Jump to content

Consum Passat B6


XREDX
 Share

Postare recomandată

6.4 l / 100 km consum mediu pe parcursul a 2400 km mers combinat ( 75% oras , 25% afara).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TheOne06

Pai si la mine daca ma dau la ea consuma si 10 % .

Iar de facut consum-ul de la plin la plin eu nu am facut !

Mai bine ai face un FULL si la 100 Km parcursi sa faci din nou FULL-UL .

Eu cred ca este cel mai indicat .

Binenteles sa fie motorul cald .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dri@n, cred ca TheOne06 se referea la acelasi lucru cand zicea de la plin la plin ca si tine cand ziceai de la FULL la FULL.

In alta ordine de idei, dupa parerea mea este utopic sa spui ca 1.9 -le consuma mai putin decat 2.0. Depinde doar de stilul de condus. Eu am scos si 4.8 la drum de cluj-oradea si retur (pe BC, fara fortari si fara A/C pentru ca era iarna, viscol si conditii de drum care nu-ti permiteau talente + radarele nou instalate, deci un condus absolut regulamentar 50 in localitate max 100 in afara). Cine vrea sa scoata consum redus poate si cu 2.0 si cu 1.9. Dar asta inseamna sa lasi mandria la o parte si sa te vezi depasit de altii cu masini uneori mult mai slabe. Poate sunt ponturi expirate dar sunt valabile la orice ora si pentru orice fel de masina: tehnici de scadere a consumul de carburant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clau_75

Mai bine ai face un FULL si la 100 Km parcursi sa faci din nou FULL-UL .

Eu m-am referit la faptul daca pui rezervorul Full dupa care mergi 100 Km si apoi realimentezi si faci tot Full vezi exact cata motorina intra si scapi e niste calcule inutile .

Exemplu :

Ai pus rezervorul ochi pana in gat mergi 100 KM realimentezi pana in gat (ochi) .

Intra 6 litri inseamna ca a consumat masina 6 litri .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dri@n, acum am inteles ideea ta. dar asta ar insemna sa calculezi la fix cei 100 km sau sa ai la tine ceva recipient din care sa alimentezi ca daca te prinde suta cu 1km inainte de pompa iti strica toate socotelile. Oricum ar fi, kilometrajul indica foarte precis distanta, pe chitanta de la pompa scrie foarte precis cantitatea de carburant asa ca nu e chiar rocket science sa determini un consum din calcule.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TheOne06 .....daca te uiti bine adrian nu este din Bucuresti ca tine. Am reusit si eu 6.1 in Bucuresti...dar era duminica ora 21 si mers strict la consum, accelerari lente, franari usoare. Daca ar veni adrian cu masina in bucuresti sigur nu ar mai avea cu ce sa se laude la ora 16 Arcul de Triumf-Drumul Taberei : :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da abea acum am vazut ca nu e din Bucuresti.Eu cel mai mic consum scos a fost 5.9 facut pe DN1 dus intors pana la munte.Plecat din Bucuresti cu rezervorul plin si la intoarcere am alimentat la intrare in Bucuresti,vitezele fiind de 60-70 in localitati si 100-110 in afara, iar cel mai mare a fost in iarna 2007 in sabtamana craciunului cand am avut consum de 12.1 si pot spune ca atunci mai mult stateam decat mergeam.Dupa cum a spus si un coleg mai sus mai depinde si de stilul de mers,eu avand obiceiul sa accelerez mai tare si sa schimb in jurul a 3000 de rotatii.

Modificat de TheOne06
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4.9 consum scos Bucuresti-Busteni in conditiile in care am circulat regulamentar. 70 in localitate, 90-100 in afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
V i c t o r

Ma declar multumit de consumul masinii. In conditiile traficului din Bucuresti, mers normal, minim 8,2 maxim 8,9. Afara, daca merg batraneste cu viteza de 90-100 km/h consumul este de 5,8-6,1. La 110-120 imi ia 6,2-6,4. La 130-140 cam 6,8 iar daca merg sportiv la 160-180 ma duc spre 7,7. Cateva luni am tot urmarit consumul, notandu-mi km parcursi si litri de motorina alimentati la pompa.

De cateva zile am renuntat la "monitorizare" - masina mi-a format convingerea ca nu este prea gurmanda... :icon_cheesygrin:

Colegilor nemultumiti le recomand ca in aprecierea consumului sa tina cont de:

-stilul de condus;

-trafic;

-temperatura de afara;

-temperatura motorului;

-incarcatura masinii;

-utilizarea consumatorilor (ac, radiocd, lumini, navigatie etc.);

-geamuri deschise;

-montarea unor portbagaje pe plafon;

-presiunea in pneuri;

-uzura masinii/defectiuni considerate minore si ignorate, etc. :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Record-ul consumului stabilit cu masinuta din semnatura l-am obtinut acum vreo 1 saptamana cand ma plimbam de nebun, seara incepand de pe la ora pe 20:00 si pana la ora 23:00 ->

a4ga86b9cy53cm9ft4nf_thumb.jpg

Credeti-ma ca nu mai nimeream sa opresc masina si sa fac o poza... :lol:

Conditiile obtinerii acestui consum au fost urmatoarele:

- viteza media 54-56 km/h

- acelerari line, schimbat viteza la 2500 rpm - maxim 2700 rpm

- climatizarea n-am folosito deloc

- geamurile nu le-am deschis

- am incercat sa aleg cele mai bune drumuri, fara cratere/gropi/denivelari pt a folosi cat mai putin frana

- am avut bafta ca peste tot unde m-am plimbat sa prind soseaua LIBERA :D

- orice semafor intalnit pe drum l-am prins culoarea verde :D

Am inceput cu un drum prin oras, pe cele mai bune bulevarde/strazi, cu astfalt ca in palma, a continuat cu un drum pana in Predeal, cu intoarcere inapoi si continuare cu centura Brasovului, dupa un drum prin localitatiile Sampetru, Bod, Harman, Halchiu, Codlea, Ghimbav (dealtfel la iesire din localitatea Codlea am facut poza de mai sus)

3 opriri au fost in total, scurte de maxim 5 minute pt a cumpara o apa/un suc sau pt a folosi toaleta :))

DE CE am mers asa ?!

Pai unu la mana n-aveam ce face, doi - n-aveam grija urmatoarei zi, trei la mana - luasem un examen greu si patru la mana aveam o dorinta nebuna de-a a conduce, calm, fara sa ma enervez si fara sa ma chinui :cool:

Sa mai pun la socoteala ca un "pitic" din creierul meu imi aduce aminte de ce scrie in cartea masinii si anume, consumul extraurban declarat de producator era 3.8-4.1 (parca) :P

:) safe

P.S.: In rest, nu prea pot sa scot un consum sub 5.5 litri consum mediu la stilu' meu de uzual de condus ;) (de multe ori nu prea pot scadea sub 9.0 in oras ziua in aglomeratie nici sa vreau :)))

LE: Uitasem un amanunt pt conditiile obtinerii consumului ...anume ca, presiunea in pneuri o am 2.4, "tehnologia" azot, latime 215/55/R16, jante aliaj ^_^

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

riddler, cred ca ai uitat sa ne spui un amanunt: intr-adevar ai tinut geamurile inchise dar usile erau deschise ai vantul batea din spate :icon_thumleft: Acum serios, fain consumul. Cati km ai facut pana in momentul pozei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Km facuti sunt cei ce apar si in poza la "trip", 185.3km... ca am un obicei sa tin o evidenta asupra consumului cu pompa, cum ajung seara acasa resetez "trip km"-ul (stiu sunt mai ciudat :))

Poate o fii avut vant din spate, naiba stie ca nu m-am uitat la prognoza :P

A uitasem un amanunt, la intoarcere din Predeal, de unde incep serpentinele si pana se termina masina a mers pe liber/din inertie :D

Poate si asta a contat :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A uitasem un amanunt, la intoarcere din Predeal, de unde incep serpentinele si pana se termina masina a mers pe liber/din inertie :icon_thumright:

Poate si asta a contat :Driver:

Chiar vroiam sa postez mai devreme dar m-am abtinut. Deci pana la urma am intuit corect, pt ca si eu tot asa, venisem de uneva de la munte, doar la vale, frana de motor, si consumul a fost de 3.8/100 km. Am fi ridicoli sa cerem de la o masina de talia Passatului sa consume atat. Vrei consum, iti iei Polo 1.4 TDI si acolo reusesti sa vezi si astfel de cifre :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am scos 4.7 tot in coborare, iarna, de la Paltinis. :icon_thumright:

La drum intins, am avut 5.7, cu acceleratii normale, schimbari la 2500, viteze destul de mari...70-80 in localitati(3-4 case) si 120-140 afara, insa mergeam constant la vitezele acelea, iar frana d-abea o piscam.

Mi se pare ca are un consum foarte bun, nu departe de cel al unei motociclete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...) Am fi ridicoli sa cerem de la o masina de talia Passatului sa consume atat. Vrei consum, iti iei Polo 1.4 TDI si acolo reusesti sa vezi si astfel de cifre :P

NU am zis ca VREAU un astfel de consum tot timpul.

Departe de mine acest gand... cand am achizitionat masina am vazut din start ca consumul mix se va invarte intre 6.5 si 7.4, iar in oras pot scoate si 8.5 - 9.0

In prima saptamana am scos un minim de 7.5 consum in oras (dar era intr-o Duminica pe la ora 18:00 si am fost multumit ;)

Idee era ca in respectiva seara chiar am vrut sa vad ce "poate" masinuta in materie de consum :)

Plus ca am mers calm, fara sa ma enervezi ca sunt depasit ba de un logan, ba de dacie 1310/1400, ba de un tir, sau ca mi se taie calea ca uni nu stiu sa intre inapoi in banda dupa ce depasesc, etc... am vrut doar sa ma simt bine la volan, sa savurez placerea de-a conduce masinuta mea :)

Oricum cand mai prind timp/bani de ars motorina o sa mai incerc experienta sa vedem daca mai reusesc un astfel de consum :icon_thumright:

P.S.: Pacat ca asta iarna n-am avut aparatu' incarcat, ca scosesem intr-o zi un record maxim de consum in oras... 15l/100km :)

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine in ultimii 2200 km consum mediu pe BC 7,8%, 60% urban, 40% extraurban.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau ca nu am poze acum, dar promit sa fac.

Am venit pe drumul Slatina > Pitesti > Bucuresti. Viteza maxima constanta (cu tempomatul) de 100km/h si in localitati 60km/h pe autostrada tot 100. Viteza medie raportata la intrare in Bucuresti era de 85km/h iar consumul de 4,2 - sa nu ma considerati nebun dar mi-a placut sa merg incet in acel moment si eram curios si de consum. Am sa mai fac o incercare din asta acum ca tocmai mi-am facut revizia sa vad daca pot scoate sub 4%

Azi de exemplu in oras - revizia facuta de dimineata am avut consum de 6,6 in bucuresti - avand in vedere ca am condus fix la orele mai aglomerate, 7:30-8:20, 14:00-14:30, 18:15-21:00

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

V i c t o r

Scuze, dar nu pot sa cred cifrele pe care ni le-ai comunicat. 6,6 in oras, dimineata cand mai mult stai decat mergi? 4,2 afara la 85km/h viteza medie?

Poate doar daca ai avea un diesel de 1,5-1,6... Sau daca in oras ai fi mers in intervalul 5-6 dimineata, iar afara viteza medie ar fi fost undeva la 70-75km/h. :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a vorbit aici despre cutia DSG si despre schimbul de ulei din aceasta cutie. Eu am 58.000 km si sincer nu stiu daca a fost schimbat uleiul in cutie. Se aprinde la bord vreun bec sau un martor cand trebuie schimbat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se aprinde deloc. In cartea de service ar trebui sa vezi operatiunile care s-au efectuat. Dar...suntem putin offtopic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, dar nu pot sa cred cifrele pe care ni le-ai comunicat. 6,6 in oras, dimineata cand mai mult stai decat mergi? 4,2 afara la 85km/h viteza medie?

Poate doar daca ai avea un diesel de 1,5-1,6... Sau daca in oras ai fi mers in intervalul 5-6 dimineata, iar afara viteza medie ar fi fost undeva la 70-75km/h. :blush:

Promit sa iti aduc poze...

Chiar zilele trecute mi s-a repetat consumul in oras de 6.8 - putinel mai mare acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Domnilor, multi se lauda ca au scos un consum de 5 - 5.5% mixt pe distante apreciabile

Eu am motor de 1.9 si va zic ca sub 5.9 % nu a scazut niciodata, spre exemplu traseul Tr. Severin - Bucuresti si retur ( autostrada mers cam cu 150-160 iar restul 50 localitate si 100-140 in afara ) consumul a iesit 6.3%

In oras consumul ajunge cam la 8 - 9%.

Promit sa iti aduc poze...

Chiar zilele trecute mi s-a repetat consumul in oras de 6.8 - putinel mai mare acum.

6.8% in Bucuresti???

Parerea mea este cam imposibil tinand cont de traficul din bucuresti si de gabaritul masinii

PS Poti sa ne dai mai multe informatii, adica cum ai condus? la ce turatii merge motorul?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai scos consumul lui @Ten2 pentru ca ai mers cu 150-160 pe autostrada pe cand el a mers cu 100 cu tempomatul activat. De aici diferenta. Eu cel mai mic consum l-am avut 5,6% de la Sinaia pana in Bucuresti cu mers la 110-120 si a mea este mai grea fiind si 4motion. Sigur asta a fost o exceptie, eu avand cum am spus mai sus o medie de 7,8% in ultimii 2000 km, dar se pot realiza si consumuri mici daca mergi economic, fara acceleratii bruste si cu tempomatul activat la o viteza de 100km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu confirm ce zice florin. cred ca am mentionat anterior consum minim 5.2 sau 5.5 pe bran-bucuresti, mers batraneste. in rest bucuresti niciodata sub 7 !; iar la ore de varf in aglomeratie mare cam 10L; afara o medie de 7.5-8 (daca e si autostrada). Oricum la greutatea de 1760kg (cat ma eu in talon) mi se pare decent consumul !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai mic consum l-am avut de Craciun cand pe Bucuresti-Braila am scos 5,1%. Am mers cu tempomatul pentru ca era drumul liber cu 120 km/h.

Am mai incercat si acum cateva saptamani acelasi drum si sub 5,9% n-a scazut consumul. Recunosc ca drumul n-a mai fost la fel de liber, dar totusi mi se pare cam mare diferenta.

Sa fie oare de la aerul conditionat sau e normal sa mai creasca consumul? Eu stiam ca in timp consumul ar trebui sa mai scada dar se pare ca nu vrea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!