Jump to content

Reconditionare Faruri Sealed Beam


MikeRG
 Share

Postare recomandată

Venind in ajutorul unui confrate cu o broscuta mai speciala - specificatii US, am reusit sa aduc atat de atipicele, rarele dar originalele sealed beams care echipau din fabrica masina far = bec (se arde => se arunca cu totul).

Desi ciobanite cu o pereche de faruri de trabant - cred, din fericire sistemul original de prindere a supravietuit, e drept cu mici lipsuri; cateva resorturi noi, surubele si prinderi de plastic pentru tijele de reglaj, precum si o refacere a grundului vor readuce aceste raritati la forma si functionalitatea lor originala.

mai jos procesul de refacere (in constructie)

sealedbeams01.jpg

sealedbeams02.jpg

sealedbeams03.jpg

sealedbeams04.jpg

sealedbeams05.jpg

sealedbeams06.jpg

sealedbeams07.jpg

sealedbeams08.jpg

sealedbeams09.jpg

sealedbeams10.jpg

asa arata becul far

sealedbeams11.jpg

sealedbeams12.jpg

sealedbeams13.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

intre timp:

- suportii de far au fost curatati si vopsiti cu grund;

- am dat de capat cu piesele lipsa; donator - dacia - arcuri lungi taiate si modificate, prinderi de conducte transformate in piesele de ghidaj (taiate, gaurite si filetate)

sealedbeam10.jpg

sealedbeam11.jpg

primul far e gata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ce am mai facut

al doilea far a durat mai mult pentru ca prinderile pieselor de reglaj nu mai puteau fi folosite, fiind anulate de un "cioban" "tzigan"care, in loc sa faca o simpla piesa noua din plastic, a preferat sa sudeze o ureche cu gaura filetata :)

astfel ca am trecut pe modul "chinez batran" am facut rost de mini suruburi si am fixat cat mai elegant piesele in cauza, redand functionalitatea farului

sealedbeam12.jpg

sealedbeam13.jpg

sealedbeam14.jpg

gata!

maine poza finala cu perechea renascuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

produsul finit

sealedbeam19.jpg

sealedbeam18.jpg

sealedbeam17.jpg

sealedbeam16.jpg

sealedbeam15.jpg

ultimul retus ar fi curatarea cu diluant a ramelor cromate HELLA de vopseaua rosie "asternuta cu migala" de un alt tzigan/cioban de vopsitor si cam asta ar fi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

da mi-am facut idee dar cum fac cu rama de pe aripa ? si locul dintre far si aripa ...rama asa...nu prea mi se pare estetic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot ansamblul de mai sus precum si farurile post 73 (golf 1/bus/broasca) sunt inconjurate dupa montaj de inelul cromat aplicat in plus peste ele ca atare nu vad unde e problema ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!