Jump to content

Probleme cu stergatorul/stropitorul pentru luneta


aionut
 Share

Postare recomandată

Salutare!

Ajutati-ma si pe mine va rog cu o informatie. Am o problema. Vreau sa desfac si eu carcasa (fatza) aia de plastic neagra de pe usa de la portbagaj. Vreau sa o desfac...ca sa pot sa am acces la traseul "furtunului" de la stropitoare de luneta. Am impresia ca s-a desprins capatul furtunului de la duza...pentru ca atunci cand incerc sa folosesc "stropitoare" de pe spate...nu arunca nici un fel de apa pe luneta, insa picura apa in portbagaj, iar rezervorul de apa de parbriz se goleste. E clar ca ori e desprins capatul furtunului care ar trebui sa se "lege" la duza de la luneta, ori e taiat acel furtun in respectiva zona. Asadar nu reusesc sa scot acea fatza de plastic ca sa pot sa am acces la stropitoarea de la luneta. Am desurubat vreo 6 suruburi si tot nimic...mai e prinsa undeva...si n-as vrea sa o rup. Va rog...pe cei care ati mai desfacut asa ceva...sau care va pricepeti...sa ma ajutati si pe mine. Va multumesc mult! Sper sa fi fost destul de exact in descrierea problemei mele. Daca nu...atunci nu ezitati sa imi cereti alte detalii. Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    9

  • alexsar

    8

  • Clodius

    7

  • szintyjanos

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am avut si eu aceasta problema, am incercat sa desfac eu, pana la urma am mers in service. Sunt prea mari sansele sa rupi ceva, mai bine du-te in service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc...asa cred ca voi face. Cand nu te pricepi...e posibil sa strici si apoi sa platesti cat nu face:D. Scuze inca o data...ca am indus in eroare moderatorii forumului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici o problema, aionut. te asteptam cu feed back dupa ce rezolvi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Pentru ca am aceeasi problema la Ibiza, reactivez acest topic.

Insa, pentru ca nu stiu sigur si nici nu am gasit intr-un alt topic, va rog sa-mi spuneti daca stropitoarea din spate are rezervor separat sau se alimenteaza tot de la cel din fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DanielK

nu are rezervor separat. vine din cel din fata un furtun.

la Ibiza pe interior portbagaj este o usita. dai jos aia si poate ai un unghi bun sa vezi ce s-a intamplat defapt in interior. se vad cablurile ce duc la stopuri..despre furtun nu`mi amintesc vedeti voi.

cat despre datu jos al intregii parti..din cate imi amintesc este prins doar in cleme ..nu stiu daca are si suruburi (o sa ma uit maine daca nu uit).

Modificat de abstrakt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine stropeste dar foarte putin.Sper sa nu se fi spart furtunul.Poate doar e inghetata solutia acolo in spate.

Totusi, pentru orice eventualitate stie cineva cam cat ar costa sa-l schimb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai poate e infundat orificiul ala mic pe unde stropeste. verifica aia mai intai. se poate sa fie si varianta cu inghetatul mai ales daca nu ai folosit solutie de iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut...am si eu o problema,sper sa nu intru in off opic...mi-a inghetat solutia pe furtun,pentru ca nu am avut lichid rezistent la temperaturi joase...iar acum...imi spal parbrizul si luneta cu sticla de apa...exista vreo modalitate sa dezghet furtunele,inainte de sosirea primaverii? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit o modalitate de demontare a plasticului de pe a 5-a usa pentru un Golf 4.Nu cred ca este mare diferenta dar cine incearca primul? :D

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=26167

Modificat de alex_nitz_87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am studiat problema mai atent si am vazut ca la mine furtunul este intr-adevar spart dar nu in spatele plasticului ci chiar in portbagaj in dreptul farului de pe partea dreapta.Am acces la acel furtun chiar in dreptul locului de prindere al centurii din spate pe partea aceea.Inca nu am rezolvat pb pentru ca ma grabeam.O sa postez maine daca reusesc ceva.

Mentionez ca eu am Ibiza modelul '99-'02 deci nu stiu daca e la fel la modelul nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

mi s-a terminat lichidul de spalat luneta si nu stiu unde este recipientul in care se pune.

daca stie cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sub capota, langa baterie (in partea stanga a masinii / in dreapta cum te uiti la ea) este un capac albastru. Acela este locul pe unde pui lichidul de parbriz. Este acelasi loc pe unde se pune si lichidul pt parbriz, nu exista recipiente separate.

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa ai infundat stropitorul pt. luneta daca pentru parbriz functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau mai rau, nu sa il ai infundat, ci sa iti fi iesit furtunelul de la locul lui. Verifica daca nu cumva ai scurgeri in fata de la hayon. Eu am avut problema asta de 2 ori la Ibiza mea. De fiecare data am rezolvat-o in service, dar acum stiu cum sa desfac fata de la hayon. Ideea e ca dupa ce ai demontat toate suruburile, trebuie tras cu putere, deoarece este prinsa in niste cleme foarte puternice. Mie prima oara mi-a fost frica sa nu o rup... De aceea am fost in service. A doua oara, pur si simplu era prea frig afara ca sa ma apuc sa mesteresc. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La mine tot nu stropeste pe spate.Am desfcut capacul haionului si nu este scos furtunasul, dupa ce l-am scos am dat la maneta si tot nu stropeste deloc.

M-am uitat pe sub masina si nu se vede nici o picatura. Nu stiu oricum care este traseul furtunului.Are motorase separate pentru fata si spate? Sau sigurante separate pentru stergator si stropitor?

Mi-as dori sa functioneze si nu stiu ce sa ii mai fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut si eu aceeasi problema, nu stropea pe spate,

cand am fost la revizie a rezolvat mecanicul problema. nu am putut vedea ce a facut, a spus ceva de un furtunas infundat, si vazusem ca a umblat pe undeva pe sub rezervor. e un singur motoras si pentru spate si pentru fata.

mai sunt situatii cand trebuie sa tii 5-10 secunde activata maneta pentru stergator spate, posibil sa fi ramas fara lichid si trebuie amorsat mecanismul.

Modificat de boggy20031983
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ wsc

am avut si eu problema asta. la mine s-a rezolvat foarte simplu: era iesit furtunul care ducea la hayon. cum deschizi capota in dreapta pe langa vasul de apa se observa un furtun (tre sa bagi mana un pic sa ajungi la el :lol: )care pleaca din acesta. foarte posibil ca furtunul sa fie slabit sau iesit.

daca asta e problema incearca sa fixezi furtunul cu un colier pt a nu mai avea probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.

O sa incerc sa dau de furtun cum pleaca de la vas si sa ma uit si pe sub rezervor.Cand dau drumul la spalator pe spate se simte un miros de lichid,dar totusi nuam vazut nici o balta sub masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca unu' care se adauga pe lista: eu. aceiasi problema cu spalarea lunetei. s-a rezolvat in service, zicea nenea ala ca era un furtun sarit. da' deja vad ca e "known bug", poate ca ar trebui ca Seat sa scoata un "patch" pentru problema asta :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

patch patch. :) .. la mine nu merge....dar sub masina am balta de lichid de parbriz....durerea e ca nu vad nici un furtun sub masina ci doar o chestie de plastic care are o gaura prin care curge lichidul..asa ca v-as fi recunoscatori daca imi puteti explica ce si cum trebuie facut...altfel la service cu mine:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine la polo 9n scapase furtunasul la o imbinare deasupra aripii stanga spate, si imi curgea apa in portbagaj; ba mai mult imi curgea pe niste prize de imbinare ce duceau la stopuri. Am absorbit cu o carpa apa scursa prin interior, prin tablarie, si acum am contactele respective oxidate. Aveti grija si la asa ceva. Eu aveam imbinarea respectiva acoperita de izolatia textila din portbagaj. Ciudat e ca tousi imi mai mergea stropitorul, jumate pe luneta , jumate in masina :).

Si acum am probleme cu stopurile pe frana...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!