Jump to content

She's The One! Octavia 2 TDI


Calin

Postare recomandată

Ai facut ca aia de la Viva la Bam..ai taiat plafonul cu drujba si ai zis la Casco ca ti-a furat cineva trapa :)) S-o porti sanatos!

Link către comentariu

Gata, m-am hotarat! Motor de 320d si o tai de la jumate, pe lung. O fac Cabrio! Adica ce?! Numai tu?!

Link către comentariu

Felicitari Calin! Ma bucur ca in sfarsit cineva a avut curajul sa duca treaba pana la sfarsit si sa o si faca ca la carte!

Bara transversala de pe mijloc a fost taiata presupun...nu stiu cum e la Octavia, dar avea vreun rol in rezistenta si structura masinii...?

Link către comentariu

Nu a taiat plafonul ci l-a inlocuit tot cu unul cu trapa OEM deci nu a afectat in nici un fel structura sau rezistenta.

Link către comentariu

Ba da se taie o bara. Sub plafon, dintr-o parte in alta e o bara transversala. Eh, aia se inlocuieste. Se taie aia care e ai se pune alta. Prima era pusa cam unde e acum trapa, dupa se pune putin mai inspate, una speciala pt trapa din cate am inteles. E o poza mai sus.

http://vwforum.ro/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=237397

Modificat de Calin
Link către comentariu

daca faci transformarea prin taierea locului pt trapa atunci trebuie sa tai bara transversala din mijloc am impresia. dar cum ai facut tu, plafonul nou oem cu trapa are altcumva dispuse barile de rigidizare deci nu afecteaza cu nimica.

a iesit fain. pe unde ti-a tras tevile de scurgere? prin stalp in prag?

Link către comentariu

Dap, prin stalp pana in prag. Cam pe langa balamaua usii. Daca va uitati o sa vedeti la voi niste capacele. Toate au. Iar in spate e prin portabaj si ies sub masina

Link către comentariu

Multumesc pentru raspuns Calin! O ultima intrebare...noua bara de rigidizare cum este prinsa acolo? E sudata, sau vine prinsa de noul plafon si sta pur si simplu deasupra montantilor? Sau masina ta, chiar daca nu a avut trapa din fabrica, a avut totusi suportii pentru noua bara? Multumesc din nou pentru raspuns! :)

Link către comentariu

nic ti-a raspuns si abstrakt :) si ai si poza cum vine plafonul :)

IAR acum:

LA MUUUULLTIII AAANI/KM :)))

post-13747-0-54712500-1300132995_thumb.j

Link către comentariu
  • 3 months later...

Of of of...am cam neglijat`o in ultimul timp :)

Ei bine.. schimbari prea mari nu prea ...doar la km :) iar dupa 20 luna asta alergam calutii iar spre Germania :)

post-13747-0-01247100-1310503668_thumb.j

post-13747-0-61163800-1310503678_thumb.j

post-13747-0-79206500-1310503744_thumb.j

Modificat de Calin
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Cateva poze de actualitate :)

Pozele sunt facute la unul din izvoarele dunarii :)

post-13747-0-48437300-1311850077_thumb.j

post-13747-0-27475100-1311850091_thumb.j

post-13747-0-83149600-1311850098_thumb.j

post-13747-0-37775200-1311850107_thumb.j

Link către comentariu

Da pai sunt in germania si in talon nu am rotile pe 17. Imi era sa nu ma opreasxa astia sa faca urat ca la ei se tine cont de orice, inclusiv de resoftare. Trebuie omologata :)

Link către comentariu

A trecut la roti de lemn...:D

Bv taicule, ai trecut si peste asta, arata bine dar daca era sa se ia aia de ce ai tu in talon se luau si de xenonul din proiectoare :P

Hai sa mai pui poze.

Link către comentariu

Ma nu m-a luat nimeni pana acum, iar cu proiectoarele nu am mers deloc. Acolo erau aprinse pt poza :>

Da am dat jos arcurile ca am crezut ca nu o sa mai fie rigida, dar degeaba. Cand ma intorc in tara le pun la loc :)

Link către comentariu

Ba da se ia. Trebuie facut TUV-ul dupa resoftare, cum e la noi RAR-ul. Am un prieten aici care are un seat cu soft si mi-a zis ca orice faci la masina la ei trebuie omologat. Si-a cumparat faruri cu lupa si cu drl, si-a pus xenon si l-a oprit politia si i-a zis sa le dea jos pentru ca farurile nu au nu stiu ce stantat pe ele si nu sunt omologate pt xenon. Sunt ffff senili nemtii astia la unele faze. Daca ai limita de 30 km/h pai cu 30 mergi. Nu 40 nu 35.

Link către comentariu
  • 5 months later...

Ooooffff de cand nu am mai postat aici.

Ei bine zilele trecute am avut ceva probleme cu masinutza si am dus-o la doftor :(

Revin cu poze !

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!