Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Va salut

Dupa ce am facut upgrade de firmware la 5238, la indrumarea dvs.,am folosit maps tool pentru a scrie hartile versiunea V13 pe SD card iar imaginea ISO  "sd_to_hdd_fw.iso" rezultata dupa scrierea SD-ului am scris-o pe un DVD.

A doua incercare a fost cea norocoasa deoarece:

Prima data am scris imaginea ISO pe un DVD RW la 2x si nu l-a vazut unitatea; (poate este doar o situatie izolata )

A doua data a scris imaginea ISO pe un DVD+R normal la 2x si a mers.

Hartile s-au incarcat in 28 minute si navigatie merge super.

 

Multumesc pentru ajutor si pentru raspunsurile rapide primite.

 

BR,

Costi

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ca ai rezolvat.  Imi place ca ai ascultat ai făcut ce ti-au sugerat colegii si ai si reusit. Spor la navigat.

Edit. Merge si video-in-motion? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa fiu sincer nu am incercat inca...dar voi incerca si voi reveni cu un raspuns.

BR

Costi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 41342 incercari cu dvd-uri DL, SL, DVD - sau +, am reusit si eu sa instalez hartile. Tot timpul dadea eroare cand bagam DVD-ul pana cand din prostie, am schimbat limba la navigatie de la engleza femeie la engleza barbat. Dupa ce am schimbat limba, direct a functionat :)) incercati si voi poate ajuta la ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut

 

Lucaflo26 am verificat si merge foarte bine si Video-in-motion.

 

Multumesc inca o data pentru tot.

 

BR,

Costi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Grija mare la ce cumpărați.  Am avut ieri la un update un rns vers P scria pe capac an 2014. Ei cand am pus testerul pe ea si verificat de fapt e vers C. Care dupa update la firmware 5238 a devenit L. Cine a cumpărat rns a dat ceva bani pt aceast aparat considerat ca si vers P adica mai noua si mai scumpa. Deci aveti grija mare ce cumparati. Nu e primul rns care are capac unității cu cod de vers mai noua si de fapt e mai veche aparatul. 

Costy sa il folosesti sanatos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara

Ma intereseaza sa stiu ce versiune de firmware trebuie sa caut pentru a avea meniul in limba romana.

Momentan am instalat 5238A si V13 pentru harti pe RNS 510.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Woby citește topicul si o sa te lamuresti . Oricum daca gasesti lb romana sa ne anunti si pe noi. Cititi mai oamenilor topicul ca nu e greu. Chiar trebuie sa repetam la nesfârșit la intrebari care au deja raspunsul postat aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, lucaflo26 said:

Grija mare la ce cumpărați.  Am avut ieri la un update un rns vers P scria pe capac an 2014. Ei cand am pus testerul pe ea si verificat de fapt e vers C. Care dupa update la firmware 5238 a devenit L. Cine a cumpărat rns a dat ceva bani pt aceast aparat considerat ca si vers P adica mai noua si mai scumpa. Deci aveti grija mare ce cumparati. Nu e primul rns care are capac unității cu cod de vers mai noua si de fapt e mai veche aparatul. 

Costy sa il folosesti sanatos

E foarte adevarat ca ce schimba etichetele dar dupa orice update de pe cd se schimba doar litera,HW h-ul nu se schimba iar pentru versiunea P eu am intalnit doar h09 sau h10.Cu anumite tool-uri se poate schimba si h-ul........si data....in principiu trebuie avut grija la cumparaturi.............

Modificat de ioan70
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e Ioan. Dar na astea sunt deja chestii tehnice care pe un viitor cumparator de buna credinta nu stie. .

Asteptam V14 anul ăsta sa vedem ce aduce nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am inteles isteria asta dupa versP dar cine vrea sa o cumpere,trebuie sa caute h09 sau h10 in version info nu pe eticheta,asa are sanse mari sa ia unul real......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Miron Nicolae

care versiune sa o instalez de 5238? am gasit versiune de update 450 mb si versiunea full de 700 mb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare , 

Revin cu o rugaminte ... Am un RNS510 , am facut update de soft , harta v13 , totul perfect pana aici . Acum va cer sfatul cum pot curata lentila de la DVD/CD pentru ca imi refuza orice DVD video ( si dvd original nou cumparat din peco ) . Exista o varianta fara sa demontez unitatea optica ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai cum. Orice ai face tot va trebui sa demontezi inclusiv inlocuirea lentilei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, 

Cand am instalat retrofitul Dynaudio, dupa codarea unitatii nu mai aveam sunet, fie deloc, fie doar beep-uri la butoane, am incercat reset-uri etc.. intr-un final a mers dupa ce am scos borna la baterie ~15 minute.

Astazi am vrut sa ii pun un bootlogo nou (mai facusem odata asta acum multe luni.. fara nici o problema), l-am facut la fel ca si pe cel vechi.. instalat.. a mers fara probleme, insa surpriza.. iar nu se mai aude nimic.. melodia se deruleaza etc.. dar nu se mai aude nimic, nici beep de la butoane .. doar senzorii de parcare mai piuie.

Am incercat din nou reset-uri, scos borna la baterie de cateva ori.. degeaba, nu se mai aude.

Presupun ca este ceva bug din soft ..

Am SW 4120 , cod unitate : 1T0 035 680 D .

Aveti idee ce as mai putea sa-i fac... ? sa incerc SW 5238 ? 

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, poti incerca. curios se mai comporta rns 510 tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar la codari cu VCDS te-ai uitat? In principiu, lipsa de sunet este fie de la codari, fie de la software. Iti recomand sa nu mai incerci sa schimbi logoul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, bubu182 said:

Salutare, 

Cand am instalat retrofitul Dynaudio, dupa codarea unitatii nu mai aveam sunet, fie deloc, fie doar beep-uri la butoane, am incercat reset-uri etc.. intr-un final a mers dupa ce am scos borna la baterie ~15 minute.

Astazi am vrut sa ii pun un bootlogo nou (mai facusem odata asta acum multe luni.. fara nici o problema), l-am facut la fel ca si pe cel vechi.. instalat.. a mers fara probleme, insa surpriza.. iar nu se mai aude nimic.. melodia se deruleaza etc.. dar nu se mai aude nimic, nici beep de la butoane .. doar senzorii de parcare mai piuie.

Am incercat din nou reset-uri, scos borna la baterie de cateva ori.. degeaba, nu se mai aude.

Presupun ca este ceva bug din soft ..

Am SW 4120 , cod unitate : 1T0 035 680 D .

Aveti idee ce as mai putea sa-i fac... ? sa incerc SW 5238 ? 

Mersi.

Am mai vazut pe undeva aceasta problema. Tin minte ca era de la statia dynaudio, respectivul zicea ca i se prajise si din cauza asta nu se mai auzea.

Nu stiu daca are vreo legatura, insa poti incerca sa masori sa vezi daca mai misca statia.

On 02/09/2016 at 4:47 PM, CruduD24 said:

Salutare , 

Revin cu o rugaminte ... Am un RNS510 , am facut update de soft , harta v13 , totul perfect pana aici . Acum va cer sfatul cum pot curata lentila de la DVD/CD pentru ca imi refuza orice DVD video ( si dvd original nou cumparat din peco ) . Exista o varianta fara sa demontez unitatea optica ?

Da, dvd uri de curatare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nimic statia, mi-a mai facut odata asa si era de la unitatea RNS.. plus ca beep-urile de la senzori parcare se aud in difuzoare (care implicit trec prin statie) o sa merg azi la cineva care se ocupa cu RNS-uri si vedem ce si cum.. :D

VCDS nu am ca sa verific daca e ceva stocat, dar ultima data cand a facut asa nu era nimic pe VCDS.. iar codarile sunt corecte fiindca a mers asa fara nici o problema, pana sa bag eu boot logo-ul pe RNS.

Multumesc.

Modificat de bubu182
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La vers D poti baga liniștit 5238. Si sa verifice codarile facute pe partea de sound. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, bubu182 said:

Nu are nimic statia, mi-a mai facut odata asa si era de la unitatea RNS.. plus ca beep-urile de la senzori parcare se aud in difuzoare (care implicit trec prin statie) o sa merg azi la cineva care se ocupa cu RNS-uri si vedem ce si cum.. :D

 

Beepurile de la senzori nu se aud in difuzoarele de la audio, au 2 difuri mai mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, habar nu aveam ca au difuzoare dedicate senzorii de parcare.. cand stiti ceva ziceti .. ca doar de aia e forum, sa ne ajutam.

Se pare ca isi pierduse RNS-ul codarea de dynaudio (era inapoi pe VW SoundSystem) .. s-a rezolvat in cateva minute :).. nu am idee de ce isi pierduse codarea, poate a vazut bootlogo-ul ca un downgrade si asa a considerat el.. n-am idee, l-am lasat fix asa cu versiunea actuala, nu vreau alte surprize.. daca merge bine asa ramane :D

Multumesc tuturor pentru sfaturi etc. 

Modificat de bubu182
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Boot logo este ca un update de SW si dupa fiecare trebuie recodat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Clodius a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!