Jump to content

Consum Passat B6


XREDX
 Share

Postare recomandată

In adaptation, la modulul 17, ai posibiitatea astra. Default vine pusa la 100 %. Eu am pus-o la 108% prin mai multe incercari, in functie de consumul de la plin la plin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

In oras sunt destul de multumit de consum, scot 8 - 8.5 - 9 %

Nu stiu de ce dar in afara orasului, la 130-140 km/h de ex nu reusesc sa scot sub 7%... fara accelerari f bruste sau franari excesive.

Masina e 2.0TDI 170 cp Variant cu DSG si trapa (deci inca aprox 80-100 kg in plus). Anvelope am si de iarna si de vara 235/45/R17.

Am schimbat de curand si distributia (anticipat).. m-am gandit ca poate asta e cauza dar tot la fel consuma.

Nu stiu... totusi cred ca undeva masina are o problema. Are doar 70.000 km. Eu abia am cumparat-o acum 3-4 luni (sh).

Nu mai zic de faptul ca la un drum Bucuresti Vaslui de Craciun... la un mers destul de agresiv am scos 8.8% (consum dat atat de CB cat si de pompa - plin pe plin)... deci f mult.

Eu cand vad ce consumuri vehiculati pe aici imi fac cruce... aproape ca nu imi vine a crede!!

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine mixtul e de 5.5 litri, la stilul de condus normal, de naveta. Tot la acelasi stil, vara vorbim de 6.0 litri, cauzat de clima si cauciucuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si de ce iti pare mult consum de 8.8 daca ai motorul de 170cp si zici ca ai mers destul de agresiv , cat ai vrea sa iti consume 5 litri . Si eu am am aceeasi motorizare ca tine si cand ma dau la ea consuma in jur de 8 litri dar daca merg batraneste imi ia 5.5 . In oras imi consuma tot 8-9 liti cum iti consuma si tie .

Modificat de viktor25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu spui ca daca am motorul de 170 cp ar trebui sa imi consume mai mult?!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da nu ti se pare normal ca motorul de 105 cp sau 140 cp sa consume mai putin decat cel de 170 cp ,eu am consumul apropiat de al tau singura diferenta e ca la 130 nu imi consuma 7 imi ia 6,3 -6,5

Modificat de viktor25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta de consum intre ele este in mare cam XL+1L+1L in functie de exploatare..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi ia asa:

la 80 km/h = 4%

la 100km/h = 4.9 - 5%

la 120 km/h = aprox 6%

la 140 km/h = aprox 7%

Valorile astea le-am masurat pe loc drept si cu piciorul "inghetat" pe acceleratie, pe o distanta de cativa km buni, resetand CB-ul la fiecare masuratoare in parte.

Sunt convins ca datorita trapei, a anvelopelor 235/45/R17 si a faptului ca masina e variant, imi consuma ceva mai mult.

Cand o sa fac schimbul de roti in primavara, o sa ii montez provizoriu niste roti 205/55/R16 si o sa vad ce valori ale consumului obtin.

ps: Nu stiu, dar A3-ul, tot cu motor 2.0 TDI (de 140 cp) si tot cu DSG, nu imi consuma la drum intins mai mult de 7 - 7.2% indiferent ce ii fac... chiar daca merg in ultimul hal cu ea!! Imi mananca cu 1.5 litri la suta de km mai putin fata de Passat. Sunt f multumit de cat imi consuma si mi se pare diferenta destul de mare fata de Passat.

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e de loc mare , dupa cum zice si colegul razvan mai sus motorul de 2.0 140cp consuma cu aprox 1 L mai putin decat cel de 170cp. Eu unul sunt multumit de consumul pe care il are masina mea . Sa iti dau un ex. cat mi-a consumat mie : la mare dus intors adica 600 km mi-a consumat 35 litri pe care ii impartim la 6 si ne da un 5.8 L la fiecare suta , si am mers cu aerul conditionat si pe autostrada soarelui iam dat si 150km/h. Valorile pe care leai dat tu sunt aproximative cu cele care le da si masina mea mai putin la ultima .

Modificat de viktor25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ai avut un consum f decent. Eu ca sa scot consumul asta ar trebui sa merg cu 110-120 km/h absolut constant toata distanta asta.

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul de astazi dimineata - 15%-49.99% - traversarea Buc., Rahova, Unirea, Obor si Iancului s-a circulat cel mai rau, Vitan Barzesti relativ ok...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Roman -Predeal, tur+retur , de Revelion 2012, ma declar multumit. STIMA

post-88683-0-63932600-1327495525_thumb.j

post-88683-0-61650300-1327495527_thumb.j

post-88683-0-34427100-1327495529_thumb.j

post-88683-0-01975400-1327495664_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul de astazi dimineata - 15%-49.99%

Eu sunt mai tare - azi 0%. Datorita plugurilor care au vajait toata noaptea cu o viteza incredibila si au acoperit masinile parcate cu zapada, nu am scos-o (masina, evident...). :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In oras, Bucuresti, cu cauciucuri de 205/55/R16, cele de vara sunt cele originale, cele de iarna sunt Ultra Navy Zea 7. Statustica a fost facuta pe aproximativ 11000Km impartiti aproximativ egal. Masina este 1.6 pe benzina, netunata, confort line. Modul de condus nu este sportiv (ba chiar mi s-a zis ca (virgula) conduc ca un mos). Vitezele le shcimb atunci cand ajung la 2500 - 3000 rpm si nu depasesc decat foarte rar 3500 rpm.

cu cauciucuri de vara: 14%

cu cauciucuri de iarna, cu astfalt uscat: 15%

cu cauciucuri de iarna, pe zapada: 18%

Modificat de Paul Sarstiuc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WoW - cam mare consumul la motorul asta!

Sent from my iPhone 4S using Tapatalk

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegul nostru Paul are Hummer nu Passat :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, da! :)

Din pacate este adevarat. E motorul mic si masina mare... Initial am vrut sa scriu doar consumul insa ca sa nu imi zica lumea ca sunt conducator "sportiv" am tinut sa mentionez si detaliile.

Ma gandeam sa imi iau un device care presupune scaderea consumului (ceva legat de/cu electromagneti).

De asemenea consumul l-am calculat facand plinul de fiecare data si calculand diferenta; nu am computer de bord.

O sa imi iau un OBD II ELM 327 si o sa ma uit la consumul instantaneu - poate nu accelerez eu bine. Altfel nu imi explic cum de am un asemenea consum si altii il au asa de mic...

Daca aveti sa imi recomandati altceva care sa se conecteze in OBD II sa imi arate consumul instantaneu sunt deschis la sugestii.

Multumesc,

Paul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea ai, mai ales ca il poti folosi cu un smart-phone!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa mai dau si eu cateva date despre consum la 1,4 TSI-122CP

-am facut un drum GL-D.T.Severin,in total 1250 km,masina cu 5 persoane si bagaje la refuz de abia am inchis portbagajul-consum 7,2% cu mentiunea ca am mers pe autostrada,atat de la Slobozia la Buc,cat si Buc-Pitesti.Eu sunt foarte multumit,ca de obicei.Timpul pe dus cat si intors a fost de 7 ore de condus.

-un drum de Gl-Brasov,cu sotia si copilul,mers maxim 120-6,5%

-oras Galati,drumuri scurte si dese,singur in masina-7,7%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum 2.0 CR 110 cai: galati- steinfeld (oldenburg 49439) 2300 km 5,1% - 5,5%. pe autostrada la viteza de 140km/h a urcat la 5,5%(vant si -6 -10 grade). Super super multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Consumul Passat-ului meu pentru un drum dus-intors Bucuresti-Alexandria-Rosiorii de Vede-Pitesti-Campulung-Moieciu de Jos weekend-ul acesta, patru persoane si porbagajul full, 7% ~850km. In oras nu mai scade sub 12%..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Germania Steinfeld (Oldenburg) ->Franta (Paris) : 5,6% (BC) 4 persoane in masina bagaj f putin. La intoarcere 6.2% (BC) dar 5 persoane in masina un bagaj de 10 kg in plus si un vant foarte puternic. Viteza 130 - 160 km. Total 1700 km cu 95 l motorina. SUPER multumit si incantat atat de consum cat si de masina in general.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu un drum ieri Buc-Valenii de Munte-Brasov-Busteni-Cota 1400-Sinaia-Buc 5.8% pe aprox 500km.

Viteza medie 54km/h, varfuri de cel mult 160 pe cheia(linii drepte lungi) mers destul de sportiv pe cheia

4 persoane in masina cu f putin bagaj, am prins si portiuni unde a plouat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand am venit acum o saptamana si ceva, cu masina din Germania - venit numai pe ploaie, pana la valcea - 2 persoane, dar in rest full de cumparaturi, bagaje, etc... avion statea masina.

1700-1800 km, pana acasa - consum 5.1l/100 km. Afara am mers intre 130 si 150 km/h constant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!