Jump to content

Inregistrari Audio De Exceptie


fuscobal
 Share

Postare recomandată

Pentru cei ce sunt pretentiosi cu sistemul audio de pe masina lor, o inregistrare buna e un must pentru punerea in valoare a sistemului. Din pacate cele mai bune inregistrari din lume contin artisti nu tocmai cunoscuti de masele largi, cei mari preferand latura comerciala a marilor case de inregistrari. Studiourile ce lucreaza la inregistrari de foarte buna calitate sunt in general micute si de multe ori creaza discuri audiofile la comanda unor producatori de aparatura audio high-end sub denumirea de samplere. Si acum a venit vremea sa enumar catev din cele mai bune inregistrari de pe planeta :

- Inregistrarile Chesky records (este casa cu cele mai multe inregistrari audiofile si are multe discuri de test pentru sistemele audio cu pretentii )

- Inregistrarile Clarity Records (dupa mine cele mai bune din lume...8 la numar 24K gold de la o casa de discuri ce a dat faliment acum cativa anisori. Inregistrarile sunt facute cu doar 2 microfoane de exceptie si inregistrarea se face acolo pe loc fara nici un pic de masterizare. Veti putea astfel auzi scartaitul scaunelor, respiratia artistilor si ecoul/reverberatia original/a al/a camerei de inregistrare )

- Inregistrarile Telarc (o alta casa de discuri cu un numar foarte mare de discuri audio, SACD sau DVD audio)

- Burmeister sampler I, II si III

- Usher 1 si 2

- Clarity sampler

- Dali test CD

- Naim test cd

- Wilson test cd

- Jm Lab - Focal - au mai multe discuri de test si cateva piese foarte bune de percutie

- Allan Taylor (Bowers & Wilkins)

- Ana Caram - orice inregistrare

- Claudia Gomez - Salamandra (Clarity XRCD)

- Kevin Gibbs - A piano for all season

- Rebecca Pidgeon - orice inregistrare

- Cesaria Evora - Sao Vicente di Longe

- Ennio Morricone - cam orice (creatorul unor soundtrackuri celebre cum ar fi cele din unele vechi filme romanesti)

- Patricia Barber - cam orice

- Tracy Chapman (inregistrari foarte bune dar usor exagerate pe joase)

- Ayo - Joyful (idem cu Tracy Chapman)

- Dire Straits - Brothers in arms (XRCD - o inregistrare masterizata cu bun simt dar ceva sub XRCD-urile Clarity Records)

- Eagles - Hell freezes over (XRCD - idem cu Dire Straits)

- Norah jones - cam orice

Desigur ca sunt mult mai multe dar astea mi-au venit acum in minte. Multe din aceste inregistrari sunt facute pe 24 biti (16 biti la cele clasice) si au o profunzime/realism de invidiat. Pentru punerea la punct a unui sistem audio de casa sau auto din punct de vedere al scenei si balantei spectrale, puteti cauta in discurile de mai sus :

- o piesa de percutie

- un pian

- una sau mai multe feluri de chitara

- vioara, violoncel

- harpa

- o voce barbateasca foarte grava si una normala

- o voce feminina normala si una ceva mai subtire

Desi instrumentele sintetice pot crea scena daca sunt bine masterizate, ele nu vor prezenta niciodata realismul si ambianta celor naturale !

PS : XRCD = Extended resolution CD, o inventie a celor de la JVC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un topic bine venit pentru toti audiofilii/melomanii.

As completa cu:

Pink Floyd - The Dark Side of the Moon - DVD-A

Peter Gabriel- mai toate

JMJ

Mike Oldfield - TB2003

Diana Krall - Dar nu prostiile alea inregistrate la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adaug si eu Sarah Brightman. Albumul Harem se gaseste in DVD HD format (eu l-am vazut la un Media Galaxy in Budapesta ca demo la un sistem cu multe zerouri), si preferata mea, Sarah Mclachlan, orice album original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

intreb si eu acuma ca neprofesionistul: In cazul unui sistem audio facut sa sune ff bine pe aceste piese , care pot reproduce pozitionarea instrumentelor pe scena, cum se vor auzi piesele din TOP 40 MTV de exemplu ? Se vor auzi la calitatea lor maxima ,desi ele nu au "scene" ??

Adica eu prin intrebarea mea iau in calcul acel proverb: ce se naste din pisica, soareci prinde. Sau ca sa fiu inteles mai bine : daca un sistem audio care se vrea ff calitativ (designed si calibrat in functie de acele piese enumerate mai sus) ..inseamna ca numai acele piese se vor auzi peferct si restul tipulrilor de melodii vor acea "ceva" de suferit ?

Intreb pt ca banuiesc ca lumea in masina nu asculta numai acele tipuri de piese ..ci omul isi mai pune pe un cd si cleopatra stratan ..sau marcel pavel (si lista poate continua .. panal la Petrica cercel ...).. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si acele piese au scena si pozitionare a instrumentelor identificabila dar nu asa precis ca la piesele bine inregistrate. In ce priveste balanta spectrala, un sistem foarte bun va pune repede in evidenta lipsurile inregistrarilor proaste !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@fusco Ce cred eu ca vrea andrein sa intrebe e daca pe un sistem care a fost conceput cu accent pe abilitatea de a reda cat mai fidel inregistrarea (sisteme pe care in general se asculta jazz, clasica etc) se vor auzi mai prost piesele de alte genuri muzicale (dance, pop etc).

Parerea mea de neavizat este ca in principiu nu ar trebui sa se intample asta. Aceste sisteme pur si simplu redau cu acuratete inregistrarea. Daca inregistrarea este slaba din punct de vedere calitativ, atunci si redarea va fi pe masura. Daca vorbim despre calitatea inregistratilor in functie de genul muzical putem generaliza, insa numai intr-o anumita limita. As indrazni sa spun ca inregistratile de jazz si alte genuri muzicale ce nu fac parte din mainstream sunt in majoritatea lor mai calitative decat cele mai "cunoscute". Exista totusi si inregistrari dance de o calitate buna (de exemplu). Poate ma insel, aici fusco sigur ne poate lumina mai mult.

In orice caz, in ultima vreme calitatea inregistrarilor are de suferit grav. Am citit de curand doua articole foarte interesante care cred ca se potrivesc pe acest thread:

http://www.rollingstone.com/news/story/177...high_fidelity/1

http://entertainment.timesonline.co.uk/tol...icle1878724.ece

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de piesa din top mtv, ca uneori mai prinzi si un artist bun, gen norah jones, ca tot a fost data exemplu. acum apar alte neajunsuri, de unde ai piesa, cd-ul, ce versiune e, cine a masterizat-o etc, pt ca de obicei piesele astea sunt regandite sa sune bine pe sisteme de duzina, unde se presupune ca vor fi ascultate, pana acum n-am auzit hituri de duminica pe vreun sistem hi fi ca sa intelegi ce vreau sa spun, pt ca nu prea au fost gandite din fasa la nivelul ala.

ce ai putea avea in schimb e ceva spatialitate cu putin noroc si o dinamica mai buna (daca deja nu e prea exagerata din "fabrica").

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea de baza e ca pe un sistem foarte bun, inregistrarile proste ies la iveala. Din pacate, majoritatea inregistrarilor comerciale de duzina sunt masterizate neliniar si cu multe interventii pe semnal, asta ca sa nu mai pomenim de faptul ca ambianta se pierde insasi prin faptul ca multe piese folosesc instrumentatii generate pe computer si nu instrumente reale ! Pe un sistem mediocru toate suna mult mai apropiat...jazz, clasica, techno...pe un sistem bun insa diferentele incep sa iasa la iveala. veti observa ca piesele prost masterizate incep ori sa zgarie pe inalte, ori sa aiba vocile prea infundate sau nenaturale, ori sa aiba probleme de coerenta intre mid-bass si sub-bass...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 years later...

Pentru cei ce vor sa verifice  dinamica pieselor actuale prin comparatie cu cele " de odinioara", exista dynamic range database si utilitarul free pentru PC. Dupa toti anii astia in care am trecut prin mare parte din muzica pop-rock a anilor 60'-90', ma intorc de fiecare data cu cea mai mare placere la inregistrarile puriste ale MFSL (mobile fidelity sound lab). In afara de dinamicile explozive, rafinamentul si ambianta lor sunt aparte ! Sunt extrem de dezamagit ca in prezent, pana si muzicieni consacrati de atunci, au cos albume noi la o calitate jenanta (dynamic range sub 10 si interventii computerizate peste niste voci senzationale ce nu ar fi avut niciodata nevoie de enhancere)

Modificat de fuscobal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!