Jump to content

Port Diagnoza Defect?


scipri2004
 Share

Postare recomandată

Salut,

Sunt inscris si eu pe forum de ceva vreme dar nu am postat inca nimic, doar am urmarit discutiile voastre. Acum insa am o problema, sper sa ma puteti ajuta. Am o interfata VAG-COM USB ver.607.3 pe care am folosit-o fara probleme timp de vreo 6 luni. De cateva zile nu mai vrea sa comunice cu masina. (Sau mai bine zis masina nu vrea sa comunice cu ea). Imi da mesajul : "Port OK.Interface Not Found". Initial am crezut ca s-a defectat interfata , dar am mai incercat cu alte 2 interfete diferite, si acelasi lucru. De aceea am presupus ca sa defectat portul de diagnoza din masina. Stie cineva cum se poate remedia? Are vreo siguranta pe undeva care s-a ars? Se poate schimba? Masina din discutie e un VW GOLF 4 VARIANT 1.9 TDI ALH an 2001.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel am patit si eu. Insa eu mi-am instalat un program mai nou, si acela mi-a sters din interfata ceva setari...

La tine poate fi si Vag-Comul defect. Sau poate chiar Windows-ul si nu mai recunoaste portul usb...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel am patit si eu. Insa eu mi-am instalat un program mai nou, si acela mi-a sters din interfata ceva setari...

La tine poate fi si Vag-Comul defect. Sau poate chiar Windows-ul si nu mai recunoaste portul usb...

Am instalat Windows-ul din nou, am reinstalat vag-com-ul, la fel se comporta. Am incercat cu o interfata vag-com seriala, la fel . Imi da mesajul "Cannot communicate with the controller". Cred ca e o problema cu portul de diagnoza din masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la fel am incercat sa scanez un golf 2001 ALH sau AXR nu mai stiu exact si nu se alimenta interfata aceeasi chestie ca si la voi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la alte masini merge interfata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intra in casuta cu "optiuni" din prima fereastra care se deschide si dai un test sa vezi acolo ce scrie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ii dau test cu interfata USB neconectata la masina imi da un mesaj de genul "Port OK. Interface found. Status : Not plugged into the car".

Daca conectez interfata USB la masina si apoi dau test imi apare :"Port OK.Interface not found."

Am incercat si cu o interfata pe port serial pe care daca o conectez la masina si apoi ii dau test imi apare mesajul :"Port OK. Interface found." Ii dau Save si apoi incerc sa ma conectez la un modul (ex. Engine) , programul incearca sa se conecteze de 3-4 ori apoi imi da mesajul "No response from controller".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mhh...

pai e clara situatia ..ati facut update de soft....key-ul de activare din interfata era inclus pe black-list-ul update-tului...asa ca mergeti la cei de la care ati cumparat interfata sa va rescrie microcontrolerul :D

NU MAI FACETI UPDATE

Modificat de frexxl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mmm...frexxl, nu cred ca asta e problema. scipri2004 a spus clar ca pe alte masini merge. Trag concluzia ca nu softul ar fi problema. Am avut si eu o astfel de problema dar se manifesta la toate masinile. Era de la un soft instalat pe laptopul de serviciu, care dezactiva anumite chestii la portul USB si comunicarea nu se mai realiza cum trebuie.

Azi am aflat, ca poate fi si o problema in cazul in care casetofonul/CD-ul de pe masina nu este cel original. Exista un fir in mufa originala a masinii pe care se face diagnoza head unit-ului. La unele headunit-uri aftermarket, pe acel fir vine curent in mufa de diagnoza si nu mai maerge OK. Ar trebui verificat si asta daca sa schimbat sau umblat pe acolo.

Intrebarea principala ar fi : CE anume s-a schimbat pe laptop sau pe masina de la momentul din care nu mai merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul as crede mai degraba ca atunci cand conectezi interfata la masina nu primeste alimentare (12V). Verifica sigurantele. Asa am intalnit eu pe o masina. Verifica cu un aparat de masura tensiunea pe mufa obd a masinii. trebuie sa ai 12V in doua locuri. Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai dreptate frexxl. am facut update de soft de la ver 607.3 la ver 704.1. Programul m-a intrebat daca vreau sa imi rescrie interfata si am spus "YES" (bad idea). E adevarat ca am spus ca interfata merge si pe alte masini dar eu am incercat doar interfata seriala care la mine de asemenea nu merge. Oricum, azi dimineata a venit un prieten cu o alta interfata USB pe care a conectat-o la masina si ...... MERGE!!!

Deci concluzia este "NU FACETI UPDATE". Insa tot nu inteleg de ce la mine nu a functionat interfata seriala. Probabil nu am setat corect portul serial. Oricum o sa incerc interfata USB la care am facut update si pe alte masini ca sa fiu sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai dreptate frexxl. am facut update de soft de la ver 607.3 la ver 704.1. Programul m-a intrebat daca vreau sa imi rescrie interfata si am spus "YES" (bad idea). E adevarat ca am spus ca interfata merge si pe alte masini dar eu am incercat doar interfata seriala care la mine de asemenea nu merge. Oricum, azi dimineata a venit un prieten cu o alta interfata USB pe care a conectat-o la masina si ...... MERGE!!!

Deci concluzia este "NU FACETI UPDATE". Insa tot nu inteleg de ce la mine nu a functionat interfata seriala. Probabil nu am setat corect portul serial. Oricum o sa incerc interfata USB la care am facut update si pe alte masini ca sa fiu sigur.

nu va merge :P

daca e de la kiss o trimiti la cj si o rezolva ...daca e din alta parte ai cam incurcat-o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum iti spuneam, la fel am patit si eu... Dar am trimis-o la kiss lorand si a rezolvat-o! Iti rescrie din nou softul in interfata si gata. Contra cost bineinteles.O poti trimite si daca nu e de la el !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am o problema cu o interfata USB-OBD2. ledul verde se aprinde dar nu

se conecteaza cu calculatorul masinii si imi da

mesajul "Port OK. Interface not found". am instalat

driverul usb si softul care l-am primit cu interfata

vagcom409.(am incercat sa scanez si cu vagcom 704, oare aici sa fie problema?)

am incercat pe 2 masini diferite (golf si bora) si cu

2 laptopuri diferite.care ar fi problema ? cat

m-ar costa reparatia interfetei la kiss?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
(am incercat sa scanez si cu vagcom 704, oare aici sa fie problema?)

Da !

La clone , atunci cand cumparati interfata , primit si un cd cu softul pentru care este facuta respectiva interfata .

Interfata va functiona perfect cu softul respectiv sau cu orice soft anterior acestuia .

Daca folositi un soft superior celui cu care ati cumparat interfata , se va praji firmware-ul si ... gata interfata ... :icon_thumright:

Din aceasta cauza atunci cand cumparati interfata primit si acel cd cu softul pentru ea .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci sa inteleg ca nu se mai poate face nimic cu interfata?

nici alt soft de diagnoza nu se poate folosi?

cum se repara aceste interfete?

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am cumparat mufa, m-am conectat, si nu vede decat ABS si central lock. La motor nu se sincronizeaza rata de transfer (chiar si cu 9600, 4800, 0), iar la celelalte "no response from controler". VW golf IV-2000, cod motor AHW. Luminati-ma va rog! Am citit si manualul de Ross Tech, laptopul este ultima generatie, drivere instalate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu SEARCH am putut gasi acest topic.

Continuam discutia pe acest topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

La masina din semnatura nu mai ma pot conecta cu vag com pe nici unul din module ( engine, central, etc.), am incercat aceiasi interfata si la alte masini si functioneaza perfect.

Poate fi vreo siguranta arsa sau mufa obd sa aiba vreun defect?

Modificat de Kicker
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista cateva situatii care pot duce la imposibilitatea scanarii: sigurata arsa, un anumit montaj la cd player, probleme la modulul abs;

Verifici siguranta, deconectezi cdplayer si modulul abs.

A mai existat o discutie aici insa nu stiu daca a fost remediata de catre Liviu.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Vin si eu cu o intrebare. Azi am vrut si eu sa fac o scanare, n-am reusit si am primit mesajul "Port OK. Interface Not Ready or Not Found". In plus, led-ul de pe interfata abia se mai aprinde (se aprinde foarte slab si se vede doar daca e intuneric). :blink:

Folosesc o interfata de tip KKL care a venit cu softul Vag-Com 409.1, insa am folosit doar versiunea 311.2, deoarece am auzit ca e mai stabila. Sunt 100% sigur ca interfata nu si-a facut update, deoarece laptop-ul nu a fost conectat la internet.

Este posibil sa fi crapat asa deodata interfata sau este o problema de la portul de diagnoza ? :huh:

Daca e de la portul de diagnoza, ce siguranta ar trebui sa verific ? Multumesc. :(

Modificat de Deadly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca mi simplu e sa te duci la un service si sa ii rogi sa iti faca o scanare si asa o sa vezi daca e de vina portul de pe masina sau interfata. Parerea mea este ca interfata e de vina. Si eu am avut una la fel si deodata nu a mai vrut sa se conecteze pe modulele care folosesc KWP2000, cum ar fi 03-ABS. Am vorbit cu cineva sa vad daca se poate repara si a zis ca da, dar nu merita, cost+transport ma ducea la cat nu face. Solutia a fost una noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai ce siguranta sa verifici. E de la interfata. Banuiesc ca ai incercat de mai multe ori, si tot asa facea, nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Florin, am incercat de mai multe ori si la fel facea. :(

gabyte00 am sa-ti urmez sfatul. Daca e de la interfata, asta este. O sa-mi iau alta noua. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!