Jump to content

Consum Passat B6


XREDX
 Share

Postare recomandată

Si cat iti arata pe bord media? Adica cat la suta e diferenta intre ce ai obtinut tu si cat arata BC?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal nu cred ca ceea ce indica bordul ii adevarat. Sunt curios cati au probat si metoda plin-plin inainte sa posteze aici consumul. Eu am media cam la 6 +\- 0.1% (2.0 CR 140 Cp) pe ultimii 15000 km. Ponderea km este cam 60% extraurban. Tot ceea ce am calculat a fost prin metoda plin-plin. Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

 

Aceasi metoda folosesc si eu, si am cam acelasi consum.

Modificat de Salieri99
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrian_ciurariu

2.0 tdi bmp cu dsg 140 cai din 2006 break

in oras intre 7.5 si 8.5 depinde de cum o calci

in afara intre 5.7 si 6.5 la fel depinde cum o calci

am testat-o in fel si chip

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o diferenta de jumatate de litru intre real si ce imi indica pe bord. Pe bord imi indica mai putin decat real.

Culmea este ca la relanti pe bord imi indica 0.5l \h si cu Vag citesc 0.4 l\h.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0 bluetdi CBAC 143cp dsg

consum pe bord in oras de la 6 la 10-12l in functie de aglomeratie, limita inferioara o reprezinta traficul de duminica seara iar cea superioara este atinsa dimineata, in timpul saptamanii, cand ducem copilul la scoala

inca nu am facut un drum suficient de lung in afara orasului incat sa pot trage o concluzie, si de asemenea se afla la primul calcul la pompa, vedem daca se respecta cifrele

ce am observat zilele trecute cat am testat auto-hold-ul, este ca a papat un pic mai mult cu el pe "always on", dar este posibil sa fi fost doar o impresie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

Cu autohold si mie imi consuma mai mult, cam cu 100-200ml.

Trimis de pe al meu GT-S7562

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100-200 ml in plus/100 km ?

 

nu ai cum sa faci acest calcul - diferenta e prea mica, ca sa vezi cresterea de carburant, avand in vedere ca multele variabile care influenteaza consumul.

 

nu zic ca nu e real, ci ca nu poti calcula acest lucru....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iau posturile colegilor ca o gluma. Sunt sigur ca asta a fost intentia lor, altfel topicul asta deraiaza rau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

trebuie sa recunosc ca aseara cand facui postarea eram cam somnoros, dupa filmul ala fain de pe protv [a 4-a oara revazut].

 

cum e cu cresterea: la relanti, cu autohold, in loc sa am 0.6 l consum instant am 0.7.

 

prin urmare, nu bagati in seama aberatia de 2 posturi mai sus.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai ca ne revenim..... :icon_thumleft:

 

nu are de ce sa faca asa.... cumpleaza si deconecteaza sistemul, de mai multe ori, stand pe loc - nu o sa iti creasca consumul la relanti, ca nu are cine si de ce sa o faca.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

o sa apas de cateva ori pe buton; intrebare: trebuie sa am centura pusa, corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

centura pusa.... corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine consumul instant este 0,6 l/h cu DSG în poziția N și 0,7 l/h în D.

Modificat de Michi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

Asa era si la mine. Si zic era ca m-am tot jucat cu butonu autohold, ca acum imi arata 0.7 l/h mereu: si in N si in D :)))

Trimis de pe al meu GT-S7562

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.... asta am banuit si eu..... :soothe[1]:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma uit la consumurile voastre si mi se par maricele deci eu am asa in oras. Intre 16 si 19 km/ l si in afara intre 19 si22km/l la mers normal fara sa o calci. Mentionez ca bag doar motorina de la omv sortimentu bludiesel si consumu mi-l arata doar in km/l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

30km prin bucuresti zilele astea: 10.9%

 

ieri s-a mers bine.... am avut vreo 40-50 km de facut prin capitala... nu a fost aglomerat, am mers si pe seara.... a iesit in jur de 9l/100km...9.2l/100km.

 

dar, nu a fost aglomerat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

intrebare: azi am facut 19km oras+5 exteriori, toti o data. La 8.20 plecat din fata blocului si oprit doar la destinatie. temperatura la apa nu a ajuns decat la jumatate-3 sferturi. Dar nu a atins 90 grade.

prin comparatie, la reno [motor mai mic], temp ajungea la 90.

 

e... normala faza asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta inseamna ca apa avea vreo 60C. la temperatura aia mie imi ajunge in 3 km, dar si temperaturile de aici au fost mai mari.

Nu cred ca e ok, dar care e legatura cu topicul?

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca e normal, deoarece sunt temperaturi scazute.

 

eu la -15 grade, la 10 km parcursi, ajung la 90 grade dar la o stationare la semafor simt cum temperatura motorului da sa scada.

 

singura legatura cu consumul e ca daca motorul nu are 90 de grade, nu se considera cald si de aici poate fi putin mai ridicat consumul de combustibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

primul consum la pompa incheiat. 570km exclusiv oras, 80% consumati pe dus si luat copilul de la scoala + traficul "melcesc" si temperaturile scazute din ultimile zile. rezultat 11%. onorabil, zic :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as avea si eu o curiozitate. la mine becul si "please refuel" apar la range 40 km. dupa ce range-ul arata 0 cam cat ar mai merge, are cineva idee? sunt foarte curios deoarece am plecat odata cu range 0, dar fuguta in peco.

Modificat de ozeneuB6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar fi can-can sa dea cineva un nr fix de km cat mai poti merge cand indica 0. tine foarte mult de mendiul ambiant (temperatura), de cat de incarcata e masina, de felul in care conduci, daca e cald sau nu motorul.

 

din folclor, a povestit cineva ca pe drum in grecia, la drum lung, masina incarcata, motorul cald, a mai condus cand ii arata 0, inca 50 km. este doar un exemplu, nu trebuie luat ca litera legii. (vorbim de un passat b6 diesel).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!