Jump to content

Golf Iv Sau Leon 1


contele_bogdan
 Share

Postare recomandată

Dilema> Am 8000 de E disponibili, ma gandesc sa iau ori un Golf IV ori un Seat Leon generatie veche de prin 2003...voi ce parere aveti...stiu ca sunt pe aceeasi platforma, dar exista totusi si diferente..ma intreb din punct de vedere al fiabilitatii, stabilitatii etc. Astept parerile voastre. De asemenea va intreb si care motor e mai bun pentru tipul asta de masini, 1.4 sau 1.6, diferente de consum si fiabilitate etc. Vreau neaparat benzina deoarece la diesel nu ma incadrez in banii mei.

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf IV cel putin din punct de vedere al interiorului. Mi se pare mult mai bine finisat. Motorul de 1.6 e mai bun pentru Golf, raport putere/greutate. Consumul nu e mult mai mare la 1.6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leon 1: design mai placut, dotari mai multe, si finisari ok.Costuri de intretinere un pic mai mici decat la G IV.

Motor 1.6, 105 CP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot pe Seat as merge si eu, dar am vazut din topicurile de aici ca pare sa aibe ceva mai multe probleme decat golful (probleme cu geamurile, chedere, capete de bara etc.) stie cineva cam care e diferenta de consum intre 1.4 si 1.6 benzina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi se pare interiorul de la leon peste cel de golf. aduce ni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina nu va fi folosita in scopuri ... "sportive" atunci ia Golf, in mod sigur este mai confortabil, cu interior mai placut si spuspensie mai potrivita drumurilor din RO. Daca totusi vrei ceva mai sport (cit de sport poate fi un 1.4 sau 1.6.....nu stiu) atunci Leon e mai aproape de ce vrei tu. Eu am avut Bora (practic Golf IV si am mers mult timp cu un Toledo generatie precedenta) si as alege din nou Bora fara discutii din toate considerentele (confort,finisaje,etc) dar nici Leon-ul nu este o alegere rea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de pareri, cateva ceva despre diferenta de consum dintre cle doua motoare de 1.4 sau 1.6? Si inca un sfat ce este mai bine sa aleg intre un motor de 1.9tdi an 2001 sau sa aleg un 1.4 sau 1.6 benzin an mai nou. ceva gen 2003, tinand cont si de faptul ca eu fac cam 15.000 km pe an...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mers si cu TDI de 90 CP si cu 1.6 16v de 105 CP. Si parca tot pe mana tdi-ului as merge. Mie mi se pare mai placut la condus.

Modificat de Bestie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as merge pe TDI daca exista posibilitatea, imi place mai mult decit 1,4 si 1,6 MPI. Dar depinde mult de citi km mai multi are TDI-ul. Daca diferenta este mare, atunci nu merita. Atit 1,4 cit si 1,6 MPI sunt motoare foarte bune. Intre cele 2 benzine alege totusi motorul de 1,6 daca iti permiti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dintre cele trei motoare, daca ai posibilitatea, ia TDI-ul. Eu sunt benzinar convins, dar am condus o Skoda Fabia(model 2001/1.9TDI/101cp/150.000km) si am fost super multumit de motor. Daca totusi alegi benzina, ia motorul de 1.6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare!! stiu ca sunt pe vw forum dar mi s-a oferit ocazia sa cumpar in loc de seat sau golf 1.4 sau 1.6 benzina, un megane 2 1.5 dci din 2004, 84 000 km... la 7100 fara taxe, 8300 cu tot cu taxe...? care sa merite mai mult? daca ma orientez pe megane tipul spune ca a adus-o din franta si nu prea stiu care-i treaba cua ctele din frantza, pe germania stiu ca am un polo de acolo...? mi-ar fi convenabilavarianta megane si pentru ca omu vrea schimb cu polo asta al meu din 2001 si nu ar mai trebui sa ma chinui sa il dau... voi ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Megane? Piese scumpe, slab calitativ, made in turkey? Nu cred ca e alegerea cea mai buna, sincer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se compara.

Mergi pe o masina din gama VAG!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu comentez pe partea mecanica, mai nou au inceput si francezii sa faca masini ceva mai bune; nu cred ca se ridica inca la nivelul VAG, dar totusi au evoluat. In schimb interiorul unui Megane nu-l poti compara cu cel al unui Golf 4 sau Leon (versiunea anterioara). E mult mai frumos interiorul la masinile VAG si pentru cateva sute de EUR nu merita sa faci compromisuri. Te-ai urcat in Megane? In cazul meu interiorul a fost motivul pentru care am eliminat din start Megane-ul cand am cautat masina.

Cat despre motor, as merge pe TDI,. Iar dintre benzinare 1.6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mergi cu megane 5 km si mergi cu golful tot 5 km , o sa faci singur alegerea

parerea mea dupa ce am mers cu amindoua a fost golf-ul din multe considerente , incepind cu confortul, designul, etc

mare mare atentie la masinile frantuzesti la partea electrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Megane-ul dupa parerea mea e o masina si atat deci iese din calcul.Golful IV e golf iar seatul seat.Acum depinde si de ce vrei tu , cum spunea cineva mai sus.Cel mai bine e sa faci un "drive test".Vezi ce simti.Ca motorizare as alege 1.6 , daca ii mai pui si un cip e ok.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se compara masinile frantuzesti cu cele nemtesti,materialele si fiabilitatea la frantuzesti lasa de dorit,costurile de intretinere sunt mai mari iar valoarea de revanzare scade dramatic.

As alege Golful,imi place mai mult.Motorul de 1.6 cu 105 cp este foarte silentios si trage foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!