Jump to content

Servodirectie


golf3gti
 Share

Postare recomandată

cand se aude? cand virezi mai tare la viteza mica sau pe loc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aude si pe loc si in mers!In anumite pozitii ale volanului se aude mai incet!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a aparut si la golful meu un carait cand virez p loc sau la manevre in parcari .zgomotul a aparut dupa niste drifturi p iarba.c ar putea fi?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ sorin74 eu ma gandesc ca poate fi de la rulmentul de sus din capul telescopului.

@ laurica_sv se aude cumva din zona pompei de servo sau de la telescoape/roti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu sigur dar cred ca e din zona pompei. inainte cand viram maxim se auzea un zgomot dar acum acel zgomot se aude mai tare.o sa incerc maine sa identific sursa zgomotului si postez.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica starea curelei de servo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la golful meu pompa de servo este antrenata de cureaua de alternatorsi nervurile din interior sunt cam fisurate(pare coapta).o sa schimb zilele astea cureaua,rola intinzatoare si lichidul se servo .va tin la curent cu evolutia problemei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ sorin74 eu ma gandesc ca poate fi de la rulmentul de sus din capul telescopului.

@ laurica_sv se aude cumva din zona pompei de servo sau de la telescoape/roti?

Problema este ca huruie pe loc chiar daca nu misc de volan.In anumite pozitii ale volanului acel huruit dispare.Este enervant!O sa merg la servis iar,n-am mai fost de doua luni!Sper sa-mi fac un abonament la ei!Mersi.Bafta la toata lumea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci este ceva de la curea/pompa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimba uleiul de servo cu totul. La fel am patit si eu. Imi huruia si in anumite momente mergea incredibil de greu. Era sa o lovesc de 3 sau 4 ori din cauza servodirectiei :icon_bounce:) . Am schimbat uleiul parca ATF am bagat si totul e in regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e de la ulei!L-am schimbat anul trecut!Ma intorceam de la servici , la un moment dat volanul se misca greu.Am schimbat atunci uleiul servo si problema s a rezolvat!Parerea mea este ca pompa servo e pe duca.O sa vad!Mult

Modificat de sorin74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suieratul il aveam si eu pana am schimbat cureaua de servo. Era coapta si avea multe fisuri. Acum e liniste totala cand rotesc volanul la maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna....am si eu o intrebare pompa de servodirectie de la un golf 3,1.6,90cp.anul 96.benzina..se potriveste .la un golf 3 motor 1,8,90.cp,benzina....anul 92...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de curand am observat ca in timpul mersului la viteze mai mari de 80km/h, daca misc usor stanga sau dreapta (cam 1 cm intr-o parte) masina nu se misca de pe traiectorie adica nu vireaza deloc. mentionez ca volanul se duce foarte usor cand misc de el iar cand incepe sa vireze se misca mai greu. s-a mai confruntat cineva cu asemenea problema? puteti sa-mi spuneti cam care ar putea fii cauzele, eventual o aproximare a costului reparatiei.

mersi mult

A, si inca o chestie, peste 100km/h apare un tremurat usor in volan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna....am si eu o intrebare pompa de servodirectie de la un golf 3,1.6,90cp.anul 96.benzina..se potriveste .la un golf 3 motor 1,8,90.cp,benzina....anul 92...

Nu se potriveste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de curand am observat ca in timpul mersului la viteze mai mari de 80km/h, daca misc usor stanga sau dreapta (cam 1 cm intr-o parte) masina nu se misca de pe traiectorie adica nu vireaza deloc. mentionez ca volanul se duce foarte usor cand misc de el iar cand incepe sa vireze se misca mai greu. s-a mai confruntat cineva cu asemenea problema? puteti sa-mi spuneti cam care ar putea fii cauzele, eventual o aproximare a costului reparatiei.

mersi mult

A, si inca o chestie, peste 100km/h apare un tremurat usor in volan

este posibil sa ai un mic joc in capeti de bara sau bielete de directie> la problema ca nu se schimba directia daca misti un cm de volan, iar pentru tremurat cred ca este unghiul de fuga (convergenta, cadere a rotii) dereglat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este posibil sa ai un mic joc in capeti de bara sau bielete de directie> la problema ca nu se schimba directia daca misti un cm de volan, iar pentru tremurat cred ca este unghiul de fuga (convergenta, cadere a rotii) dereglat.

Nu neparat iti tremura volanul din cauza unghiului.Luni am schimbat capetele de bara cu toate ca nu erau chiar atat de uzate si biletele antiruliu plus directie facuta si tot imi tremura un pic volanul pe la 100-110 km/h si am mers inapoi in service si mi-a echilibrat rotile de pe fata.Daca vrei sa ma crezi cand am iesit cu ea pe sosea cu directie facuta schimbate capetele, echilibrat rotile parca nu-mi venea sa cred ce diferentza am obs la condus plus ca volanul nu`l mai puteam vira atat de usor s-a intarit foarte mult mai ales la viteza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut,

mi-a curs tot lichidul de servo pe la simering si am ramas fara servodirectie. Intrebarea mea e daca se poate strica ceva in cazul in care merg pana la service(vreo 15 km.) Si mai e o chestie, volanul merge foarte greu, e bocna. E normal? Abia reusesc virarea.

Multumesc

scuze, am postat pe g3 si trebuia pe golf 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

mi-a curs tot lichidul de servo pe la simering si am ramas fara servodirectie. Intrebarea mea e daca se poate strica ceva in cazul in care merg pana la service(vreo 15 km.) Si mai e o chestie, volanul merge foarte greu, e bocna. E normal? Abia reusesc virarea.

Multumesc

scuze, am postat pe g3 si trebuia pe golf 4

Eu zic sa cumperi macar un litru de ulei servo si sa il pui in recipientul pentru lichid servo, este posibil sa ramai fara directie in drum spre service daca se pierde toata presiunea. cauta in celelalte topikuri manualul de service a unui g3 ca nu este o mare diferenta in rubrica de schimbare a lichidilui, asta in cazul in care nu ai si ambreiajul pe servo. stiu sigur ca g4 cu e4 au toate ambreiajul servo iar acolo este posibil sa fie o oarecare diferenta. poate te ajuta si alticineva cu o informatie mai plauzibila....paul ral....tu ce spui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

la mine se aude un suierat ... cu toate ca mie imi place ... sport ... dar se aude si la relanti si cand sunt in afara masinii deja devine iritand sunetu asta :biggrin:

cu cat motorul urca mai mult in ture suieratul este si mai mare ...

daca schimb uleiul de servo credeti ca nu o sa se mai auda |?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema cu directia....

pana acu se auzea un suierat cand viram... nu stiu daca e normal

insa de ceva timp ...cand nu se aude suieratu...se aude un parait ...de virat se vireaza normal, usor.

de la ce ar putea proveni aceste zgomote ?

nivelul uleiului este ok...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde ce parait ... cand pleci cu rotile virate de pe loc pocneste ??? e planetara ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

planetara nu e sigur.

paraitul seamana ca atunci cand freci un balon...asa se aude..insa nu in continuu.

el nu se aude ca atunci cand ar fi o planetara...doar in mers..in viraje

acest zgomot se aude si cand stau pe loc si virez...

bucsele vreau sa le schimb zilele astea...ca nu stiu cand au fost schimbate..nu am masina de prea mult timp.

amortizoarele....unul e varza, unul doar putin ok...trebuie schimbate.

ar putea fi zgomotul de la una din pieselea alea ? bucse, amortizoare ? :-?

uneori se mai aude acel zgomot si cand mai iau cate un damb, fara sa virez...

ma gandeam ca poate s-ar auzi de la amortizor...e posibil asa ceva ?

ps:mc pt raspuns & implicare !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Si la mine suiera cand viram.Mecanicul era sigur 100% ca e pompa de servo.Am cumparat o curea de servo la 20 ron am montato si merge brici fara suierat fara nimic.Incearca si tu sa schimbi cureaua ca e ieftina si se schimba imediat.Nu ai ce sa pierzi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa imi cumpar o curea de servo sa vedem daca se mai aude suieratu ... postez pe urma rezultatele ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!