Jump to content

Consum Passat B6


XREDX
 Share

Postare recomandată

consumul 2 am priceput ca e la o medie de 1000 km da asta 1 ce e trip? si cum se reseteaza consumurile? masina o am de citeva zile scuze..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am facut azi primul drum in afara de la iasi spre focsani, resetat consumul la plecare si 1 si 2 , a iesit fix 4,5% aproximativ 200 km parcursi. am mers pe unele portiuni si cu 140 la ora si in general cam, cu 90....100. motor 1,9 bls.sunt multumit la depasirio are vlaga si in viteza a 5-a insa recunosc ca un plus de 25..30 cp nu ar strica si ar fi perfect. faza e ca in iasi nu e reprezentant de la tcm ma bate gindul la o resoftare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asta e consumul meu,oras + naveta zilnic de 7km.

andrei_70:Vezi ca in Iasi este reprezentant TCMturbo,si ii zice Carol Fictus in varsta de vreo 50+ani,inginer auto.O bomboana de om,tel.0740972704.

Vorbeste cu Dragos Voinea sa-ti dea pretul si apoi ia legatura cu Carol si o rezolva fara probleme

post-88683-0-43795400-1338894129_thumb.j

post-88683-0-31204500-1338894139_thumb.j

post-88683-0-00402900-1338894148_thumb.j

post-88683-0-09902700-1338894154_thumb.j

Modificat de toni d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. insa as vrea sa mai cunosc pareri eventual sa discut cu cineva din iasi ce a facut resoftarea asta la acest tip de motor bls 105 cp, pe cine am mai intrebat imi tot spune sa stau linistit ca o sa mi se strice turbina.. am deja 181 mii. nu vreau mai mult de 130 cp . pe forum e adevarat ca am vazut numai pareri pro privind resoftarea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am BXE de 105 CP si am facut resoftarea acu 2 ani la Carol.Am deja 50k km si turbina se prezinta bine,masina are acum 148k km,daca e sa pice,pica oricum si nu din cauza celor 30 cai in plus.

De obicei primesti sfaturi din astea de la cei care au masina stock si se multumesc cu atat sau sunt fricosi.Fosta masina G4 are deja 4 ani si merge in continuare fara probleme.Urmatoarea masina va va avea motor 2.0 tsi sau tdicr si tot ii bag ceva in plus . :lol:

Modificat de toni d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asta e consumul meu,oras + naveta zilnic de 7km.

andrei_70:Vezi ca in Iasi este reprezentant TCMturbo,si ii zice Carol Fictus in varsta de vreo 50+ani,inginer auto.O bomboana de om,tel.0740972704.

Vorbeste cu Dragos Voinea sa-ti dea pretul si apoi ia legatura cu Carol si o rezolva fara probleme

in bucuresti este consumul tau x2 scade numai daca este vreo sarbatoare si nu e nimeni in bucuresti! iar in afara .. legat de ce a spus cel de mai sus ca nu merge cu mai mult de 100-120.. daca faci un calcul cu 40 de km/h in plus sa vezi timpu in care ajungi iar daca e vb numai de buget si mergi fix pe fix.. nu as mai planifica astfel de excusie 100km/h - 100 ani pana la destinatie .. legat de consum am fost in concediu saptamana trecuta .. 1400 km tot trip-ul am fost prin maramures + alte zone = consum 6.7 si am suierat pe drumuri senzatie de senzatie pe serpentine cu putina viteza- adevaratul sens al condusului (nu este adrenalina putina , parca nu e condus) :D succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

amice..nush cat iti da mana sa mergi constant cu 160-180 cu un consum de 9-10 %.. nu uita ca e benzinar nu diesel !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asta e consumul meu,oras + naveta zilnic de 7km.

andrei_70:Vezi ca in Iasi este reprezentant TCMturbo,si ii zice Carol Fictus in varsta de vreo 50+ani,inginer auto.O bomboana de om,tel.0740972704.

Vorbeste cu Dragos Voinea sa-ti dea pretul si apoi ia legatura cu Carol si o rezolva fara probleme

1400 km tot trip-ul am fost prin maramures + alte zone = consum 6.7 si am suierat pe drumuri senzatie de senzatie pe serpentine cu putina viteza- adevaratul sens al condusului (nu este adrenalina putina , parca nu e condus) :D succes!

Tizule, cand o sa te maturizezi (si sper sa fie cat mai curand) o sa intelegi ca adrenalina n-ar trebui sa fie in legatura cu condusul pe drumurile nationale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asta e consumul meu,oras + naveta zilnic de 7km.

andrei_70:Vezi ca in Iasi este reprezentant TCMturbo,si ii zice Carol Fictus in varsta de vreo 50+ani,inginer auto.O bomboana de om,tel.0740972704.

Vorbeste cu Dragos Voinea sa-ti dea pretul si apoi ia legatura cu Carol si o rezolva fara probleme

1400 km tot trip-ul am fost prin maramures + alte zone = consum 6.7 si am suierat pe drumuri senzatie de senzatie pe serpentine cu putina viteza- adevaratul sens al condusului (nu este adrenalina putina , parca nu e condus) :D succes!

Tizule, cand o sa te maturizezi (si sper sa fie cat mai curand) o sa intelegi ca adrenalina n-ar trebui sa fie in legatura cu condusul pe drumurile nationale.

Poate si la 40 de ani o sa conduc la fel asta imi este stilu de mers, daca imi faceam excursii si mergeam numai cu 100 km nu imi cumparam masina asta, imi cumparam un matiz sau un sandero ma axam pe consum sa fiu economic. asta este parerea mea si sper sa nu fii jignit pe cineva :) ! atentie la condus si concedii placute!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,eu acum vin de la drum cu passatul meu si observ ca la treapta intai cand accelerez imi arata 46 la suta consum,dar scade cand i-o dau pe a doua! nu stiu ce sa zic,rog pe cineva sa-mi spuna daca este normal asa ceva.schimb filtru de motorina,ce sa fac? astept un raspuns va rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evident ca e normal. Treapta superioara consuma mai putin decat treapta inferioara, iar asta la orice masina.

Daca accelerezi cu pedala la fund in treapta a 4-a vei avea un consum mai mare decat daca folosesti treapta a 6-a.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

treci pe consum mediu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

valentin,stiu ca este normal sa consume mai putin intr-o treapta superioara dar eu ma refeream la faptul ca imi arata consum de 46 la suta in treapta intai si la o turatie de 3500.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Turatia nu este prea relevanta aici. La 2000 rpm poti avea un consum mult mai mare decat la 3500 rpm. Ceea ce conteaza cel mai mult este sarcina motorului, care este oarecum direct proportionala cu gradul de apasare a pedalei de acceleratie.

Acum ceva vreme am facut niste calcule (deci teoretice) cu privire la consumul maxim al masinii mele, in fiecare treapta de viteza si intr-o plaja destul de larga de turatii. M-am uitat acum, dar pentru treapta 1-a nu am date, insa consumul maxim pentru treapta a 2-a este de peste 60 l/100 km/h. Avand in vedere ca treapta 1-a este mai neeconoama, iar tu ai obtinut un consum de doar 46 l/100 km, iti dai seama ca totul este normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar ia sa trageti dupa voi o rulota de o tona...sa vedeti cum va arata consumul instantaneu de 99.9/ suta la plecarea de pe loc. Dar de aceea este instantaneu, ca doar nu e Hummer. Nu va mai faceti probleme de consumul afisat pe secunda, ci de media generala :icon_redface: ,ca la scoala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul pentru B6-ele meu in oras e 8-9 % in oras (Buc) trafic de 9.30 dim si 18.30-19.00 seara cand ma intorc de la munca (1.9 105 stock). Intrebarea e daca nu cumva fura BC? Mi se pare cam putin pentru o balena de 1.6 Tone... (stilul de mers este de mosneag...nu ca mi-ar placea ...dar n-am unde :icon_cheesygrin: ).

P.S. Am sa incerc sa fac si metoda plin-plin dar vroiam sa stiu de la voi daca in general la B6 BC arata mai putin decat consuma in realitate.

Cheers,

Andrei

Modificat de Park3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+~650ml peste consumul afisat de BC.Verificat la pompa de mine,ai un consum bun pentru B.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi afisa cam cu 10% mai putin decaqt o facea in realitate. Asadar, in afara imi arata cu 0,5 l mai putin, in oras, cam cu 1 l mai putin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am stat sa fac calcul oras sau in afara , e mixt de la plin la plin.

In oras diferenta probabil e mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul afisat de CB este cu aprox 0.6-0.8 litri/100km mai mic fata de cel calculat de metoda plin pe plin. Asta e valabil la ambele masini ale mele, Vw Passat si Audi A3. Am testat de f multe ori treaba asta. Deci e o diferenta de aprox 10% in plus fata de consumul afisat de CB.

La pompa, dupa ce se "sare" clapeta pistolului la umplerea rezervorului, apas apoi de fiecare data de 10 ori pe ea pt a se face rezervorul full si pt a fi eroarea cat mai mica.

In Bucuresti, ambele masini (2.0TDI cu DSG, A3-ul cu 140cp si Passatul 170 cp) imi consuma intre 8-9% dar in schimb afara A3-ul imi ia cam 5.7% la un mers lejer 120-130 km/h iar Passatul in aceleasi conditii imi ia cam 6.2%... asta pe DN1 intre Bucuresti si Ploiesti la un mers cat de cat liniar.

Daca sar de viteza asta A3-ul se mentine in limite acceptabile dar Passatul ma cam rupe la consum.. avand aproape 1.7 tone (variant, trapa, etc)

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postez si eu pentru Passatul meu cu motor de 1,6 TDI CR: consuma mult la viteze peste 100km/h si f putin la viteze intre 60-100 km/h. Nu recomand aceasta masina pentru autostradam mai ales ca are doar 5 viteze. Daca merg pe autostrada cu 100 km , desi nu prea pot ca ma prind tirurile din urma, ies undeva la 4,9 %, asa cum arata computerul de bord. Tocmai am venit din Croatia sapt trecuta (eu locuiesc in Germania), iar dupa 2400km pot spune ca am reusit sa fac un test. Plinul la rezervor, undeva mai sus de Frankfurt, traversat Germania, Austria, Slovenia, Croatia pana la Vodice si intors inapoi Croatia, iar la intrare in Slovenia am alimentat ca acolo este 1,3 E litrul de motorina. Deci undeva pe la 1750 km cu un plin. Dar rezervorul are 70 litri, mai e si rezerva, iar eu am alimentat cand computerul spunea ca mai pot merge inca 60 km. Trag concluzia ca se poate ajunge la recordul stabilit cu acest motor de 2400km in conditiile in care masina e bine pregatita, motorina pana in buza busonului, cauciucuri umflata la 3 atm si cel mai important nu depasit 100km. Recunosc ca am mers foarte linistit, pilot automat mai tot timpul. Dar nu sunt multumit cand trebuie sa alerg peste 120km/h pe autostrada, consuma si 9 la suta, iar putere nu pot spune ca "rupe".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmmm...ma asteptam la un consum mai mic de la un CR 1,6 dar vad ca nu e asa cum am crezut eu....Mie la un drum de Germania -Romania 1400 km incarcat la maxim,viteza 120-170 uneori si mai mare am avut maxim 6,2 mai mult mergend cu tempomatul.Cred ca 1,6 CR e bun pentru oras asa cum spui si tu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci undeva pe la 1750 km cu un plin. Dar rezervorul are 70 litri, mai e si rezerva,

Tu ai mers 1750 Km cu un plin, adica ai avut o medie de 4.0 l /100 km si esti nemultumit de consum? Numultumit in ce sens, iti doreai consum mai mare? Pentru ca mi-e greu sa cred ca o medie de 4.0 l /100 Km reprezinta pentru tine un consum mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din calcule, care oricum sunt estimative pentru ca nu mi-am permis sa raman fara motorina pe autostrada in Germania cu un copil (amenda este 300 E plus ADAC), imi iese un consum de 4,57 litri la 100 km (70 litri plus 10 rezerva) - este adevarat mic, dar atentie mers foarte economic, chiar si scosul pe liber pe pante foarte mari si rar depasit 130 km/h. In Germania cred ca sunt singurul care am mers cu un Passat asa de incet! Lumea aici fugareste, ca isi si permite! A fost un test de drum lung, in general in trafic se merge mult mai repede (pe perioada testului am mers numai noapte cand autostrazile sunt mult mai libere iar in Wk sunt destul de putine tiruri care sa te streseze). Cand merg la Frankfurt si o calc pe la 140-160 km/h datele se schimba radical, ajung la 9%. Apoi mai e treaba cu puterea, se simte lipsa pana la 140 CP cat are motorul de 2 litri. Motorul asta e mult mai potrivit pentru un golf. Eu am luat-o ca ma costa impozitul doar 150 E pe an iar asigurarea, iarasi ceva mai putin plus ca am prins-o la un pret f bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre ce rezerva de 10l vorbesti? Vezi sa nu afli pe pielea ta ca nu este nici o rezerva. Rezervorul are cel putin 70 l, asta e clar, dar nu exista "rezerva".

In rest, consumul tau este apropiat de al meu daca merg in aceleasi conditii, adica foarte economic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!