Jump to content

Altea Xl 1.4tfsi Sfat cumparare


fanskoda
 Share

Postare recomandată

Salutare

am altea normala din octombrie 2007 echiparea stylance cu motor de 1,6. Tin sa ii contrazic putin pe cei de mai sus in privinta consumului. La inceput intradevar m-a speriat putin si pe mine nu reuseam sa o fac sa consume sub 9,5 la drum intins, dar acum dupa 4000 de km consumul a mai scazut, am in jur de 8-8,5 la drum intins si cu reprize de 120-140 km la ora.

Sunt foarte multumit de masina, nu am ce sa ii reprosez, la peste 3000 de ture trage de rupe parca nu se mai opreste. Nu mi sa parut o diferenta mare intre 1,6 si 19 tdi poate doar la plecarea de pe loc unde diselul are un plus datorita cuplului.

Am ales benzinar datorita diferentei foarte mare de pret aproape 2000 de euro mai putin fata de 19 TDI si la asta se mai adauga si taxa de prima inmatriculare, in plus nu merg foarte mult cu ea deabia are 4000 de km.

Sunt incantat de spatiul prorbagaj, picioare pasageri in spate, miscarea canapelelor din spate si marirea spatiului din probagaj. Se aseaza excelent in curbe.

Ma enerveaza vizibilitatea foarte mica la mersul cu spatele dar aste e nuprea avem ce sa ii facem.

Abia astept sa vina vara sa o incarc cu familia si sa plecam la drumuri mai lungi. De fapt deabia astept sa ma urc in ea de fiecare data cand cobor in fata blocului. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ne bucuram ca esti multumit de masina, dar aici se discuta despre Altea XL, nu despre Altea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ne bucuram ca esti multumit de masina, dar aici se discuta despre Altea XL, nu despre Altea.

Eu am vazut ca omul a cerut niste pareri despre masina, Altea- Altea XL, eu consider ca nu sunt diferente majore si in plus a cerut niste pareri referitoare la motoare, daca am gresit scuzelele mele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scutul a costat 1600 ron (pretul incude si manopera de aproape 300 ron). Ei zic ca pe langa scut au montat si ceva bari de rezistenta (sau asa ceva). Inca nu m-am uitat pe sub masina sa vad ce au facut.

Din fabrica vine cu un scut de plastic subtire si tinand cont de unele drumuri din tara am considerat ca merita acesti bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum o ora am semnat contractul si am dat avans pt:

Seat Altea XL Reference 1.4 TFSI

dotari optionale: ESP + pachetul iarna + inca ceva mai neesential

Conform contractului masina va veni la inceputul lunii mai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No bravo...ce te-a facut sa te opresti la masina asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In vara anului 2007 inca nici nu stiam de existenta lui Altea XL, am intrat doar asa in salonul Seat, cu gandul sa ma uit la Cordoba. Pe atunci vroiam sa-mi iau o masina pana in 14000 euro DDP. Si vanzatoarea de acolo a reusit sa ma puna pe ganduri - la Altea XL

De atunci am fost si m-am uitat la multe masini. Vroiam o masina de familie spatioasa si fiabila. Altea XL ofera cel mai mare spatiu pentru pasageri (nu am luat in calcul masini gen: Alhambra sau Superb), este o constructie noua pe o platforma care este folosit la multe modele din grupul VAG. Din cate am citit despre Altea, presupun ca este si fiabila.

Am ales motorul 1.4 TFSI pentru ca nu merg mai mult de 15000 pe an si nu cred ca pentru mine ar renta un diesel. Taxa inmatriculare, RCA si impozit mai mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ales motorul 1.4 TFSI pentru ca nu merg mai mult de 15000 pe an si nu cred ca pentru mine ar renta un diesel. Taxa inmatriculare, RCA si impozit mai mic.

Era sa te intreb daca ai facut vreun testdrive cu acest motor si apoi mi-am adus aminte de omologarea lui peste... :banghead:

M-am uitat pe site si am constatat ca diferenta la TDI era de doar 500€...o suma mica care e usor de amortizat (fata de 1300€ cat e la un Logan de exemplu).

Dar si 1.4 tfsi-ul cred ca iti va da ceva satisfactii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar mai socoteste si 340 Eur diferenta la taxa de prima inmatriculare - taxa de omologare in cazul meu.

+ in fiecare an: diferenta la impozit si RCA.

Si motorina a devenit mai scump decat benzina 95.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu consider deloc alegerea ta proasta...dar fiind topic de sfat de cumparare general se pot detalia diverse aspecte.

Nu stiu cat e impozitul la 1.4 dar la 1.9 impozitul pe care il platesc e 150 lei (daca nu beneficiez de vreo reducere la plata anticipata). Sa presupunem ca la 1.4 e jumatate. Deci vb de ~20€ diferenta. Nu mi se pare mult sincer...

RCA e mai ieftin la 1.4 dar iar nu sunt diferente care sa le simti efectiv.

Si la impozit si la RCA diferentele se simt peste 2000cmc in sus. In Austria de exemplu, se taxeaza caii putere si nu cilindreea. Poate ii vine cuiva vreo idee si pe-aici... :blink:

Chestia cu motorina mai scumpa decat benzina, e o chestie conjuncturala (socotita in eurocenti si aceasta diferenta e infima)... mai peste tot ( in Austria, Germania, Italia, Franta) motorina e mai ieftina decat benzina.Se va reveni si la noi la normalitate...

Am un prieten care are un Touran 1.4 TSI (140CP), 6 viteze si masina e destul de insetata...la un drum de Vienna la o viteza medie de 87km/h (inclusiv Romania) consumul a fost de 8.7l/100km cu 2 persoane plus ceva bagaje. Cu un TDI ar fi scos cu pana la 3l/100km mai putin in aceleasi conditii. Pe drumuri interurbane in Romania scoate cam 6.5l/100km cand merge linistit. Atunci diferentele se mai reduc.

Dar ca alternativa la 1.6 MPI, 1.4 TFSI e de departe cea mai buna alegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai hai sa ne intelegem si noi.

1. Daca dai comanda acum, pina iti vine masina, cu siguranta se vor fi vindut cel putin 10 modele si nu va mai fi nevoie de omologare.

2. Si chiar de nu se indeplineste pragul acesta, dealer-ul ar cam trebui sa iti dea masina in primire cu RAR-ul facut. Ceea ce inseamna ca nu tu trebuie sa iti bati capul cu asta. Sincer nu mi se pare deloc normal ca ca sa te plimbi tu pe la rar.

3 1.4 tfsi asta pare a fi un motor foarte bun. Si eu imi doresc ceva pe benzina acum. Din simpul motiv ca ai consumul fix dependent de cum o calci. (parerea mea aici)

Cind am luat touranul (cred ca a fost printre primele din tara), a venit cu rar-ul facut. Nu a fost cazul de nici o identificare nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca ai facut alegerea cea mai buna avand in vedere ce iti doreai. Motorul de 1,4 pare excelent avand si ceva caluti in plus fata de 1,9 tdi. Cand am luat-o eu asta toamna nu exista motorizarea asta, care m-a cam pus pe ganduri.

Cineva mai sus facea socoteala la RCA, motorina,taxe si impozit dar a uitat si aspectul intretinerii (revizii, consumabile) mai scumpe pe care o implica un disel care cred ca nu se justifica avand in vedere ca zici ca nu faci mai mult de 15k km pe an.

Si eu cred ca pana o sa iti sosesca masina o sa fie omolgata.

PS. :beer: vad ca esti din Brasov, fata de la dealer nu cumva era Eli (asta daca ai fost la Dipmotors) tot ea ma convins si pe mine la Altea, eu vroiam Leon.

Eu iti urez o asteptare cat mai scurta si sa fie exact asa cum o doresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

Da, ea era :lol: Cu toate ca eu i-am zis ca nu ma intereseaza Altea XL, ca e prea scumpa pentru mine, m-a rugat sa urc in masina, si m-a dus cu vorba :D Dar pana la urma a meritat.

Exista statistici cam cate masini vinde Seat in Romania facut pe modele? Ce am gasit: anul trecut au vandut aproape 5000 de bucati, dar presupun ca cele mai multe au fost Ibiza si Leon. Nu am nici o idee cate XL-uri puteau sa vanda. Si daca luam in calcul si motorizarile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cineva mai sus facea socoteala la RCA, motorina,taxe si impozit dar a uitat si aspectul intretinerii (revizii, consumabile) mai scumpe pe care o implica un disel care cred ca nu se justifica avand in vedere ca zici ca nu faci mai mult de 15k km pe an.

Well...eu faceam unele comparatii. Asa e, la revizii pot exista unele diferente (30-50€) dar nu le-am mentionat pentru ca nu am mentionat nici plusul de valoare care il obtii la revanzarea TDI-ului. Cred ca nu ma considera nimeni prea optimist daca spun ca peste cativa ani acea diferenta de 500€ pe care o platesti in plus pt TDI (fata de TSI) la masina noua o recuperezi 100% la revanzarea masinii.

Am urmarit atent comparatia TSI si TDI si desi imi place mult ideea de TSI totusi TDI e avantajos. Iar la marca Seat diferenta platita in plus e mica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate cu plusul de valoare la revanzare pentru TDI. Exista. Oarecum. Obtii mai multi bani in plus la revazarea unei masini cu motor diesel pentru ca e mai scumpa din start decat una pe benzina. Masina pe benzina o cumperi mai ieftin, o vinzi mai ieftin. Diesel-urile se vand mai scump pentru ca au un pret mai mare de achizitie.

In opinia mea, TDI e avantajos doar pentru consum. Cum preturile la carburanti sunt apropiate, atuul consumului e singurul care imi poate influenta alegerea intre TDI si T(F)SI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Porsche Romania mi-a tras o teapa! Din noiembrie 2007 se poate comanda Altea XL cu motorizarea de 1.4TFSI (atunci a aparut in lista de pret). La inceputul lui februarie 2008 am dat comanda si am platit avansul. Dupa 4 saptamani am aflat, ca Altea XL cu aceasta motorizare nu este disponibila pt. Romania. Dupa inca 4 saptamani situatia era la fel: nu se stia cand va fii disponibila. La momentul respectiv eram vreo 18 persoane (din toata tara) care am optat si platit pentru aceasta motorizare, dar importatorul nu era in stare sa spune cand vor incepe sa livreze masinile respective.

Deci dupa 8 saptamani de asteptare am cedat, si am schimbat motorizarea pe 1.9TDI. Dealerul mi-a oferit o reducere pentru faptul ca am asteptat atata, dar asta nu poate sa compenseze in totalitate atitudinea importatorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, si eu stiu ce neseriosi sunt cei de la Porsche Romania. Parca ar fi o adunatura de amatori. Pacat ca te-au tinut atat in suspans. Sper sa fii multumit si de 1.9 TDI, chiar daca nu e ce ti-ai dorit. Spor la asteptat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
- airbaguri spate nu stiu ce sa spun. Daca ai copii mici, in scaune speciale, NU!

poate sunt usor off topic dar as vrea f mult argumentari pt asta.

tocmai mi-am comandat un toledo si am fost f suparat cand am vazut ca pe lista de optionale erau si airbagurile laterale spate iar eu am luat o masina fara ele (de pe stoc dupa ce i-am precizat clar tipei de acolo ca vreau maxim de airbaguri si apoi povestim despre restul dotarilor). dupa ce am observat am mers la dealer si nu am gasit nici un toledo disponibil la nici un dealer din tara, cu nici o motorizate si nici un nicvel de echipare care sa aiba si airbagurile astea. deci singura solutie e era putin fortata, blocarea demersurilor pt leasing si asteptarea pe comanda pana in septembrie.

afirmatia de mai sus ma mai consoleaza dar sigur e asa? mentionez ca am un copil de sub doi ani si altul pe drum. ma gandeam in primul si in primul rand la siguranta lor iar pt asta nu e mult sa astept 2 luni si sa dau 250 de euro in plus. masina are airbaguri frontale, laterale sofer si pasager si cortina.

Modificat de lautrec
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Am deschis un topic nou pe tema sigurantei copiilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Pina la urma sunt posesori de altea XL cu motorizarea de 1.4 tsi-125 cp? Daca da , cum se comporta masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!