Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

11 hours ago, liviujianu said:

Salut,

Ma puteti ajuta va rog cu un cod pentru urmatoarele mufe care se conecteaza la un RNS 510:

- Mufa albastra antena GPS

- Mufa lipsa pentru cele doua cabluri AM/FM

- Mufa albastra pentru modulul bluetooth din conectorul mare ( am reusit sa ii fac poza dar nu am gasit ceva dupa codurile de pe ea)

 

Eventual, ma poate ajuta o aplicatie ca ELSA/ETKA sa gasesc informatiile astea?

 

Multumesc!

IMG_4692.jpg

Screen Shot 2016-08-20 at 09.55.23.png

Screen Shot 2016-08-20 at 09.56.46.png

Screen Shot 2016-08-20 at 09.57.23.png

 

Am rezolvat.Rog un admin sa stearga postul ca sa nu polueze. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect ar fi sa ne spui si noua cum ai rezolvat. Daca nu a răspuns nimeni înseamnă ca nu a stiut. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, lucaflo26 said:

Corect ar fi sa ne spui si noua cum ai rezolvat. Daca nu a răspuns nimeni înseamnă ca nu a stiut. 

Sigur, as fi scris doar ca am vrut sa ramana curat topicul curent. 

Dupa cateva ore de "chin" care includ: cautare ETKA , instalare ETKA intr-o masina virtuala, schimbare limba din chirilica(mai exact ????X?U??) in ceva care se poate citi, am folosit aplicatia.

Am cautat apoi "babeste" in ETKA, fiind prima data cand il foloseam, cam unde ar putea sa fie piesele de care aveam nevoie.

Intr-un final, am reusit sa dau peste partea care tinea de navigatie RNS - sectiunea 0 si de acolo am dat peste codurile pieselor.

 

Screen Shot 2016-08-21 at 02.15.01.png

Screen Shot 2016-08-21 at 02.19.55.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema rezolvata dupa inlocuirea antenei dar cu mentiunea ca funcioneaza cu ea pe bord , in cutia din dreapta deasupra torpedoului nu a vrut sa arate pozitia ... Idei , solutii ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tragi firul prin spatele torpedoului, scoti capacul de la sigurantele din dreapta si apoi pe sub chederele din dreapta pana in spate, pe polita de sub luneta

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Miron Nicolae

buna baieti....un link de unde sa iau fw 5238 se poate ?ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste pag. 215...e chiar asa greu de cautat si de citit????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate întreb o prostie dar întreb : video poate sa ruleze si de pe card sd / HDD ? Fac referire la Rns510 ( vim activat ) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Doar format dvd si numai si numai de pe dvd. Citiți va rog topic. Daca ma apuc sa caut de cate ori sa scris asta gasesc de cel putin 20 ori. De oe sd si hdd doar muzica.  Atit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am avut instalate harti pe un RNS510 v9 si am incercat sa pun DVD-ul cu V11 Europa de Est. 

Am bagat DVD-ul si a inceput sa copieze pana pe la 75% moment in care a dat eroare si mi-a dat dvd-ul afara.Am incercat sa il inserez iar insa imi cere mereu navigation dvd "Please insert navigation DVD". 

Am incercat cu alt dvd cu aceeasi versiune V11 apoi cu V10  si cu V13 dar primesc aceeasi eroare. Cum inserez dvd-ul il da afara si imi zice la fel. 

 

Ma puteti ajuta cu un sfat ceva?

HW version: H61

SW version: 2840

SV SW version C_EU_9.242_t505

Modificat de costycirstea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FA 3 partitiipe HDD, adica fa un undate de firmware si dupa aia poti pune directV13.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 DVD-R Traxdata asta a fost cel initial. Apoi am facut copie dupa el pe un Memorex.

Iar azi am cumparat un RW Verbatim. 

Am scris si hartile V13 pe un dual layer dar imi zice la fel.

Am facut si factory la unitate si reset sw si primesc aceeasi eroare.

In momentul asta nu mai pot sa folosesc naviatia deoarece nu mai am harti pe unitate.

 

BR

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TU daca nu ai 3 partitii pe HDD nu ai cum sa pui V13 si mai ales in varianta necomprimata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK o sa studiez cum pot face 3 partitii. Apoi o sa fac un upgrade de fw (o sa pun 5238) si dupa sper sa reusesc sa pun V13. 

Multumesc de raspunsuri

BR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele 3 partitii se fac automat cand pui 5238.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru raspuns 

BR

Costi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Costy vezi ca sa postat mai in urma vers de soft 5238 o instalezi si pui V 13 cu maps tools.  Din ce vad eu ai putea avea probleme cu lentila .  V13 nu merge pe firmware tau actual. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ramine de vazut daca are probleme cu lentila.....sa nu ne grabim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Costy firmware sa il scrii pe dvd nu pe cd. 

Flo la ce soft are eu zic ca e destul de veche unitatea. Ar putea fi unul din motive lentila. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris firmware-ul pe CD. versiunea 5238. tocmai ce am terminat de upgradat si totul s-a incheiat cu succes.

Din cate am vazut imi apare doar harta Germaniei implicit. In meniul secret imi apare East Europe ca si harta insa cand caut o adresa butonul de START este grayout.

Am scris un DVD DL cu V13 East Europe l-am inserat in unitate dar nu ii place ....mi-l da afara.

 

Unitatea este cumparata si montata in 2012 si nu am mai umblat de atunci la ea de aceea am sw vechi.....(am mers pe ideea ca daca merge nu umblu ....acum m-au apucat curiozitatile :))

Acum mai ramane de vazut cum fac sa pun harti deoarece se pare ca DVD+R DL cu V13 scris la 1x nu imi merge

O sa incerc cu maps tool

 

Modificat de costycirstea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maps tool este solutia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum ti-a zis Albundy doar maps tools te mai poate salva. . Citeste aici ca este si tutorial cum se face cu maps tools. Sau un coleg care are dvd cu V13. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa mai incerce cu varianta comprimata...dar nu are poi-uri.La mine asa am procedat pina mi-am facut timp de mi-am curatat lentila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumec mult pentru implicare... In acest moment scriu pe SD card V13 apoi voi face dvd-ul cu sd_to_hdd_fw.iso si o sa trec la treaba. 

Voi reveni cu statusul operatiunii.

 

BR

Costi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Clodius a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!