dc nu ma insel, este pentru schimbarea becului la faza scurta, mi l-a mai trimis un membru al site-ului.

cum mai spunea cineva in topic, ai nevoie de o mana mai subtire, ca ai acces acolo;

dupa ce ai desfacut clema de siguranta si ai indepartat capacul, va tb sa te chinui putin sa ajungi la dulia becului de pozitie, pe care-o tragi efectiv in afara, si va iesi cu tot cu bec. odata ce ai reusit treaba e ca facuta. scoti becu din "dulie" prin tragere, nu infiletare (asta-ti poti da seama daca ai becul de schimb :icon_cool: ), si-l pui pe cel nou, reintroduci dulia la locu ei, si montezi capacu si siguranta la loc;

toate bune :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai simplu ramane tot prin demontarea bateriei, mi se pare cel mai elegant, fara batai de cap si prins maini pe-acolo, mai ales ca ale mele sunt mai pufoase :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..si daca nu se arde cel din dreptul bateriei dai jos bidonul cu lichid de parbriz?..mie cel putin acolo mi se pare mult mai greu de schimbat fata de cel din dreptul bateriei :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu tre sa dai jos nimic in afara de capacul de pe far. E drept ca locul e cam ingust , dar cu putina rabdare si perseverenta o sa reusesti. Io le-am schimbat in ambele parti si nu am avut nici un fel de probleme. Fii atent la sigurantele de pe capac, ca sunt facute asa incat sa nu puna mari probleme la schimbarea de becuri ( sa o poata face oricine...ca nici mecanicii nu sunt niste genii( unii)).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..si daca nu se arde cel din dreptul bateriei dai jos bidonul cu lichid de parbriz?..mie cel putin acolo mi se pare mult mai greu de schimbat fata de cel din dreptul bateriei :vaidecapulmeu:

Acolo este loc suficient, nu stiu de ce ti se pare tie mai greu in dreapta decat in stanga ...

Bidonul nu l-as da jos, as da motorul cu cutia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ne referim la BECUL DE POZITIE nu faza scurta, si eu inclin spre afirmatia lui mohordbx ;

in stanga ai ceva mai mult loc, ca accesul la capacul de la becul respectiv este inainte de baterie, nu ajunge la ea;

daca ne referim la schimbarea becului de faza, este alta discutie.

Modificat de Floddy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

floddy

ce tip de bec ai folosit ptr pozitie fata stanga? si l-ai gasit usor de cumparat?

Am facut azi itp-ul..si...mi s-a atras atentia acolo ca am 2 becuri arse..cel de pozitie dreapta fata si frana stga ;) ... Pentru becuri de frana e simplu..sunt o gramada la petrom..desi sunt f proaste..mi s-au ars doua..in 2 luni :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Uite aici un configurator. Introduci datele masinii si ... mai departe te descurci tu. :Driver:

Configurare becuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

nesfarsit

banuiesc ca intre timp ti-ai gasit becul de pozitie cautat;

nu stiu cum as putea sa-ti specific tipul de bec, eu pe dreapta l-am schimbat, dar banuiesc ca este vb de acelasi bec;

poate postul anterior al lui Razvan, te-a ajutat.

am mers a un magazin specializat din oras (timisoara), am specificat masina si ce bec am nevoie, si mi-au dat ei. deci a fost usor de gasit, primul magazin :)

am luat 2 :huh: deci nici prea scump nu era.

mai problema a fost pana am reusit sa-l schimb, dar intr-un final,cu putin ajutor, o mana subtire si rabdare am reusit sa-l schimb.

Modificat de Floddy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!