Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Sal,

Am luat si eu un RNS 510 care a venit fara antena GPS .

Azi mi-a ajuns si antena pentru el si as vrea sa intreb pe cei care au montat aftersale acest tip de navi unde a montat aceasta antena deoarece asta care o am are un fel de magnet pe spate si nu-mi dau eama unde sa o montez .

Are ceva daca o montez cu partea magnetica in sus (adica undeva intre tapiteria plafonului si tabla) lipita pe tabla .

Mentionez ca nu a venit cu nici un suport pe care sa fie lipita aceasta antena .

V-as ruga sa puneti si ceva poze sau macar sa spuneti ce ati desfacut si pe unde ati tras firul .

Masina este cea din semnatura .

Multumesc.

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Io am montato in partea drepta am lipito de un surub si merge foarte bine un priten a montato deasupra la rns a lipit magnetul de el si tot asa merge fara probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da la Golf 5 este destul de bine asezata si cred ca receptioneaza destul de bine semnal-ul ca este plasa aia de la aerisire deasupra

Dar la Passat B6 nu cred ca merge lipita cu magnet-ul direct pe navi .

As vrea sa montez undeva sub sau pe aerisirea care dezabureste geamul dar nu stiu ce trebuie sa desfac si unde sa umblu .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DRI@N : mi-am montat si eu antena gps pentru un MFD2. Mie mi-au pus-o in bord, in spatele ceasurilor(vitezometru,turometru etc.). Este acolo o traversa de metal, se pune cu banda dublu adeziva pe ea si are semnal foarte bun. Deasupra antenei se afla doar plastic, care nu influenteaza receptia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici la mine nu se afiseaza limita de viteza :D

Limitele de viteza exista si sunt afisate, dar din pacate Vw nu le-a inclus si pentru Republica Bananiera Romania. Daca iesi cu masina din tara, de exemplu in Ungaria, sunt afisate. La noi, e o singura limita de 130 km/h si este afisata atunci cand esti pe autostrada ( A1/A2 ) In rest nimic.

Referitor la Fw 2680, eu l-am download-at si instalat. Interfata e mult mai rapida, si nu mai apare lag-ul care era la 2660 intre momentul cand apasai pe un buton si pana cand accepta comanda. SINGURUL AVERTIZMENT pe care il am pentru cine face acest update este ca reseteaza complet aparatul la valorile din fabrica. Complet insemnand ca pierzi evident muzica de pe hdd, hartile si destinatiile salvate, setarile facute, dar se mai reseteaza si codarile: se dezactiveaza sistemul Dynaudio, se dezactiveaza tema vizuala de pe ecran ( de exemplu - pe GTI culorile de pe RNS erau altele - acum am butoanele de o culoare standard, gri - gen windows95... ), si cred ca se mai dezactiveaza si alte setari sau optiuni. Am pierdut de exemplu si functia "dead reckoning" si anume atunci cand gps-ul nu are semnal, aparatul folosea ultima pozitie, viteza rotilor si unghiul volanului pentru a calcula noua pozitie. Daca las masina parcata in subteran, rns-ul ma pune pe harta undeva in germania.... :( acasa la vw cred... Abia dupa cateva minute, daca vede satelitii, incepe sa-si revina.

Trebuie refacute codarile cu vag-com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu aveti gateway cu cel putin terminatia '' L '' sa nu bagati FW 2680 pentru ca o sa ramaneti fara baterie. Cel mai recomandat este FW 1100 sau schimbati gateway cu ultimul aparut la VW , am auzit ca ar fi cu terminatia Q.

Modificat de obd2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dar greu este sa mai cauti pe forum! Ai vazut ca exista un topic sticky cu manuale in aceasta arie? Si oricum, cererile de manuale nu se fac pe acest topic!

Uite-l aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ciao

Se pare ca a mai aparut o versiune de harti: V6.1, codul este 1T0051859N

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal.vreau sa mi cumpar un RNS 510 la un golf 5 ,pentru a -l instala ce imi trebuie.acum am rcd300,mai trebuie ceva adaptoare ,sau ma rog eu stiu ce.pentru navigatie mai trebuie ceva in afara de antena si dvd.am vazut ca la cele origi au in portbagaj o cutie unde are dvd.nu ma pricep iar cei ce vand spun ca nuti trebuie nimic cumparal.multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti trebuie adaptor antena radio, antena GPS si sa schimbi gateway cu ultima versiune aparuta la Reprezetanta VW, o sa ai probleme la descarcarea bateriei daca nu o schimbi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.ai nevoie logic de rns,de antena de navi si sa faci codarile respective cu vagu.hartile la rns 510 stiu ca nu mai sunt pe dvd ci pe sd(sau ma insel?),si se pun pe hard-ul unitatii.referitor cu ce ai vazut tu in portbagaj la altii,nu are nici o treaba cu navigatia oem la mk 5,luand in considerare sistemele rns 500 si 510.daca gresesc,corectati-ma.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor! Urmeaza sa achizitionez un RNS-510 fabricat pentru VW Passat B6 (modelul cu SD card reader), sistem care va fi instalat pe un Seat Leon FR 2.0TFSI (1P), din 2007.

Vad ca nimeni nu a mentionat in acest topic nimic legat de inlocuirea imaginii de start, cea care pe sistemul de care am amintit va fi probabil Welcome to Volkswagen. Poseda cineva informatii referitoare la cum se poate schimba aceasta imagine? Este un fisier .jpg de exemplu? Se poate accesa si inlocui prin OS-ul RNS-ului? Orice sfat/hint este binevenit! Multumesc!

LPH

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca nu e nimic interesant:

There is nothing relevant new in V6.1 !!!

Same Map, same TMC & same POIs

only one File in dbal-Folder is new.

Code:

Continental Automotive GmbH

I IC RD G SW NM DB

Content

Volume: CD_7074

Date: 18.11.2009

db: EU(2008Q4)

Area: West Europe

Supplier: Navteq

Version: 505.20.845.5.84

Customer: 1627387236

Customer Info: VW

Features: V11

TPD: 2009075005

SVD:

TMC: nt_q408_84X

Phoneme: yes

DBAL: V5.17 V6.27

are cineva v 6.1?

merge ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit in linkul pus de Raynor si am vazut acolo solutia la schimbat pozei, PIN-ului, etc.. Dar totusi, ati vazut cat costa programul ala? E bateie de joc. Versiunea aia mai veche 990 euro si mai noua 1450 euro. Totusi?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bebeee: Programul ala reprezinta o investitie pe termen lung. Faci bani buni cu el, avand in vedere ca nu prea exista nimeni care face asa ceva in Romania momentan. Deci clar nu il iei ca sa iti faci singur operatiunile de care ai nevoie dupa care il arunci prin casa pe vreun raft...

La sistemele de navigatie de la Audi se schimba destul de usor imaginea de start-up, chiar nu inteleg de ce la restul e atat de dificil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de versiunea 6.1 Din cate ma prind eu a aparut doar pt. europa de vest, ma gandesc ca doar acolo sa se fi actualizat ceva.

Intrebare a incercat cineva DVD-ul cu hartile de la BMW ma refer la ultima actualizare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,

Poate sa-mi spuna si mie careva dintre voi daca direct din mufa spate a unui RNS 510 se poate scoate semnal audio LOW pentru a putea monta pe el un amplificator si un subwoofer ?

Aveti o poza cu eticheta spate si ma refer la pinii incercuiti cu albastru .

Softul de pe navi este 1100 .

Va multumesc .

post-20331-1265120000_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,

Am gasit pe un alt forum cam care ar fi atribuirea pinilor de la mufele din spate la RNS 510 .

Am sa le pun aici cu o traducere in romana atat cat voi putea si la sfarsit un link cu forumul respectiv care este in engleza .

Volkswagen RNS 510 atribuire pini

Conector multi pini 1, 8-pini, pentru ieşirile difuzoarelor :

1 - Difuzor spate dreapta, pozitiv

2 - Difuzor fata dreapta, pozitiv

3 - Difuzor fata stanga, pozitiv

4 - Difuzor spate stanga, pozitiv

5 - Difuzor spate dreapta, negativ

6 - Difuzor fata dreapta, negativ

7 - Difuzor fata stanga, negativ

8 - Difuzor spate stanga, negativ

Conector multi pini 2, 8-pini, pentru alimentare curent şi CAN bus

9 - CAN bus, hi

10 - CAN bus, low

11 - Alimentare curent dysplay pozitiv opţional doar pentru radio versiunea de modul scăzut

12 - Tensiunea de alimentare negativ, terminal 31

13 - Dysplay HV CAN bus low, opţional doar pentru radio versiunea de modul scăzut, nu pentru linia mediană

14 - Dysplay HV CAN bus hi, opţional doar pentru radio versiunea de modul scăzut, nu pentru linia mediană

15 - Tensiunea de alimentare, pozitiv, terminal 30

16 - Codare anti-furt, control de semnal, SAFE, pozitiv

Conector multi pini 3, 12-pin, pentru telefon si semnal microfon

1 - Intrare pentru microfon, negativ

2 - Ieşire AUX, audio, dreptul de

3 - Ieşire AUX, păm

post-20331-1265134330_thumb.png

post-20331-1265134344_thumb.png

post-20331-1265134352_thumb.png

post-20331-1265134359_thumb.png

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

De mult n-am mai dat pe aici.. e drept. Ma poate ajuta cineva cu un contact/service unde as putea merge cu masina sa-mi modific navigatia Columbus in asa fel incat sa-mi mearga video-ul in mers?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce oras? :(

De preferat prin Cluj acum. Dar e ok si prin Bucuresti.. pentru ca mai am drumuri cateodata. Merci :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kiddie

Sal,

Fara unul din adaptoarele astea de mai jos nu poti face modificarea pe care o vrei .

http://www.tuningbazar.ro/adaptor-free-tv-...6d64722bccbffc3

http://www.booster.ro/car-sound/accesorii-...-play-4019.html

Iar ca sfat :

Nu-ti recomand sa faci asa ceva ca ai ocazia sa lovesti masina .

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Clodius a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!