Jump to content

Volanta Dmf


@llex
 Share

Postare recomandată

Accesand WebCat-ul ZF prin link-ul dat de ZyX si RoadRunner (cu multumiri pentru descoperire), am zis sa caut ceva referitor la volant aferenta Passat-ului meu B5, motor 1.6 ARM. Stupoare.. volant DMF! (cred ca am tradus bine "Zwei-Massen-Schwungrad" cu cunostintele mele restranse de germana) WTF ?! Asta ca tot vazusem un topic in care se spunea ca ar fi rar intalnita aceasta varianta la benzinari, cel putin in grupul VAG.

Pe de alta parte, nu am vazut vreun topic in care sa se discute simptome de DMF pe duca la benzinari si m-ar interesa care ar fi acestea ca sa evit potentiale probleme pe viitor. Daca s-a confruntat cineva cu o astfel de situatie, bineinteles..

De asemenea, in ideea de costuri si rezistenta mai mare in timp, exista vreo posibilitate de a trece de la DMF la SMF ? A facut cineva aceasta operatiune ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorul tau este asemanator destul de mult cu al meu....AHL

daca ai probleme este un tip in Bt care are la dezmembrat un vw passat cu motor 1.6 AHL; eu am luat de la el galeria de evacuare

sau in mures am mai gasit la niste tipi unde dezmembreaza tot un motor 1.6 de pe vw dar nu mai stiu codul daca era ARM sau AHL, de la ei am luat 2 biele :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca e un subiect cam tabu in comparatie cu topicul asemanator de la diesel :vaidecapulmeu:

Si, totusi, macar o parere vis-a-vis de cum se manifesta o astfel de volant "obosita" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In treapta I la o pleacare putin subturata masina tremura de nedescris. Mai evident cand masina a circulat mult urban, adik cand motorul este cald.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteptam interventia ta, ili2k2 :icon_thumleft: Apropos, ce-ai mai facut cu ideea de 6+1 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!